Na vijf jaar weer een orang-oetangbaby 'Het blijft niet bij economische sancties' Russische president heeft gisteren weer hard uitgehaald naar Türkije. Tijdens zijn jaarlijkse 'troonrede' gooide hij nog meer olie op het vuur. NIEUWS 15 Na 24 jaar weer bij spaargeld Chihuahua na vijf jaar thuis Veel doden door fout eten MOSKOU. Harde woorden en geen enkele handreiking. Vladi mir Poetin was gisteren tijdens zijn jaarlijkse toespraak voor het parlement in Moskou glashelder. De Turken gaan het berouwen. De Russische president refereer de weinig diplomatiek aan de Russische straaljager die de Tur ken ruim twee weken geleden neerschoten: „Waarschijnlijk weet alleen Allah waarom ze dat hebben gedaan. Klaarblijkelijk heeft Allah besloten de regeren de kliek in Türkije te straffen door ze van hun verstand te bero ven." Ook zei Poetin dat de regeren de Turkse elite olie koopt van ter reurorganisatie IS. „Wij weten wie er in Turkije de zakken vult en de terroristen geld laat verdie nen met in Syrië geroofde olie", vervolgde Poetin zijn tirade te gen Ankara. „Juist met dat geld werven de terroristen hun rekru ten en kochten ze wapens voor hun terreurdaden in Frankrijk, Li banon, Mali en andere landen." Saillant is dat het Franse persbu reau AFP gisteren meldde dat de Türkse president Erdogan zegt be wijzen te hebben dat juist Rus land goedkope olie afneemt van IS. Poetin waarschuwde dat Rus land Turkije niet alleen met sanc ties zal treffen. „Als iemand denkt dat ze ermee wegkomen vanwege hun tomaten of met wat beperkingen in de bouw- en andere sectoren, dan heeft-ie het mis", aldus Poetin. Juist gisteren verklaarde Rusland dat de bespre kingen over de pijpleidingen die Russisch gas door Turkije naar Europa moeten voeren, om Oekraïne te vermijden, zijn stop gezet. De Turkse premier Ahmet Davutoglu riep gisteren op tot een gesprek. Hij zei dat Turkije bereid is het bewijsmateriaal te laten zien waaruit blijkt dat de Russische Sukhoi-24 op 24 no vember wel degelijk over Turks grondgebied is gevlogen. Poetin haalde gisteren ook hard uit naar het Westen, zonder landen bij naam te noemen, vanwege het omverwerpen van regeringen in Afghanistan, Libië en Irak. Vol gens hem heeft dat alleen maar geleid tot radicalisering en terro risme in die landen. Dat was volgens de Russische leider de reden waarom zijn land eind september is begonnen met het bombarderen van IS en vol gens velen ook de oppositiegroe pen die tegen de Syrische presi dent Assad vechten. „Rusland handelt zeer verantwoordelijk in de strijd tegen het internationale terrorisme. Wij willen geen dub bele standaarden ten aanzien van terroristen", stelde Poetin in een verwijzing naar de vermeende oliehandel tussen Turkije en IS. Het Russische ministerie van De fensie zegt over honderden satel lietfoto's te beschikken die het vervoer van olie vanuit IS-gebied naar Turkije bewijzen. Poetin riep andermaal op tot een vereniging van krachten in de strijd tegen het terrorisme. Die moet gevoerd worden onder de vlag van de Verenigde Naties. Opvallend was dat Poetin het conflict in Oekraïne niet één keer noemde en ook niet inging op het feit dat Montenegro sinds deze week kandidaat-lidstaat is van de NAVO. APELDOORN. In de Apenheul in Apeldoorn is dinsdagochtend een orang-oetang geboren. De laatste keer dat er in het apenpark een orang-oetang werd geboren was in 2010. In 2008 is moeder Watta- na naar de Apenheul gebracht om het moederschap bij een soortge noot af te kijken. Dat bleek een goede zet, want in 2010 werd zij voor de eerste keer moeder. Ze ontpopte zich als een goede moe der voor zoon Kawan. De verzor gers wisten al vrij snel dat de orang-oetang zwanger was. Net zoals dat bij mensen het geval is, had zij last van stemmingswisse lingen. Bezoekers die op kraamvi site willen, moeten nog even wachten. De Apenheul is in de winter gesloten en pas weer open vanaf 15 april. Een aantal seizoen kaarthouders krijgt binnenkort wel de mogelijkheid om te ko men. De Apenheul heeft niet te klagen over nieuwe aanwinsten. Vorige maand werd een Javaanse langoer geboren. De oranje aapjes komen relatief weinig voor in die rentuinen. foto Apenheul Kroatische spaarders vormden gisteren lange rijen voor een Slo veense bank in de hoofdstad Zag reb om na 24 jaar hun spaargeld te kunnen opeisen. Circa 300.000 mensen, vooral in Kroa tië en Bosnië, raakten in 1991 hun spaargeld kwijt toen de Lju- bljanskabank werd opgeheven nadat Slovenië onafhankelijk van Joegoslavië was geworden. De spaarders die zich buiten Slove nië bevonden konden fluiten naar hun geld. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens droeg Slovenië vorig jaar op 385 miljoen euro aan compensatie- geld uit te keren. Dat proces ver loopt wel moeizaam. Een hondje dat in Duitsland was weggelopen bij een vakantievie rend gezin uit Oostenrijk, is na vijfjaar herenigd met zijn baas jes. Dat gebeurde dankzij een op lettende vrouw die Charly moe derziel alleen zag rondscharrelen op straat in het Beierse Asch- bach. Ze bracht de inmiddels 15-jarige chihuahua naar een die renarts die aan de hand van de chip onder de huid van de hond de eigenaren in het Oostenrijkse Linz liet achterhalen. „Charly herkende ons nog", reageerde de dochter van het gezin na de her eniging. Charly moet al die jaren door derden zijn gevoerd want hij was behoorlijk wat dikker. Het eten van bedorven en be smet voedsel zorgen per jaar voor 600 miljoen zieke mensen. 420.000 mensen, onder wie 120.000 kinderen, sterven er zelfs door. Dat schrijft wereld voedselorganisatie WHO in een gisteren verschenen rapport. Daarin maakt de WHO voor het eerst schattingen van het aantal slachtoffers wereldwijd door con sumptie van fout voedsel. De ge volgen van 31 zaken in voedsel die er niet in horen zijn in het onderzoek beschreven, zoals be paalde bacteriën, virussen, para sieten, giftige stoffen en chemica liën. De meeste slachtoffers val len in Afrika en Zuid-Oost-Azië. VRIJDAG 4 DECEMBER 2015 Felle Poetin: Türkije gaat het berouwen door onze correspondent Joost Bosman Poetin sprak gisteren zijn 'troonre de' uit. foto Ivan Sekretarev/AP ZAGREB LINZ GENEVE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15