Duizenden burgers in actie na bombardementen en zware beschietingen 6 NIEUWS Het kabinet trekt 4 miljoen uit voor 'White Helmets', vrijwilligers in Syrië die slachtoffers uit het puin redden. Producent 'Blik op de weg* failliet verklaard Hond bijt jongen, baasjes doen niks raakte onder de indruk tijdens een bezoek aan het hoofdkwartier van de White Helmets in decem ber. „Deze mensen redden slacht offers uit het puin, met groot ge vaar voor eigen leven", zegt Koen- ders. „Het zijn helden die een lichtpuntje vormen in een duiste re situatie. Ze zijn een voorbeeld van het goede in de mens en ze verdienen onze steun." Het geld is hard nodig, zeggen de White Helmets. Bijna dagelijks komen Ahmed en zijn collega's - die met ruim 750 mensen de afde ling in de stad Idlib vormen - in actie. Hij beschrijft zijn stad als een reusachtige, bewoonde ruïne. Rustig vertelt hij over het laatste zware bombardement in zijn stad, drie dagen geleden. „Er vielen 42 doden. We hebben gelukkig nog 'Deze mensen zijn een voorbeeld van het goede in de mens en ze verdienen onze steun' wat mensen uit het puin kunnen halen, maar vonden vooral lijken. Het was een Russisch bombarde ment: hun bommen zijn zwaarder dan alles wat we tot nu toe gezien hebben." De situatie in zijn stad leek niet erger te kunnen worden, maar de Russische inmenging in de strijd heeft het nog gruwelijker gemaakt, zegt Ahmed. „De bom men van het Syrische regime za gen we vaak aankomen, doordat we de communicatie van het regi me kunnen afluisteren. We gaan er dan zo snel mogelijk heen en evacueren iedereen die we zien." Maar sinds het Russische leger zich actiefin de strijd om Syrië is gaan mengen, is dat volgens Ah med niet meer mogelijk. „De Russen bombarderen bo vendien vaak 's nachts. En hun bommen zijn zo ongelooflijk zwaar. Ze doen een hele wijk schudden." Toch blijven Ahmed en de andere White Helmets strijdbaar. „Natuurlijk denk ik er soms aan om Syrië te ontvluch ten", zegt hij. „Maar als wij weg gaan, is alle hoop weg. Niemand anders wil dit nog doen." Nederland wil zich voorlopig Het moeilijkste deel van zijn werk, zegt Ah med (29), is niet het zoeken naar slachtoffers na weer een bombardement. Ook niet het vervoeren van gewonden, of het slepen met lijken. Het zwaarste moment is wanneer hij en zijn collega's na hun werk naar huis rijden. „Dan besefik pas wat ik gezien heb, en dat die lijken een paar uur eerder nog levende mensen waren", zegt Ahmed. „Het is om gek van te worden. Ik weet niet waarom ik niet allang doorgedraaid ben. Misschien komt het nog." Ahmed is een van de 2.800 vrij willigers van de 'White Helmets', een vrijwilligersorganisatie die volledig bestaat uit Syrische bur gers. Ze komen in actie na bom bardementen en zware beschietin gen, proberen hun landgenoten op tijd te laten vluchten en halen slachtoffers uit het puin. Ze heb ben geen wapens, geen hulpmid delen - alleen een witte helm. Sinds ze in 2013 begonnen met hun werk, hebben ze naar eigen zeggen 40.000 levens gered. 85 vrijwilligers kwamen om tijdens hun werk. „Ik zie veel doden, en misschien sterf ik binnenkort zelf ook", zegt Ahmed via de telefoon. „Maar als ik wegga, zouden nog meer mensen doodgaan." Minister Bert Koenders maakt vandaag bekend 4 miljoen uit te trekken voor de organisatie. Hij Het mediabedrijf van Leo de Haas uit Apel doorn is dinsdag failliet verklaard. Vorige week had De Haas het faillisse ment zelf al aangevraagd. De Haas doet productie werk voor televisiepro gramma's, waarvan de bekendste Blik op de weg is. Jarenlang presenteer de hij dit programma voor de Avro. Op zijn facebookpagina noemt De Haas als belangrijkste reden voor het faillise- ment 'het gebrek aan werk'. Kortgeleden werd volgens hem duidelijk dat ook het nieuwe pro gramma Politiewerk, waar in twee jaar werk is geïn vesteerd, niet doorgaat. De Haas stelt verder dat vanaf 2011 de bezuinigin gen bij de publieke om roep sterk voelbaar zijn geworden. „Per 1 januari wordt de situatie bij de NPO er nog weer eens slechter op, maar dat gaan wij dus in deze vorm niet meer meema ken." Het is niet bekend hoe veel medewerkers er door het faillissement op straat komen te staan. Internetpionier Blokzijl overleden De Nederlandse internet pionier Rob Blokzijl is dinsdag op 72-jarige leef tijd overleden. Blokzijl was bekend als een van de sleutelfiguren voor het Europese internet. Hij was in 1989 een van de oprichters van RIPE, dat de ontwikkeling van internet bevorderde. Urker krijgt acht jaar cel voor doodslag Tessa Riekelt van S. (35) uit Urk heeft gisteren acht jaar cel gekregen voor po ging tot doodslag op de 18-jarige Tessa van Bok horst. Zij werd oktober vorig jaar dood gevon den in een brandend cha let op een camping in Emmeloord. De aankla ger had achttien jaar geëist, de rechtbank in Lelystad vindt moord of doodslag niet bewezen. Van S. heeft Tessa wel met een steen op het hoofd geslagen. Het is niet bewezen dat hij de brand heeft aangestoken. Een jongen van 17 is dinsdag in een park in Zaandam aangevallen door twee honden. Hij liep ver wondingen aan zijn gezicht op en verloor een tand. Drie vrouwen die de honden uitlieten, riepen de dieren terug maar trokken zich niets aan van het slachtoffer, meld de de politie gisteren. De politie is op zoek naar mensen die de aanval hebben zien gebeuren. De vrou wen hadden drie honden: een gro te bruine, een witte en vermoede lijk een pitbull. Dinsdagavond raakte in Rotterdam een man zwaargewond toen hij werd aange vallen door zijn eigen honden. Ook een vrouw raakte gewond. De honden werden afgemaakt. Bert Koenders minister Syrische held draagt een witte helm door Peter Groenendijk APELDOORN AMSTERDAM LELYSTAD 900 Het leger van Kameroen heeft bij een operatie in het grensgebied met Nigeria ongeveer negenhonderd mensen bevrijd uit handen van de terreurbeweging Boko Haram. Bij gevechten kwamen minstens honderd militanten om het leven, maakte het ministerie van Defensie van Kameroen gisteren bekend. ZAANDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6