Psychische hulp azc kan beter Op de afdeling schuifelen Afghanen, Somaliërs, Iraniërs en Armeniërs rond 10 NIEUWS Een deel van de vluchtelingen dat naar Nederland komt, kampt met grote psychische problemen. Ze komen terecht bij Phoenix. "W" onathan hoorde steeds vaker stemmen in zijn hoofd. Stem- I men die hem op hol deden I slaan. „In mijn hoofd kwamen W ook steeds de beelden weer voorbij." De beelden van de ake lige dingen die hij in de oorlog in Li beria heeft gezien. En geloof hem, daar heeft hij er veel van gezien. Jona than ging rare dingen doen, wilde in Leiden het water in springen. Vrien den brachten hem naar het zieken huis in de stad, maar daar konden ze hem ook niet helpen. Nu loopt Jonathan door de gangen van de afdeling Phoenix van de instel ling voor geestelijke gezondheidszorg Pro Persona in Wolfheze, bij Arn hem. Hij loopt er niet alleen, er schui felen ook Afghanen, Somaliërs, Ira niërs en Armeniërs rond. Hier verblij ven alleen maar asielzoekers. Deze plek is de enige kliniek in Nederland die gespecialiseerd is in het opvan gen van vluchtelingen én waar vluch telingen ook langere tijd intern kun nen verblijven. Het laatste redmid del. Over anderhalf a twee jaar ver wacht men hier de eerste doorverwij zingen uit de grote stroom Syrische vluchtelingen die nu Nederland bin nenkomt. „Elk azc heeft een eigen gezond heidscentrum. Daar komen mensen in eerste instantie terecht. Als daar ge signaleerd wordt dat iemand echt pro blemen heeft, kunnen ze iemand doorsturen naar een huisarts en daar na eventueel naar de ggz. Als die (dag)behandeling niet meer helpt, kunnen ze bij ons terecht", zegt hoofdbehandelaar Hanneke Bot. Men sen met zware psychiatrische klach ten: psychoses, zware depressies, posttraumatische stressstoornis (ptss). „Soms gaat het sneller, dan komt iemand via de crisisopvang ge lijk hier terecht." Hier in het bos bij Wolfheze re geert rust en regelmaat. Iedereen heeft zijn eigen kamer. Geen stapel bedden zoals op het azc. De maaltij den worden altijd gezamenlijk en op dezelfde tijdstippen gebruikt. Op het uitgestrekte complex zijn een krui dentuin en een fietsenmakerij, om een dagbesteding te hebben. De gan gen hebben aan het eind deuren met glas, zodat er altijd licht doorheen komt en niemand het gevoel krijgt opgesloten te zijn. Al kan dat indien nodig wel: er is ook een gesloten afde ling. De instelling werd dertig jaar gele den opgezet toen bleek dat er onder de talloze Vietnamese bootvluchtelin gen die naar Nederland kwamen, ook mensen met psychische problemen waren. De Vietnamezen verblijven er niet meer, maar Hanneke Bot, die er twin- ROTTERDAM. De gees telijke gezondheids zorg voor asielzoe kers moet beter wor den georganiseerd. Ook moeten alle be trokken organisaties 'meer vertrouwen krijgen in eikaars kun nen' en tot een gedeel de visie komen hoe die zorg moet wor den verleend. Dat stel len 25 organisaties en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) in een conve nant. Volgens het con venant is het voor me dewerkers van het COA en GGZ-instel- lingen niet altijd dui delijk wie waar mee bezig is. COA-mede- werkers kennen de (psychische) proble men van een bewo ner van de opvang niet altijd, voor GGZ-hulpverleners moet duidelijk zijn dat het opvangcen trum geen onderdeel is van de behandel praktijk. Om de sa menwerking te verbe teren, worden op alle azc's speciale 'aan dachtsfunctionaris sen' aangesteld. „Het is niet zozeer dat dingen niet goed gaan, maar vooral dat ze beter kunnen", zegt een woordvoer ster van zorgverzeke raar Menzis die de ge zondheidszorg voor asielzoekers organi seert. Op elk opvangcen trum voor asielzoe kers is een gezond heidscentrum. Daar kunnen asielzoekers terecht met lichte psy chische klachten. Mensen met zwaarde re klachten worden doorverwezen naar andere instellingen. Er komen dit jaar on geveer 58.000 asiel zoekers naar Neder land. Door de groei van het aantal opvang plekken zijn er ook meer ggz-consulen- ten gekomen. Cijfers over het aantal asiel zoekers dat in 2015 een beroep heeft ge daan op geestelijke ge zondheidszorg heeft de organisatie nog niet. Er is geen sprake van groeiende wacht lijsten, volgens Men zis. tig jaar werkt, heeft alles voorbij zien komen. Mensen met gruwelijke ver halen. Mensen met 'existentiële pro blemen', zoals zij dat noemt. „Hun huis is kapot gebombardeerd, hun ge zin is dood en de familie is ver spreid." Niet de problemen die je van een doorsnee Nederlandse patiënt hoort. De patiënten zijn misschien uit de oorlog, maar de oorlog is nog lang niet uit hen. „We luisteren voor al. Het zijn die grote punten die je eerst moet aanpakken. Sommigen willen er eerst niet over praten, an ders stoppen juist niet met vertellen. Maar je moet eerst terug naar het ver leden om de volgende stap in je toe komst te kunnen zetten." Er is ook medicatie, Nederlandse les en lessen in 'hoe zorg je een beet je voor jezelf. De 32 bedden zijn door gaans bezet. De patiënten verblijven gemiddeld zes maanden. Bot wil het beeld bestrijden dat er onder de tienduizenden vluchtelin gen die naar Nederland komen, hon derden getraumatiseerde, 'tikkende tijdbommen' rondlopen. Recent schatte de gerenomeerde psychiater Hier in het bos bij Wolfheze regeert rust en regelmaat ledereen heeft zijn eigen kamer. Geen stapelbedden zoals op het azc Kees Laban nog dat '30 tot 40 pro cent' van de bewoners van vluchtelin genkamp Heumensoord bij Nijme gen kampt met psychiatrische klach ten. Volgens Bot ontwikkelt 'een heel klein deel van de asielzoekers ernsti ge psychische klachten'. „Natuurlijk zitten er in azc's meer mensen met trauma's dan gemiddeld. Maar men sen met ptss zijn zelden gevaarlijk, hooguit voor zichzelf." Meer zorgen maakt ze zich over in cidenten bij de asielopvang zoals het vuurwerkincident bij de noodopvang in Woerden. Daar gooiden actievoer ders vuurwerkbommen naar het ge bouw. „Dan schaam ik mij voor mijn land. Het heeft ook enorme impact op vluchtelingen: die zijn juist hier heen gekomen om veiligheid te zoe ken. Het werkt retraumatiserend." Net zoals een lang verblijf op een azc aan traumatische klachten bij kan dragen. „Er is weinig privacy en je zit met veel mensen met zware ver halen dicht op elkaar. Er is onzeker heid over de toekomst. Een lang ver blijf op een azc kan de laatste drup pel zijn waardoor de emmer over loopt. De sobere opvang die het kabi net wil, staat op gespannen voet met bijvoorbeeld goede dagbesteding. Dat laatste kan juist tot minder klachten leiden." Met Jonathan gaat het na een jaar bij Phoenix, beter. De stemmen in zijn hoofd spreken minder vaak. „Als het goed blijft gaan, kan ik binnen kort naar een begeleidwonenproject." Maar de oorlog zal ook Jonathan nooit helemaal verlaten. De oorlog in het hoofd waarbij vluchten niet helpt door Cyril Rosman Op de afdeling Phoenix van de instelling Pro Persona in Wolfheze, worden vluchtelingen met psychische klachten behandeld. Zorgverlener Hanneke Bot praat met vluchteling Jonathan, foto Koen Verheijden. 58.000 Er komen dit jaar ongeveer 58.000 asielzoekers naar Nederland. Omwille van de privacy is Jonathan een gefingeerde naam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10