Onenigheid over Visie Vestingstad Tentenkamp in Hontenisse Antwoord OV-kosten stelt PvdA teleur Groter is voor Zeeland wel beter Mismeesterd Noodopvang vluchtelingen in 2 ZEELAND Gery De Cloedt wil 5000 asielzoekers opvangen in zijn Hedwigepolder. Is dat luchtfietserij of een serieus plan? COMMENTAAR Maak van Zeeland één gemeente, bepleit onderzoeker Dick van der Wouw van ZB Planbureau en Biblio theek van Zeeland. Bestuurlijk is dat een stap in de goede richting. Gemeenten laten nu te vaak zien dat ze elkaar vooral beconcurreren en zo de ontwikkeling van Zee land als geheel belemmeren. Groter is dan wel beter. Bestuurders moeten voor dit nieuwe model over hun schaduw heen sprin gen. Dat vereist het besef dat ze er niet voor zichzelf zijn, maar voor de belangen van de burgers. Veel Zeeuwen vrezen dat de af stand tot bestuur, dienstverlening en voorzieningen te groot wordt. Uit eerdere herindelingen blijkt dat dat meevalt. Diensten kunnen, als ze al niet digitaal te krijgen zijn, verleend worden van uit steunpunten. Instellingen voor onderwijs, welzijn en zorg zullen altijd dicht bij mensen wil len blijven. Spreiding is iets an ders dan versnippering. Van der Wouw gaat daarom op één punt te kort door de bocht. Middelburg en Vlissingen als stadscentrum presenteren is logisch. Dat bete kent niet dat alle belangrijke voorzieningen daar geconcentreerd móeten worden. De grote winst van één gemeentebestuur voor heel Zeeland, is dat dan een eerlijke afweging moet worden ge maakt van alle belangen, van Aagtekerke tot Zuidzande. Grote winst van één gemeentebestuur voor Zeeland is een eerlijke afweging van alle belangen De meeste leden van de com missie Ruimte spraken dinsdag avond hun waardering uit voor het werk aan de visie. Maar velen van hen bleken ook grote moeite te hebben met een aantal onderde len van de visie. Zo vond het plei dooi van inspreekster Tinta Hen driks van de Sint Willibrordus- school gehoor. De locatieleidster betoogde dat instelling van een eenrichtingsweg over de Gentse poort via het Princebolwerk langs de Sint Willibrordusschool naar Hulster gemeenteraad niet van plan zonder meer akkoord te gaan met Visie Vestingstad Hulst de Korte Bellingstraat 'levensge vaarlijk' voor de leerlingen van haar school zou zijn. Enkele commissieleden vroe gen zich ook al af of het om draaien van het eenrichtingsver keer in de Frans van Waes- berghestraat wel een goed idee is. Bewoners van de straat zouden er weinig voor voelen en fietsers die uit de Gentsestraat komen, wor den misschien over het hoofd ge zien, betoogde CDA'er Piet van de Kerkhove na de commissieverga dering. Fractievoorzitter Van de Kerkhove is geen lid van de com missie, maar zat als belangstellen de op de publieke tribune. Voorzitter Ed Peerbolte van on dernemersvereniging Hulst Ves tingstad en voorzitter Reggie Pica- vet van de Wijkraad Binnenstad voelden zich bekocht door diverse commissieleden. Zij vinden dat de Hulster raad de visie onverkort moet aannemen. „We hebben er meer dan drie jaar aan gewerkt en deze zomer een convenant geslo ten met het college. Als we die plannen op losse schroeven zet ten, krijgt het vertrouwen in het gemeentebestuur een flinke knauw", meldden de twee. Almanak Een Zeeuw wachtte op de hartkathe- terisatieafdeling van het UZ Antwer pen op een ingreep. Hij was er geen onbekende. Zo gebeurde het dat hij met de verpleegkundige een aantal namen van artsen de revue liet passe ren. „Dat zijn allemaal elektriekers, electro fysiologen", vatte de verpleeg kundige de lijst samen. „Allez, deze in greep is voor een plombier, een inter- ventioneel cardioloog." „Een elektricien, een loodgieter... Ken nen jullie ook een timmerman?", rea geerde de patiënt. Even was het stil. „Ehm, alleen als de operateur u mismeesterd heeft." Cloosterstraat moet wachten B en W in Hulst halen de herinrichting van de Cloos terstraat in Kloosterzande niet naar voren. Bewoners van de straat hadden daar voor gepleit. Verbetering van de riolering en het wegdek van de doorgaande straat zijn hard nodig, maar dat geldt ook voor werkzaamheden aan tal van andere straten in de ge meente Hulst, laat het col lege weten. Onder meer de aanleg van een rotonde op de kruising Koolstraat/Zou- testraat/Glacisweg in Hulst heeft prioriteit. Sint verwent bij ZorgSaam Sinterklaas verwent kinde ren die vrijdag een af spraak hebben bij de poli kliniek kinderartsen van ZorgSaam in Terneuzen met een chocoladetrakta tie. Dat geldt ook patiënten die zaterdag op de kind- en jeugdafdeling liggen. Stich ting Chocolate Lovers uit Middelburg biedt de trakta ties aan. Tien vrienden die 'de afgelopen jaren minde re tijden hebben gekend', zijn de oprichters. Chocola de maakt gelukkig en is breekbaar, net als het le ven, is hun motto. Nog even stuiteren door Waterstraat Waterschap Scheldestro- men heeft de Waterstraat bij Hulst voorzien van een nieuwe laag asfalt. In de be bouwde kom stuitert de weggebruiker echter nog door kuilen in het wegdek. Dat ongemak is volgend voorjaar voorbij, beloofde wethouder Diana van Dam me de commissie Ruimte. „Normaal stemmen we werkzaamheden met het waterschap af. Dat is deze keer mislukt. De gemeente pakt de rest van de straat volgend voorjaar aan." Buurtbusdrukte onvoorspelbaar Buurtbussen in de gemeen te Hulst zitten soms over vol. Chauffeurs moeten soms, tot hun spijt, passa giers laten staan, erkent wethouder Diana van Dam me. Ze ziet echter weinig kans er iets aan te doen. „De buurtbus die het aan bod de éne dag niet aan kan, trekt de volgende dag nauwelijks mensen." Over leg met gebruikers van de bus over de tijden dat ze van vervoer gebruikmaken, moet vraag en aanbod be ter op elkaar afstemmen. Vijfduizend asielzoekers vormen samen een dorp zo groot als Bres- kens. Of Heinkens- zand. Alleen de opvang op Heu- mensoord in Nijmegen - met 3000 bewoners - komt enigszins in de buurt van het plan van Gery De Cloedt om in zijn Hedwigepolder vluchtelingen op te vangen. Dat zal het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) nooit zeggen. Want er zijn zoveel op vangplaatsen nodig, dat het COA maar twee criteria heeft: ruimte en gemeenten die opvang toe- Als Gery De Cloedt in de Hedwigepolder een tijdelijke opvang aan vluchtelingen wil bie den, doet hij er goed aan in de niet eens zo oude geschiedenis van zijn streek te duiken. Aan het begin van de Eerste Wereld oorlog, in de herfst van 1914, overspoelden bijna een half mil joen Belgen Zeeuws-Vlaanderen. Op de vlucht voor de Duitse ver overaar. In de gemeente Honte nisse werd in oktober 1914 in al lerijl een speciaal vluchtoord in gericht: een houten eetzaal, een ziekenzaal, een tiental barakken en 120 soldatententen. Al met al goed om 1200 vluchtelingen op te vangen. Het kampterrein was met prikkeldraad omheind en werd Klein Kloosterzande ge noemd. Koud, nat, modder: het oord had geen beste naam en werd april 1915 gesloten, toen er in Midden-Nederland grote kam pen werden ingericht. Veel Bel gen waren toen al naar huis te ruggekeerd. Van Hertum en fractievoorzit ter Anita Pijpelink stelden op 12 oktober vragen aan Gedeputeer de Staten naar aanleiding van een artikel in de PZC. Daarin stond dat veel ouders van mid delbare scholieren zich blauw be talen aan buskosten. De PvdA wilde onder meer weten of de kosten van OV-abon- nementen voor middelbare scho lieren de laatste jaren gestegen zijn. Daarnaast vroeg de partij om cijfers over scholieren die voor een andere school kiezen dan de dichtstbijzijnde, en om de gemiddelde reisafstand per provincie. Op die laatste twee vragen zegt GS niet te kunnen antwoorden, omdat ze niet over de informatie beschikken en om dat die deels 'privacygevoelig' zou zijn. „We krijgen pas na an derhalve maand reactie en twee vragen worden met 'nee' beant woord. Jammer. We zijn hier niet tevreden mee. Waarom is die informatie privacygevoelig?" De PvdA-fractie wil de infor matie alsnog hebben. door René Hoonhorst HULST. De meerderheid van de Hulster gemeenteraad gaat niet zonder meer akkoord met de Visie Vestingstad Hulst. Die visie is opge steld door het college, onderne mersvereniging Hulst Vestingstad en de wijkraad binnenstad. Tip? redactie@pzc.nl KLOOSTERZANDE TERNEUZEN HULST HULST COA stampt door Rolf Bosboom en Jeffrey Kutterink Een krankzinnig idee? Belgische vluchtelingen worden opvangen in de gemeente Hontenisse in de herfst van 1914. door Cornelleke Blok VLISSINGEN. PvdA-Statenlid Ralph van Hertum is teleurgesteld over de beantwoording van vragen over kosten van het openbaar ver voer voor Zeeuwse scholieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 85