8 8? ZEELAND KOKEN MET PUCK Puck kookt Wannée Marianne Ketting uit Renesse is oprichter van de Zilte Academie Zeeland (ZAZ), een onderwijs- en expertisecentrum voor liet internationale koken met Zeeuwse producten. Afgelopen oktober nam zij de Zeeuwse Pioniersprijs in ontvangst. t^DOOR SHARON VAN OOST Mijn favoriete vis is de pieterman, 'n ondergewaardeerd visje dat meestal als bijvangst naar boven komt Zilte Academie Zeeland „Zeeland heeft het in zich om de culinaire place to be te worden, dat wil de ZAZ laten zien. Samen met plaatselijke koks organise ren we gastlessen op vmbo's en mbo's. Daarmee slaan we een brug tussen scholen en het bedrijfsleven waar de leerlingen la ter terechtkomen. Laatst kregen zij bijvoor beeld een lesje oestersteken. Dat sloeg aan, in de pauze kwamen leerlingen van andere klassen kijken wat er allemaal gebeurde in het kooklokaal, mooi om te zien. We zijn ook bezig met het opzetten van een kennis centrum, we stellen een database op waar in je kunt vinden wat er gebeurt op het ge bied van het zilte koken." Zeeuwse keuken „De regionale keuken is een wereldwijde hype. Overal waar je komt hoor je dat het belangrijk is om producten van dichtbij te halen. Ook de Zeeuwse keuken maakt flin ke veranderingen door, in positieve zin. Je ziet dat steeds meer restaurants met pure producten zonder toevoegingen werken. Er staan ook vaker producten uit de streek op het menu." „Tegenwoordig is er het keurmerk 'Zeker Zeeuws' van de Stichting Lekker Regionaal Product. Dat geeft de garantie dat een pro duct (grotendeels) uit Zeeuwse ingrediën ten bestaat. Een mooi voorbeeld van wer ken met voedsel uit de regio is visrestau rant Brui7 in Bruinisse, daar serveren ze uitsluitend Noordzeevis. De 21-jarige chef Jimmy Verboom van restaurant de Wig in Renesse gaat daarnaast volledig over op streekproducten, knap hoe hij dat doet. Ook restaurant Helder in hetzelfde dorp werkt op een hele goede manier met am bachtelijke Zeeuwse producten." Verse streekproducten Laatst kwam ik een stel Fransen tegen in de Albert Heijn, ze zochten naar de afde ling voor verse vis. Een medewerker ver wees hen door naar de diepvries, heel kwa lijk. Het zou mooi zijn als er in Zeeland meer verkooppunten voor verse streekpro ducten komen. Op de markt in Rotterdam staat de schaal- en schelpdierenkraam van de Zeeuwse familie Kik, in die kraam lig gen meer soorten zeevruchten bij elkaar dan je hier doorgaans in de winkel vind." Culinaire voorbeelden „Ik ben onder de indruk van chef-kok Edwin Vinke van restaurant De Kromme Watergang in Slijkplaat (Sluis). Hij experi menteert veel met zeewier en zilte groen te. Hetzelfde geldt voor Syrco Bakker van Pure C, nog niet zo lang geleden was hij leerling van Sergio Herman en nu leidt hij de keuken in Cadzand. Hij is ontzettend creatief en levert altijd de beste kwaliteit. En chef-kok Thijs Meliefste van Restaurant Meliefste in Wolphaartsdijk scharrelt veel van wat hij serveert gewoon bij elkaar op het land. Verser kan het niet." Favoriete delicatesse „Mijn favoriete vis is de pieterman, een on dergewaardeerd visje dat meestal als bij vangst naar boven komt. Ook oesters kun nen erg lekker zijn als je ze subtiel bereidt met wat appel of komkommer." Internationale keuken „Ik ben gek op streetfood, de kleine hapjes, pinchos of tapas die je in Spanje op elke hoek van de straat kunt kopen. Veelal ge maakt van plaatselijke producten. Samen met Food Lab Zeeland wil de ZAZ street food in Zeeland introduceren, we hebben daar perfecte producten voor. Denk aan een zakje patat van zilte aardappelen of een broodje met zeewier, mosselen, oes ters." „We bundelen de ideeën voor Zeeuwse pinchos wellicht in een boekje. Een mooi voorbeeld van het internationale koken met Zeeuwse producten vind je in Middel burg. Chef-kok Mart Scherp van restaurant Scherp mengt Zeeuws met gerechten uit andere landen. Denk aan een broodje ba- pao met Zeeuwse vulling of een pizza met zilte zeevruchten." Wie is er niet opgegroeid met de Wannéekookboeken? 105 jaar na de eerste editie van dit handboek van de voormalige huishoudscholen neemt Puck Kerkhoven een Wannéeklassieker onder handen. Vandaag: Bisschoppelijke huzarensalade We vieren het met alle kinderen plus aanhang; compleet met ge vreesde surprises en scherpe maar altijd goed bedoelde ge dichten. Traditioneel staan er op sinterklaasavond makkelijke happen op tafel. Iedereen kan pakken wat en wanneer hij/zij maar wil. Gehaktballetjes, ge rookte zalm en paling (omdat ik dat zelf zo lekker vind), serra- nono ham en chorizo, brie met stokbrood en als traditioneel centerpiece: De Aangeklede Huzarensalade. Laat ik hem niet weglaten, want we krijgen opstand. Dit jaar maak ik hem uiteraard precies zoals de Wan née het ruim honderd jaar gele den al deed. En? Heerlijk zo! Oneindig veel lekkerder dan zo'n kant-en-klare bak uit de supermarkt. Het idee om sala- Traditioneel staan er op sinterklaasavond makkelijke happen op tafel de in de vorm van een mijter te presenteren komt uit het in spirerende, lekker eigenwijze Grote Sinterklaas Kookboek van Anneke Ammerlaan en Yolan- da van der Jagt. Zo maak je er met weinig moeite echt een blikvanger van. Tip van mevrouw Wannée: de ze salade is ook heerlijk met haring. Vervang suddervlees door twee, in kleine stukjes ge sneden, Hollandse Nieuwe en garneer met verse dille en/of gehakte peterselie. Met kerst maak je hem in vrolijke kerst- boomvorm, met ballen van glinsterende haring en rondjes roggebrood. HUZARENSALADE MIJTER Donderdag 3 december 2015 IS EEN WERELDWIJDE HYPE Marianne Ketting: „Toen ik jaren geleden vanuit Rotterdam naar Zeeland verhuisde, voel de ik me ontzettend ge lukkig: wat een luilek kerland is het hier." ARCHIEFFOTO DIRK-JAN GJELTEMA Voor 6 personen: 250 gram koud vlees, bij voorbeeld sudderlapje; 2 zu re appels; 1 ei; 8 gekookte aardappels; 1 gekookte ro de biet; 1 kropje sla of 100 gram veldsla; 6 zure uitjes en 3 augurkjes; 3 eetlepels mayonaise; versgemalen pe per en zout; 1 eetlepel mil de paprikapoeder; 1 A4-velletje papier Snij vlees in kleine stukjes en maak aardappels fijn. Kook ei hard in 8 minuten, scheid wit van dooier en maak apart fijn. Snij bietjes in dunne plak ken van 2,5 mm, dan in reep jes en dan in dobbelsteen tjes. Schil en snipper appels. Maak sla schoon, sla zo droog mogelijk uit (of gebruik slacentrifuge). Snij fijn, maar hou handje achter voor garne ring. Vermeng alle gesneden ingrediënten, hou klein deel achter voor garnering, behal ve appels want die verkleuren snel (scheutje citroensap helpt hiertegen). Meng helft van mayonaise erdoor. Proef, breng op smaak met zout, pe per en zo nodig scheutje azijn of augurkenwater. Schik sala de midden op schaal in mooie vorm, bijvoorbeeld van sinterklaasmijter. Bestrijk met rest van mayonaise. Knip hoog kruis van papier. Leg voorzichtig bovenop salade. Bestrooi met paprikapoeder (tip: gebruik hiervoor een theezeefje), haal papier nog voorzichtiger weg. Versier onderkant van mijter met blokjes biet en stukjes ei geel. Leg rest van garnering er rondom heen. Serveer met vers afgebakken stokbrood en schenk er volle fruitige ro de wijn bij, Cote du Rhone bij voorbeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64