WASVROUW ALS SYMBOOL VAN VERGETEN 44 UIT THUIS 7 THUISBIOS l let was een verhaal dat een keer verteld moest worden, dat van de vrouwenbewe ging in Engeland. „Bij vertoningen in Amerika werd heftig gereageerd, Vooral door gekleurde vrouwen die zelf nog goed weten hoe zij voor hun rechten hebben moeten vechten. &D00R AB ZAGI Interview regisseur Sarah Gavron Voor regisseur Sarah Ga vron waren er maar twee actrices die in aan merking kwamen om de belangrijkste personages te spelen in haar film over de strijd om het vrouwenkiesrecht in Enge land: Carey Mulligan en Meryl Streep. De laatste speelt de voorvechtster Emmeline Pankhurst, de oprichtster van de suffragettebeweging in Enge land die, soms gebruikmakend van mi litante acties, jarenlang streed voor het vrouwenkiesrecht in Engeland. „We wilden per se een iconische ac trice voor deze rol", legt Gavron uit. „Dan valt al snel de naam van Meryl Streep, die zich ook altijd heeft uitge sproken voor de positie van de vrouw in Hollywood. Ze was meteen bereid de rol te spelen, ook al was het maar een paar dagen werk." Ook de medewerking van Carey Mulligan was meer dan gewenst. Door haar rollen in films als An Education, Far From the Madding Crowd en Pride and Prejudice wordt zij als het grootste Engelse acteertalent beschouwd. Gavron: „Toen wij zes jaar geleden aan de research voor Suffragette begon nen hadden wij Carey al op het oog. Zij was perfect voor de rol van Maud, een wasvrouw die door toeval in het strijdgewoel van de suffragettebewe ging belandt, maar daarna niet meer met zich laat sollen." De keuze om het verhaal te focus sen op een vrouw van lagere komaf was voor de makers, Gavron en scena riste Abi Morgan (die eerder het leven van Margaret Thatcher behandelde in The Iron Lady), een must. Verhalen over strijdbare vrouwen uit de hogere klasse waren al bekend, maar hoe in het arbeidersmilieu met deze strijd werd omgesprongen was vrijwel onbe kend. Gavron: „Tijdens ons onderzoek stuitten wij op tal van schokkende fei ten. Hoe die vrouwen bij demonstra ties werden gearresteerd, gechanteerd, vernederd en gemarteld. Vooral toen zij in hongerstaking gingen en onder dwang moesten eten." Maud is een fictief personage. Zij is, aldus de regisseur, gebaseerd op diver se vrouwen die al deze ervaringen moesten doorstaan, zoals uit de politie archieven bleek. „Toen ik in de jaren tachtig naar school ging, werd de hele suffragette beweging weggemoffeld", zegt Ga vron. „Er werd in de geschiedenisboe ken van toen met geen woord over ge rept. Gelukkig is dat nu rechtgezet. Ik hoop ook dat onze film een educatieve waarde krijgt, zodat de strijd van vrou wen als ons personage Maud niet ver geten wordt." De Britse filmmaakster is ervan overtuigd dat Suffragette zeker nog steeds een actueel en universeel karak ter heeft. „Bij vertoningen in Amerika werd er heel heftig gereageerd. Vooral door gekleurde vrouwen die zelf nog heel goed weten hoe zij in Amerika voor hun rechten moeten vechten. Maar in andere landen is de positie van de vrouw niet veel beter als in on ze film.Gelukkig zijn er overal heldin nen die opstaan en opkomen voor hun rechten. Denk maar aan iemand als Malala Yousafzai die door de Tali ban in haar hoofd werd geschoten om dat zij opkwam voor het recht op edu catie voor meisjes in haar land. Dat is wat mij betreft zonder meer te vergelij ken met wat wij in onze speelfilm to nen." Toen ik in de jaren tachtig naar schoolging, werd de hele suffragettebeweging weggemoffeld Hallo Bungalow Anne-Marie Jung kan heel mooi vals zingen KLUCHT Pawii Sacrifice Hysterische visie op Fischer DRAMA Ant-Man ACTIE Tecl2 KOMEDIE Dope KOMEDIE Donderdag 3 december 2015 VROUWENSTRIJD Regie: Anne de Clerq. Hoofdrollen: Lies Vissche- dijk, Eva van der Gucht en Anne-Marie Jung. Kenners van de Britse televi siekomedies kunnen zich mis schien de serie Hi-de-Hi! uit de jaren tachtig goed herinne ren. De belevenissen op een vakantiekamp hadden vooral een koddig karakter met aller lei onderlinge, amoureuze peri kelen tussen de personeelsle den die ook voor twijfelachtig amusement voor de vakantie gangers moesten zorgen. In een soortgelijk milieu speelt de Nederlandse variant Hallo Bungalow zich af. Gevolgd worden drie vaste me dewerksters van een bunga lowpark die allemaal op de een of andere manier vastzit ten in hun leven. Zij zien een uitweg: het beroven van de kampbeheerder die, zo ver moeden zij, een goedgevulde brandkast heeft. Hun poging om hem te bero ven, heeft een tamelijk klunge lig karakter, wat ook meteen de charme van deze hele pre- Anne-Ma- tentieloze filmklucht is. rieJung Duidelijk is te zien dat de speelt een hoofdrolspeelsters - Lies Vis- van de mede- schedijk, Eva van der Gucht werksters. en Anne-Marie Jung - erg veel foto pr plezier in hun rollen hadden. Vooral Jung haalt het beste uit haar personage dat vooral heel mooi vals kan zingen. (AbZagt) -> Regie: Edward Zwick. Hoofdrollen: Tobey Maguire en Liev Schreiber. Zonder twijfel is Bobby Fi scher de meest fascine rende schaker aller tijden. Zijn tweekamp om de wereld titel op IJsland in de jaren ze ventig was dagelijks wereld nieuws. Fischer werd een speelbal tussen Amerika en de Sovjet-Unie. De match was ook een botsing tussen twee wereldmachten en hun politieke aspiraties. Pawn Sacrifice toont Fischer als een man vol paranoia, achtervolgingswaanzin en eenzaamheid. Tobey Magui re (bekend van de Spi- cfer-Marrfilms) doet erg zijn best om de schaakkam pioen in al zijn tics en een zaamheid te benaderen. Maar in plaats van een over tuigende vertolking maakt Maguire er een hysterische voorstelling van die erg aan de oppervlakte blijft. Ook de overige acteurs ko men niet tot hun recht. Liev Schreiber speelt als Spas ski, de tegenstander van Fi scher, een van de ondank baarste rollen uitzijn car rière. (Ab Zagt) nu op dvd, blu-ray en vod Ant-Man had op het eerste ge zicht niet de juiste kaarten om een groot bioscoopsucces te wor den. De superheld-met-krimpen- de-kwaliteiten is immers klein, en dat is gewoonweg niet cool in een business waar alles juist gro ter en groter moet. Bovendien werd de titelrol ver tolkt door Paul Rudd (Role Mo dels) en die staat toch voorname lijk bekend om zijn komische rol len. Hoe stoer kan Ant-Man dan nog worden? Tot overmaat van ramp werden ook nog eens de originele regis seur en schrijver vervangen. Het verrassende resultaat: Ant-Man is één van de fijnste superhelden films, met als krachtigste wapen juist de humor. nu op dvd en blu-ray De verrassing van de vunzig spre kende teddybeer is er wel van af, maar helemaal ongewenst is het pluche stuk speelgoed nou ook weer niet. Ted (met de stem van zijn bedenker Seth MacFarlane) heeft nog genoeg scheldkanonna des, pop-culture-referenties en banaliteiten om plezier aan te be leven. Ditmaal wil Ted een baby, maar daarvoor moet hij eerst bewijzen dat hij 'menselijk' is. Met een beetje metaforisch denken wordt hier een serieuze verhaallijn aan gesneden, die refereert aan adop tie voor homostellen. Dezelfde ho mo's die overigens belachelijk worden gemaakt in een stroom aan (overbodige) provocaties over ras, afkomst en sekse. nu op dvd, blu-ray Dope is verplichte kost voor de hiphopgeneratie. De highschool- komedie zit boordevol verwijzin gen naar rap uit de jaren negentig en de hele stijl is een ode aan de hoogtijdagen van hiphop in dat zelfde tijdperk. Het verhaal speelt zich af in één van de slechtste wij ken van Los Angeles: Inglewood. Daar komen drie nerds per abuis in het drugscircuit terecht. Het zijn de meest ongewone per sonages die in het subgenre rond wandelen. Het gekleurde drietal zit in een punkband en houdt zich volgens medescholieren bezig met 'white shit'. Die contrasten werken verfrissend. Ook als de film neigt naar een gettodrama blijft de toon overeind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63