NIEUWS 17 'Het lijkt erop dat de meest afwijkende modellen het meest bereiken' - liefst ook nog blond - maken in America's Next Top Model ook andersoortige vrouwen een hele goede kans. „Kijkers krijgen een ander idee van wat aantrekkelijk is", meent universitair docent massacommuni catie Rhonda Loverude, die voor haar proefschrift elke aflevering van het programma meermaals bekeek. „En het leuke is dat een krachtige af- ro-Amerikaanse vrouw de leiding heeft over dat alles. Dat zie je ook niet vaak op tv." De wedstrijd kent volop ge kleurde modellen, al dan niet met natuurlijk kroeshaar. „Wat Aziatische meiden ook, terwijl er daar in de mode heel weinig van zijn", ana lyseert Sarah Hartshorne, deelneemster uit seizoen negen. „ANTM was altijd diver- ser dan de modewereld. Ze zijn pioniers ge weest." Zij zelf was met haar maat 42 het be wijs. Als het enige 'vol le' model in haar sei zoen leek winnen haar nog onmogelijk. De stan daard bleef toch maatje 34 of kleiner. Maar seizoen tien ging alweer een stapje verder: plus-si ze deelnemer Wihtney Thompson won. Er waren ook lesbische modellen en - al ver vóórdat de coming out van Cait- lyn (Bruce) Jenner het trendy maakte - een transgender. Ook maar gewoon mensen die onder water moeite hebben om charmant in de camera te kijken, leerde de kijker. Tyra Banks zag persoonlijk toe op de acceptatie van homoseksuele deelnemers of medewerkers in het modellenhuis - iets waar het in de rest van de Amerikaanse sa menleving nog wel eens aan schort. Ook andere taboes werden zichtbaar en be spreekbaar. In seizoen 10 was er Fatima Siad, gebo ren in Somalië en als 7-jarig meisje besneden. Heather Kuzmich liet in seizoen negen zien wat het betekent om autisme te hebben, in het aller laatste seizoen zien we Nyle DiMarco, doof sinds zijn geboorte. Ja, een hij - mannen mogen inmiddels ook mee doen. Ook zij blijken soms belachelijke toeren te moeten uithalen om te voldoen aan heersende standaarden. Een plakbaard tolereren, bijvoor beeld. Heb je gekke vlekken door vitiligo, de aan doening die het pigment uit je bruine huid doet verdwijnen? Geen enkel probleem, je bent prachtig zoals je bent, leerde de deelname van Chantelle Brown-Young. Ze is nu een van de succesvolste ex-deelneem- sters - van wie overigens nie mand een echt topmodel werd. „Het lijkt erop dat de afwijkende modellen het meest bereiken", ziet Sa rah Hartshorne, zelf in middels gestopt met modellenwerk en druk met het maken van co- medyshows en vi deo's. „Dat duidt erop dat het goed is dat het WHI THO programma meer diversiteit in de branche brengt. Ze doen het deels om controversiële tv te ma ken, maar het is ook een persoon lijke wens van de makers." Presentatrice, creatief brein en producer Tyra Banks had het altijd voor ogen, zei ze eerder in een in terview met Hollywood Reporter. „Ik heb Top Model gemaakt omdat ik de definitie van schoonheid wilde uitbreiden. Modellen ont dekken was secundair. Ik wilde atypische en unieke schoonheid uitlichten, zodat lelijke eendjes die zich niet mooi voelen zien dat andere meiden met een spleet tussen hun tanden, een super bleke huid of enorm plui zig rood haar mooi worden gevonden. Zo dat ze zich beter voelen." Zo wordt een glamourleven in ANTM voor iedereen haalbaar. Dat is wat het pro gramma zo populair maakte, meent Loveru de: het Assepoesterverhaal. Shandi Sullivan uit seizoen twee werd zelfs achter een su permarktkassa vandaan geplukt, 'muizig en nerdy'. „Maar met een make-over, contact lenzen en gebleekte tanden was ze - boem - een beauty." 'Perfect is saai', geeft Tyra Banks in haar afscheidsboodschap nog maar eens aan, ge volgd door een ode aan sproeten, moeder vlekken, grote voorhoofden, brede heu pen, puntkinnen, grote ogen, kleine ogen, volle boezems, piepkleine bor sten en alle kleuren huid. „Dat jullie fo to's (en selfies) voor altijd fierce mogen zijn. Blijf smizen, elke dag opnieuw." CHANTELLE BROWN-YOUNG VRIJDAG 4 DECEMBER 2015 Tyra Banks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17