Tentenkamp in Hontenisse Antwoord OV-kosten stelt PvdA teleur Groter is voor Zeeland wel beter Mismeesterd Noodopvang vluchtelingen in 2 ZEELAND Cadeautjesbank bezorgt kinderen een leuk sinterklaaspresentje Gery De Cloedt wil 5000 asielzoekers opvangen in zijn Hedwigepolder. Is dat luchtfietserij of een serieus plan? COMMENTAAR Maak van Zeeland één gemeente, bepleit onderzoeker Dick van der Wouw van ZB Planbureau en Biblio theek van Zeeland. Bestuurlijk is dat een stap in de goede richting. Gemeenten laten nu te vaak zien dat ze elkaar vooral beconcurreren en zo de ontwikkeling van Zee land als geheel belemmeren. Groter is dan wel beter. Bestuurders moeten voor dit nieuwe model over hun schaduw heen sprin gen. Dat vereist het besef dat ze er niet voor zichzelf zijn, maar voor de belangen van de burgers. Veel Zeeuwen vrezen dat de af stand tot bestuur, dienstverlening en voorzieningen te groot wordt. Uit eerdere herindelingen blijkt dat dat meevalt. Diensten kunnen, als ze al niet digitaal te krijgen zijn, verleend worden van uit steunpunten. Instellingen voor onderwijs, welzijn en zorg zullen altijd dicht bij mensen wil len blijven. Spreiding is iets an ders dan versnippering. Van der Wouw gaat daarom op één punt te kort door de bocht. Middelburg en Vlissingen als stadscentrum presenteren is logisch. Dat bete kent niet dat alle belangrijke voorzieningen daar geconcentreerd móeten worden. De grote winst van één gemeentebestuur voor heel Zeeland, is dat dan een eerlijke afweging moet worden ge maakt van alle belangen, van Aagtekerke tot Zuidzande. Grote winst van één gemeentebestuur voor Zeeland is een eerlijke afweging van alle belangen ZIERIKZEE. Sinterklaas en twee van zijn Pieten waren gistermiddag op bezoek bij de Voedselbank Schouwen-Duiveland in Zierik- zee. Een Pietje vertelde van het stormweer van de laatste dagen, waardoor zij bijna van het dak waaide. Een collega-Piet kon haar nog net aan haar vlechten vasthou den. De vijftien aanwezige kinderen kregen daarna door Sinterklaas zelf een cadeau overhandigd. De andere 35 geselecteerde kinderen krijgen hun geschenk morgen tij des de opening van de Voedsel bank. De 'Sinterklaasbank' van giste ren werd georganiseerd door de Rotaryclub Zierikzee, in samen werking met de Voedselbank. Elk jaar mogen vijftig kinderen uit de folder van Intertoys een geschenk uitkiezen. Sinterklaas schakelt daarna zijn Pieten en de Rotarians in om alle cadeautjes netjes in te pakken. Almanak Een Zeeuw wachtte op de hartkathe- terisatieafdeling van het UZ Antwer pen op een ingreep. Hij was er geen onbekende. Zo gebeurde het dat hij met de verpleegkundige een aantal namen van artsen de revue liet passe ren. „Dat zijn allemaal elektriekers, electro fysiologen", vatte de verpleeg kundige de lijst samen. „Allez, deze in greep is voor een plombier, een inter- ventioneel cardioloog." „Een elektricien, een loodgieter... Ken nen jullie ook een timmerman?", rea geerde de patiënt. Even was het stil. „Ehm, alleen als de operateur u mismeesterd heeft." Sintconcert in Tholen Sinterklaas is jarig en dat wordt zaterdag in Tholen gevierd met een sinter klaasconcert. Het klein orkest en de kin deren van de Koninklijke Muziekvereniging Concor dia brengen samen sinter klaasliedjes. Het concert be gint om 15.00 uur en vindt plaats in het Atrium van het gemeentehuis in Tho len. Traktatie voor zieke kinderen De kinderen in het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis in Goes krijgen vrijdag een chocoladetraktatie van Sin terklaas. Chocolaterie Chocolate Lo vers in Middelburg schenkt deze traktatie. Ook vrouwen op de kraamafdeling en kinderen die de Spoedeisende Hulp bezoeken krijgen een cho coladeletter. Sinterklaas deelt de choco lade om 14.00 uur uit. Duikbond zoekt geld voor wrak Duikbond NOB wil de ko mende weken 9500 euro ophalen. Met dat bedrag is naast reeds toegezegde sub sidies en giften de financie ring rond om een oude gar- nalenkotter af te laten zin ken in de Oosterschelde bij Strijenham, nabij Poort vliet. De kotter zal dan dienst gaan doen als duik- object. De NOB hakt 17 de cember de knoop door, als er dan niet voldoende geld is gaat het project niet door en krijgen donateurs hun bijdrage terug. TabletCafé in bibliotheek Vragen over je tablet? De Bibliotheek Oosterschelde houdt vandaag een Tablet- Café in de Bibliotheek van Zierikzee. De bibliotheek doet dit sa men met het Seniorweb. Het is de bedoeling dat ta- bletbezitters tips, trucs, apps en games met elkaar delen. Het TabletCafé is vooral ef fectief voor senioren die vastlopen tijdens het ge bruik van hun tablet. Vijfduizend asielzoekers vormen samen een dorp zo groot als Bres- kens. Of Heinkens- zand. Alleen de opvang op Heu- mensoord in Nijmegen - met 3000 bewoners - komt enigszins in de buurt van het plan van Gery De Cloedt om in zijn Hedwigepolder vluchtelingen op te vangen. Dat zal het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) nooit zeggen. Want er zijn zoveel op vangplaatsen nodig, dat het COA maar twee criteria heeft: ruimte en gemeenten die opvang toe- Als Gery De Cloedt in de Hedwigepolder een tijdelijke opvang aan vluchtelingen wil bie den, doet hij er goed aan in de niet eens zo oude geschiedenis van zijn streek te duiken. Aan het begin van de Eerste Wereld oorlog, in de herfst van 1914, overspoelden bijna een half mil joen Belgen Zeeuws-Vlaanderen. Op de vlucht voor de Duitse ver overaar. In de gemeente Honte nisse werd in oktober 1914 in al lerijl een speciaal vluchtoord in gericht: een houten eetzaal, een ziekenzaal, een tiental barakken en 120 soldatententen. Al met al goed om 1200 vluchtelingen op te vangen. Het kampterrein was met prikkeldraad omheind en werd Klein Kloosterzande ge noemd. Koud, nat, modder: het oord had geen beste naam en werd april 1915 gesloten, toen er in Midden-Nederland grote kam pen werden ingericht. Veel Bel gen waren toen al naar huis te ruggekeerd. *6^ Van Hertum en fractievoorzit ter Anita Pijpelink stelden op 12 oktober vragen aan Gedeputeer de Staten naar aanleiding van een artikel in de PZC. Daarin stond dat veel ouders van mid delbare scholieren zich blauw be talen aan buskosten. De PvdA wilde onder meer weten of de kosten van OV-abon- nementen voor middelbare scho lieren de laatste jaren gestegen zijn. Daarnaast vroeg de partij om cijfers over scholieren die voor een andere school kiezen dan de dichtstbijzijnde, en om de gemiddelde reisafstand per provincie. Op die laatste twee vragen zegt GS niet te kunnen antwoorden, omdat ze niet over de informatie beschikken en om dat die deels 'privacygevoelig' zou zijn. „We krijgen pas na an derhalve maand reactie en twee vragen worden met 'nee' beant woord. Jammer. We zijn hier niet tevreden mee. Waarom is die informatie privacygevoelig?" De PvdA-fractie wil de infor matie alsnog hebben. Tip? redactie@pzc.nl THOLEN COES POORTVLIET ZIERIKZEE COA stampt door Rolf Bosboom en Jeffrey Kutterink Een krankzinnig idee? Belgische vluchtelingen worden opvangen in de gemeente Hontenisse in de herfst van 1914. door Cornelleke Blok VLISSINGEN. PvdA-Statenlid Ralph van Hertum is teleurgesteld over de beantwoording van vragen over kosten van het openbaar ver voer voor Zeeuwse scholieren. Vera van 1,5 jaar oud op schoot bij Sinterklaas. Moeder Martine (rechts) is medewerkster van de Voedselbank. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69