Vaccinatie moeder moet baby beschermen tegen kinkhoest WD-aanval op PvdA-coryfee valt sociaaldemocraten rauw op het dak 8 NIEUWS Hij staat bekend als handig en stoïcijns, maar nu is Lodewijk Asscher de minister die onvoldoende resultaat boekt. ormaal gesproken waarschuwen WD en PvdA elkaar even als er een aanvalletje aan zit te komen. De partijen gunnen el kaar dat het blazoen af en toe opge poetst moet worden, ook al gaat de profileringsdrift ten koste van de an der. Gewoon even tanden op elkaar. Maar afgelopen week werd de PvdA-top volgens ingewijden com pleet verrast door de liberale tackles op PvdA-spits Lodewijk Asscher. Het was een waar salvo dat WD-Kamerlid Anne Mulder - met toestemming van zijn fractie - mocht afvuren op de vicepremier. Eerst was er nog het chagrijn over de met veel bombarie aangekondigde ba nenplannen waarmee Asscher 'nul procent resultaat' had geboekt, aldus Mulder. Daarna was Asscher de gebe ten hond omdat zijn pas ingevoerde Wet werk en zekerheid 'geen werk en ook geen zekerheid' bood. Aanpas sen, gebood de WD'er. En aan de vooravond van het debat over de be groting Sociale Zaken gaf Mulder domweg een 'onvoldoende' aan As scher. Asscher reageerde aanvankelijk zo als hij altijd doet. Onderkoeld. Als ze hem werkelijk onvoldoende vonden, moesten ze hem maar weg sturen, blufte hij, wetende dat de WD-uit- haal met een korreltje zout moest worden genomen. Maar in het weke lijkse coalitieberaad kwam hij wel even verhaal halen bij WD-fractielei- der Halbe Zijlstra. Hoon In de Tweede Kamer bleek dinsdag avond dat Mulder wel hard had ge blaft, maar niet doorbeet. Asscher was wel degelijk 'een goede minis ter', erkende hij. Wel acht hij het re sultaat van diens beleid onvoldoen de. Mulder werd overladen met hoon en spot. Want waar bleven dan al die grote wijzigingsvoorstellen om As scher te dwingen zijn beleid aan te passen? Mulder verdient 'een tien Kamerleden strooien met feiten die tekortschieten onderschrijven voor draaien', sneerde D66-Kamerlid Steven van Weyenberg. De onbesuisde aanval van de WD ging misschien hoog over, als het de missie was Asscher te beschadigen dan is die gelukt. De minister die al tijd hoog scoort in de populariteits- lijstjes en politiek behendig manoeu vreert is opeens de minister die te weinig resultaat boekt. Geen fijn eti ket voor iemand die veelvuldig wordt getipt als volgende PvdA-leider - en daarmee concurrent is voor WD-lei- der Mark Rutte. Kamerleden, niet alleen van de WD, strooien geestdriftig met feiten die het tekortschieten van Asscher onderschrijven. De werkloosheid is met 616.000 mensen nog altijd hoog en neemt zeker de laatste maanden amper af. De groots aangekondigde banenplannen liggen achter op sche ma en veel geld is op de plank blijven liggen omdat de animo bij werkge vers en vakbonden toch niet zo groot bleek te zijn. Maar liefst 150 miljoen van de beschikbare 600 miljoen euro stopt Asscher in de begeleiding van werklozen door het UWV. Schilders Asscher, geholpen door zijn eigen PvdA, zet daar andere feiten tegen over. Want er zijn de afgelopen jaren wel degelijk 100.000 banen bijgeko men. Dat daarvan niets terug te vin den is in de werkloosheidsstatistie ken komt omdat veel mensen zich (weer) op de arbeidsmarkt hebben ge meld. En ook legt Asscher zich niet neer bij het beeld dat zijn banenplan nen niets hebben uitgehaald. Zo ver telt hij graag over de schilders die zo blij waren dat ze dankzij hun sector plan aan het werk konden blijven. „Duizenden mensen kunnen door sectorplannen weer door", aldus de minister. En dat hij geld zou hebben 'verbrand', zoals de SP beweert, be strijdt hij. „We zijn zuinig geweest." Asscher heeft nog een troef: zijn beleid van de afgelopen jaren is tel kens met grote meerderheden door de Kamer gekomen. Dus als het parle ment het resultaat niet goed genoeg vindt, moet het ook in de spiegel dur ven kijken, hield hij de Kamer voor. „Nu gaat het erom: wat kunnen we nog meer doen?" Van die poging om het parlement medeplichtig te ma ken is de Kamer niet erg onder de in druk. Tenslotte weet Asscher ook dat de minister van werkgelegenheid het boegbeeld is van de werkloosheidsbe strijding. En dat is hij nog altijd zelf. Dus deinst hij terug voor een 'goed- nieuwsshow'. Maar laat niemand twijfelen over zijn inzet. „Ik ben nog altijd heel gemotiveerd." Daarmee zijn baby's ook in de eer ste drie maanden beschermd te gen de soms dodelijke ziekte. Voorzitter Pim van Gooi van de raad legt uit. „Er wordt wel langer over nage dacht. In Engeland en de VS wordt dit al gedaan. Maar het duurde even om ook in Nederland het besef te laten doordringen dat het aantal kinkhoestgevallen niet daalt. Onder adolescenten en vol wassenen die in aanraking komen met zuigelingen zien we een lich te toename. Daarom is het van belang dat mensen dichtbij de baby's geen kinkhoestbacterie bij zich dragen." „Het vaccinatieprogramma is er om de allerjongsten te beschermen tegen die nare bac terie. Maar op dit moment kun nen we baby's van 1 of 2 maanden, niet beschermen. Er zit een gat in het programma." „Er is nooit op grote schaal onder zocht of zo'n vaccin bij pasgebore nen succesvol is of bijwerkingen heeft. Daar moet eerst onderzoek naar gedaan worden." „Die zijn minimaal. Het gaat meestal om gezonde vrouwen die antistoffen aanmaken. Je kunt mis schien een lokale reactie krijgen, zoals een kleine rode zwelling op de plek van de inenting, en er is een gering verhoogd risico op ont stoken vliezen, maar niet op grote zwangerschapscomplicaties." „Die huiverigheid onderkennen we. Het is een goed uitgangspunt om terughoudend te zijn. Daarom moeten we eerst onderzoek doen naar de acceptatie van een dergelij ke maatregel. Dat kan via verlos kundigen en huisartsen. Dat kost enige tijd. Het is niet zo dat we morgen al kunnen vaccineren." „Dat kunnen we nu niet zeggen. Deze methode geldt specifiek voor deze ziekte, omdat jongste zuigelingen hiervoor het meest kwetsbaar zijn. Het is nogal een stap: je vaccineert de moeder om de pasgeborene te beschermen." Opeens een krasje op onkreukbare Asscher door Laurens Kok N Asscher tijdens het begrotingsdebat van Sociale Zaken, gisteren in de Tweede Kamer. foto Bart Maat/ANP door Tonny van der Mee DEN HAAG. De Gezondheidsraad ad viseert om zwangere vrouwen en kele weken voor de bevalling in te enten tegen kinkhoest. De moeder maakt dan antistoffen aan die via de placenta aan het ongeboren kind worden doorgegeven. Het klinkt logisch. Waarom is dat niet eerder bedacht? Jaarlijks worden 128 kinderen ziek, het afgelopen decennium overleden 'slechts' 5 zuigelin gen. Waarom is het toch be langrijk? Waarom is het niet mogelijk om ba by's kort na de geboorte in te enten? Zijn er gezondheidsrisico's voor zwangere vrouwen? Er is discussie over medicatie in com binatie met zwangerschap. Verwacht u morele bezwaren bij vrouwen? Als dit succesvol is bij kinkhoest, kan deze methode ook werken bij ande re ziektes waartegen kinderen wor den ingeënt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8