'Bronzen' Van Rouwendaal snakt nu naar rust 20 SPORT Jac Orie noemt excuus van bondsdirecteur Koops 'onzin' 'Red Bull past bij me. Het schaatswereldje is soms veel te traditioneel en behoudend' Kjeld Nuis Als het om schaatsen gaat, heeft Kjeld Nuis (26) een fotografisch ge heugen. Noem een wed strijd en hij lepelt zijn tegenstan der op, de klassering en - meestal tot op de tiende - zijn eindtijd. Het WK hier in Inzeil, begin 2011? „Zilver, achter Shani Davis. Ik reed tegen Tae-Bum Mo en maak te me de nacht ervoor al druk over zijn opening, die was altijd super snel. Maar ik opende hem eruit. Een toprace. 1.08,6 toch?" Het was zijn eerste grote inter nationale medaille, één van de re denen waarom Nuis graag in het Beierse Alpendorp vertoeft. Mooie plek, mooi stadion, goede herinne ringen. Van dat WK werd Nuis so wieso niet slechter. Een dag na de wedstrijd belde Red Buil en bood hem een sponsorcontract. Energiedrankje Als eerste en vooralsnog enige schaatser. „Volgens mij omdat ik bij het merk pas, qua persoon en qua hobby's. Ik hou van extreme sporten, van skaten, snowboar- den, BMX." Hij verdient er een mooie cent mee en in ruil daar voor draagt Nuis het merk uit. „Het is aan ons, de sporters, om dat op de juiste manier te doen. Het is een energiedrankje, geen dorstlesser voor kinderen", zegt hij onderwijzend. „Ze denken out of the box, als ik een wild idee heb, dan bel ik ze en wordt het geregeld. Daar- om past het bij me. Het schaatswereldje is me soms veel te tradi tioneel en behoudend. Een smalle tunnel, alleen maar gericht op schaatsen, werkt voor mij niet." Toen hij zich eind 2013 tot ie ders verrassing niet wist te plaat sen voor de Olympische Spelen, kreeg hij van zijn sponsor direct een ticket naar Salzburg. „Even af koelen. Mocht ik in zo'n stunt vliegtuig. Ze hadden me ook kun nen laten vallen, want ze gaan echt voor winnaars. Dat deden ze niet. Daarom voelt het nu extra goed dat ik weer volop meedoe." Nuis is het seizoen goed begon nen, maar alles staat in het teken van de WK afstanden in februari. Daar gaat hij voor twee keer goud. Het helpt als hij de beste Neder lander blijft in de wereldbekerklas sementen van de 1000 en 1500 me ter, dan is deelname verzekerd. Dit weekend telt behalve de winst dus ook het klassement. De we reldbekerwedstrijd in Inzeil is ge mankeerd met een forse lijst afzeg gers. „Dat zou ik nooit doen. Je traint je de hele zomer de tand jes. Dan mag je los en wil ik ook racen. Al heb ik makke lijker praten dan de all- rounders natuurlijk, die hebben een volle re agenda." Nuis pakte in j Salt Lake City twee weken geleden het Nederlands record 1500 meter. De belofte dat een dag later ook op de 1000 meter te doen, kon hij niet nakomen. De ul tieme race op de kilometer bleef uit. „Daar baal ik van. Ik maakte de fout dat ik te graag wilde." Schaatsen blijft voor Nuis de eeuwige zoektocht naar balans. Ba lans tussen kracht en souplesse. Tussen spanning en ontspanning. „Die les heb ik heus wel geleerd." De tweede 500 meter in Inzeil voor man nen wordt zondag met maar drie Neder landers gereden. Door administratieve fouten konden na di verse afmeldingen de reserves Michel Mul der en Jesper Hospes niet meer worden in geschreven. Bondsdi recteur Arie Koops gaf woensdag aan dat Team Lotto-Jumbo laat, en telefonisch in plaats van schrifte lijk, kwam met de af zeggingen van Kjeld Nuis en Gerben Jor- ritsma. Daardoor was de bond niet meer in staat vervangers in te schrijven. „Onzinver haal", zegt Jac Orie, coach van Lotto-Jum bo. „We hebben ge beld, dat doen we al tijd. Aan de andere kant wordt het inge voerd in de compu ter. Waarom het ver haal van Koops niet klopt: de reserves op de 1500 en 5000 me ter zijn na onze afmel dingen wel geregeld. Dus waarom niet voor de 500?" De bronzen plak betekende de eer ste medaille voor Nederland tij dens de EK kortebaan in badplaats Netanya in Israël. Voor Van Rou wendaal was het de derde keer in successie dat ze op de 800 meter vrij brons pakte op een kortebaan- toernooi. Na Herning (EK 2013) en Doha (WK 2014) stond ze nu dus opnieuw op de laagste trede van het erepodium. Van Rouwendaal (22) keek met gemengde gevoelens terug op haar prestatie. „Ik kwam hier voor een medaille en daar ben ik blij mee. Zeker ook gezien het feit dat ik niet was uitgerust voor dit toer nooi", aldus de langeafstandzwem- ster die in Frankrijk traint. De stra tegie die zij had bedacht mislukte echter. „Ik wilde mijn twee grote concurrentes gewoon laten zwem men en vanaf 600 meter was ik van plan het hen moeilijk te ma ken. Dat lukte niet. Het was zwaar der dan ik had verwacht." 'Sharon van Rouwendaal is een sterke meid die heel veel aan kan' Van Rouwendaal kon het tem po van Jazmin Carlin (goud) en Boglarka Kapas (zilver) de laatste 150 meter niet meer bijbenen. Ze tikte ruim vier seconden later aan. Met haar tijd van 8.15,84 minuten bleef Van Rouwendaal ook ver ver wijderd van haar eigen nationaal record van 8.08,17 van de wereld kampioenschappen in Doha vorig jaar. Door de afwezigheid van de Spaanse 'keerpuntenkoningin' Mi- reia Belmonte waren de ogen voor afgaand aan de 800 vrij vooral op Van Rouwendaal en Carlin ge richt. De Nederlandse topzwemster kon de favorietenrol niet waarma ken en dat is vooral te wijten aan haar fysieke gesteldheid. Van Rou wendaal moet uitkijken dat ze niet overbelast raakt. Woensdag liet zij weten dat ze nog nadrukke lijker op haar houding moet letten om blessures te voorkomen. Daar om had ze haar schouder bij het inzwemmen zelfs laten intapen. Teken aan de wand Van Rouwendaal staat er om be kend dat ze niet vies is van hard werken. Trainingsweken van 90 zwemkilometers in het Zuid-Fran se Narbonne zijn haar niet vreemd. Op wedstrijdgebied vari eert haar repertoire van 200 meter in het zwembad tot de 10 kilome ter in het open water. Het roept de vraag op of de alleskunner niet teveel hooi op haar vork neemt. Haar coach Philippe Lucas stelde eerder al daar niet bang voor te zijn. Hij noemde Van Rouwendaal 'een sterke meid die veel aan kan'. Maar nu voelt Van Rouwendaal echt dat haar lichaam rust nodig heeft. Die rust pakt ze vanaf maan dag. Ze heeft zich teruggetrokken voor een prestigieus zwemevene- ment voor openwaterzwemmers in Rio de Janeiro volgend week end. En als Van Rouwendaal een wedstrijd afzegt, is dat een teken aan de wand. Kjeld Nuis heeft weer vleugels door Rik Spekenbrink Kjeld Nuis foto Pro Shots door Natasja Weber NETANYA. Niet topfit, niet in top vorm, niet uitgerust en toch een bronzen medaille mee naar huis ne men. Het was voor Sharon van Rou wendaal in de EK-finale het hoogst haalbare op de 800 meter vrije slag. Philippe Lucas coach Sharon van Rouwendaal bezorgde Nederland gisteren met brons op de 800 meter vrije slag de eerste medaille op de EK kortebaan. foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20