WK met deelname van veertig landen Het gaat lekker met Luuk de Jong weg na congres Faxapparaat van Real Madrid weigert (opnieuw) dienst PHILIPS de steunbetuigingen. Ik heb alles op televisie gekeken" SPORT 19 Met 13 goals, dat is nu al meer dan de helft van zijn totale pro ductie vorig jaar (20 goals), is hij momenteel ook topscorer van de eredivisie. Opvallend, want ieder een was benieuwd hoe het zou gaan met de aanvoer op De Jong na het wegvallen bij PSV van de vaste linkerflank van vorig jaar. Memphis vertrok naar Manches ter United, Jetro Willems is al maanden geblesseerd. „Ik was zelf ook benieuwd. Maar je speelt als team zo aanvallend, dat ik al snel zag dat de kansen ook zou den komen met andere jongens. Als Willems terugkomt geeft dat nóg meer mogelijkheden." De Jong denkt nog niet aan het aantal doelpunten dat hij dit seizoen gaat maken. „Ik noem so wieso nooit een specifiek getal. Je kunt zo weer geblesseerd raken en dan haal je het niet. Ik vind het altijd logisch om te zeggen: ik wil genoeg goals maken voor een nieuwe landstitel. Als dat lukt, kan ik sowieso met elk aantal te vreden zijn." December begint met twee grote wedstrijden. Morgenavond stuit PSV in Arnhem op Vitesse. Komende dinsdag volgt een wed strijd van alles-of-niets in de Champions League tegen CSKA Moskou. „Heerlijk. Ik verheug me erop. Dit zijn van die wedstrijden waarvoor je niemand hoeft te mo tiveren. Wat jammer is, is dat we niet al een dag eerder tegen Vites se mogen spelen." Maar voor de duidelijkheid, zegt De Jong erbij: „Het moet geen excuus zijn straks. We gaan uit van het posi tieve. Op één helft in Moskou na hebben we het in de Champions League steeds goed gedaan. Laten we het nu ook afmaken." De hervormingscommissie van de Wereldvoetbalbond wil de komen de maanden verder praten over dit plan, voordat het officieel gaat stemmen. Het onderwerp komt waarschijnlijk wel al aan bod tij dens het buitengewone congres van de FIFA op 26 februari, als de 209 leden van de bond een nieu we voorzitter kiezen. Aan het WK van 2018 in Rusland en 2022 in Qa tar mogen 32 landen meedoen. De mogelijke uitbreiding met acht landen zou moeten ingaan bij het WK van 2026. Gianni Infantino, de huidige secretaris-generaal van de UEFA en een van de kandida ten om Sepp Blatter volgend jaar op te volgen bij de FIFA, is in elk geval groot voorstander van meer landen op het WK. Hervormingen Het uitvoerend comité van de FI FA sprak gisteren in Zwitserland ook over een groot aantal hervor mingen die zo snel mogelijk moe ten ingaan. Met diverse vernieu wingen hoopt de mondiale bond een einde te maken aan alle om koopschandalen binnen de FIFA. De FIFA zet in op een duidelijke scheiding binnen de leiding van de wereldvoetbalbond van politie ke en uitvoerende taken. Een zoge heten council van 36 leden, onder leiding van de FIFA-voorzitter, be paalt de koers en strategie van de bond. De dagelijkse leiding komt te liggen bij een generaal secreta riaat. Verder wordt de maximale zit tingstermijn van de FIFA-voorzit ter teruggebracht tot twaalf jaar (drie termijnen van vier jaar). De huidige voorzitter Blatter is al ruim zeventien jaar actief, zijn voorganger Joao Havelange hield het 24 jaar vol. Eenzelfde zitting stermijn zou moeten gelden voor de leden van de council, dat bo vendien dient te bestaan uit mini maal één vrouw per confederatie. Tevens zal de FIFA openheid ge ven over de salarissen van de top-officials. groot. De financiële belangen winnen het bij veel clubs van de emotionele en sporttechnische argumenten. Illustrerend was het antwoord van Jan Smit na een vurig pleidooi voor natuur- gras van Art Langeler, hoofd jeugdopleiding van PSV. „Ga jij dat dan ook betalen?" Smit was als voorzitter van Heracles Almelo in het seizoen 2003/2004 kunstgraspionier in Nederland. Inmiddels spelen zes eredivisieclubs en de meerder heid van de clubs in de Jupiler League op nepgras. En dat gegeven doet de toch al wankele internationale concur rentiepositie van Nederland geen goed, bezweren technisch directeuren Martin van Geel (Feyenoord) en Marcel Brands (PSV). FIFA Hun gevoel werd versterkt door de FIFA-afgevaardigde Johannes Holzmüller. Hij vertelde dat de internationale voetbalorganisatie ook in de nabije toekomst bij gro te toernooien blijft streven naar spelen op een natuurlijke onder grond. „Dat moet daarom zeker ook in de eredivisie het streven zijn", zegt Brands. „We hebben de boot gemist, maar kunnen er nog opspringen." Dat spreekt Ron Jans, coach van PEC Zwolle, tegen. „Je kunt clubs daar nu niet meer toe verplichten. We ko men er nooit meer uit." Real Madrid wast zijn handen in onschuld. De Spaanse topclub zegt niet op de hoogte te zijn gesteld van de schorsing van linksbuiten Denis Gerisjev. Het onrechtmatige optreden van de Rus in de heenwedstrijd van de zestiende finale van de Copa del Rey tegen Cadiz (1-3 winst) kan ervoor zorgen dat Real Ma drid uit het toernooi wordt gezet. Vorig seizoen kreeg Denis Ge risjev, die woensdag ook nog eens de openingsgoal maakte voor Real, op huurbasis bij Villar- real drie keer geel in de Copa del Rey. De Spaanse bond infor meert alle clubs aan het begin van het seizoen over openstaan de schorsingen en op die fax, ge publiceerd door de Spaanse krant Marca, is ook de naam van Geris jev te zien. Real Madrid beweert echter niet te zijn geïnformeerd. De Gea Tijdens de eerste helft kreeg de club bericht over de fout die ze gemaakt hadden, waarna de fans van Cadiz liedjes zongen over de kapotte faxmachine van Real Ma drid, verwijzend naar de misluk te poging om Manchester Uni- ted-doelman David De Gea aan te trekken. Die transfer ging niet door omdat het papierwerk niet op tijd werd rondgemaakt. In afwachting van de straf blijft Real Madrid stellig beweren dat zij niet fout zijn geweest. „Niemand wist iets. Zodra we het wel wisten, is hij gewisseld", aldus coach Rafael Benitez. Voor de trainer is het ook niet de eer ste keer. Als coach van Valencia stelde hij in een bekerwedstrijd tegen Novelda vier spelers van buiten de Europese Unie op, ter wijl dat er maar drie mochten zijn. Valencia werd daarop uit de beker gezet. Welke straf Real Ma drid krijgt zal vandaag duidelijk worden als de tuchtcommissie uitspraak doet. VRIJDAG 4 DECEMBER 2015 weer te popelen Maxime Lestienne stond gisteren op eigen verzoek de pers te woord, foto Kees Martens/fotomeulenhof door Maarten Wijffels EINDHOVEN. Luuk de Jong speelde in november sterk. Hij maakte be slissende doelpunten in de eredivi sie en stuntte met PSV in de Champions League. „Het was de maand van mijn eerste Champions League-goal van het seizoen tegen Wolfsburg. Die ging er heerlijk in", aldus de spits. ZÜRICH Het bestuur van de FIFA heeft serieuze plannen om het WK in de toekomst uit te breiden naar een toernooi met veertig deelne mende landen. door Jesper Langbroek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19