Jurgen Obbens: Hoe overleef je een celstraf? De liveshows: Vliegt Anouk vanavond uit de bocht? Syriër vroeg volgens parket in oktober asiel aan in Nederland Syriër (18) gaf zich in opvang in Zaandam tegenover medevluchtelingen uit als strijder van IS en al-Qaeda. PAGINA 25 ZEELAND 2 3 nu ZAANDAM. Een 18-jarige Syriër, die in een vluchtelingenopvang in Zaandam verbleef, is aangehou den op verdenking van terroris me. De Tweede Kamer wil ophel dering over de manier waarop vluchtelingen gescreend worden. De Syriër verbleef op een asiel zoekersboot in Zaandam. Het is voor het eerst dat een vluchteling in Nederland is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij terrorisme. De rechter-commissa- ris heeft de voorlopige hechtenis van de man gisteren met twee we ken verlengd. „We hebben meer tijd nodig om de antecedenten van deze man na te gaan", zegt Wim de Bruin, woordvoerder van het landelijk parket. Justitie weet nog niet zeker of de man inder daad een IS-strijder is. De man zou volgens het lande lijk parket in oktober naar Neder land zijn gekomen en asiel heb ben aangevraagd. Justitie en poli tie kunnen niet zeggen of de man al eerder door de politie verhoord is. Dat is zeer aannemelijk. Voor dat vluchtelingen hier asiel aanvra gen, moeten ze eerst langs de vreemdelingenpolitie. Die pro beert in een verhoor vast te stel len of asielzoekers banden hebben met IS of andere terroristische groeperingen. Ook worden bagage en telefoongegevens doorzocht. WD-Kamerlid Malik Azmani noemt de aanhouding 'een zorge lijk signaal'. „Niet voor niets moet iedereen die binnenkomt ge screend worden alvorens hij of zij de samenleving ingaat." Het kabi net heeft na de aanslagen in Parijs vorige maand toegezegd de scree ning van asielzoekers te verbete ren. Door de grote aantallen men sen die de afgelopen tijd asiel aan vragen, waren er forse achterstan den. Ook constateerde de Inspec tie Veiligheid en Justitie in een rapport dat de manier waarop de identiteit van vluchtelingen werd vastgesteld summier en mogelijk ontoereikend was. PvdA'er Attje Kuiken zegt dat het goed is dat de vluchtelingen waar de verdachte het tegen heeft gezegd naar de politie zijn gestapt. „We weten niet of dit bluf is of echt. Maar we moeten wel weten of de screening inmiddels goed ge noeg is." AFHAALBON J De sVeerman van Den Briel Jan Coppelstock Knip deze bon uit en lever hem in bij Bruna, Plus of Primera. Geldig t/m 8 december 201J. PAGINA 8 9 www.pzc.nl Editie WALCHEREN VRIJDAG 4 december 2015 257e jaargang nr. 286 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 o Eerst regen, later droog PAGINA 27 In Binnen&Buiten Koukleumen in je monument Hoe krijg je het een beetje warm? Klaar voor pakjesavond? MPWM Tim van den Berge uit Borssele deed gisteren de laatste sinterklaas inkopen in Middelburg. In zijn tas zitten een speelgoedauto en een barbie voor zijn zoon Boyd (4) en dochter Nel (3). „De kinderen vinden pakjesavond leuk en spannend. Ze genieten ervan." Foto Ruben Oreel Terreurverdachte vast door Sander van Mersbergen en Hans van Soest ^oU-ANDSE HELojVja 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1