Broertje terrorist wil wraak NL Ooit rijkste land van Afrika aan rand van afgrond Herman Klijnsma probeert bedrijven ondanks komst IS en onrust in land te laten investeren. NIEUWS 5 Libië verandert in IS-bolwerk Dat meldt het Marokaans-Arabi- sche Facebook-account van een Belgische jihadist die waarschijn lijk ook in Syrië zit. Waar in Europa de tiener wraak wil nemen 'op de aanbid ders van het kruis' is niet bekend. De komst van de tiener werd aan gekondigd door een 'boodschap per' die zich Abou Soufiane noemt en een bekende zou zijn van de familie Abaaoud. Younes, een Belg van Marokkaanse afkomst, groeide net als zijn broer Abdelhamid Abaaoud op in Molenbeek De uit Molenbeek afkomstige jiha dist Abdelhamid Abaaoud (28) was een van de acht kamikazes die een bloedbad aanrichtten in Parijs. Hij werd enkele dagen later via zijn nichtje opgespoord in de Parijs voorstad Saint Denis en ge dood in een vuurgevecht met de Franse antiterreurbrigade. Ook het nichtje kwam daarbij om. Het dreigement van het broertje werd opgespoord door het Vlaam se dagblad Het Laatste Nieuws. In hoeverre de autoriteiten de aan kondiging serieus nemen is niet bekend. Younes, een Belg van Marok kaanse afkomst, groeide net als zijn broer op in de Molenbeek, de Brusselse deelgemeente waar sinds de aanslagen in Parijs veel over te doen is geweest. De laatste maanden heeft hij op zijn eigen Facebookpagina niets meer van zich laten horen. DEN HAAG. IS-strijders krijgen meer voet aan de grond in Libië maar Herman Klijnsma (65) werkt ondertussen aan het vlot- trekken van de economie in het ooit rijkste land van Afrika. „We hebben een prima reputatie in Li bië en er vallen miljarden te ver dienen." Het wemelt in Libië van de ge wapende groepen. Toch wil Klijnsma zich niet laten rondrij den in een gepantserde jeep met geblindeerde ramen. „Dan val ik jüist op", zegt de directeur van de Dutch Libyan Cooporation Coun cil. Dus stapt de Nederlander elke keer als hij in de stad Tobroek is geland in een rammelende Re nault met chauffeur. „Werkt pri ma. Al duik ik bij de controlepos ten onder de bank. Ik heb geen zin in gedoe." Als consultant behartigt Klijns ma vooral de zakelijke belangen tussen Nederland en Libië. Na mens de regering in Tobroek pro beert hij bedrijven over te halen in Libië te investeren. Verder zet te hij er een Kamer van Koophan del op. De nummers van de pre mier en de ministers staan in zijn telefoon. „Nederlanders en Libiërs heb ben veel gemeen. Ze houden alle bei van handeldrijven. Het enige verschil is dat Libiërs dat pas doen na eindeloos theedrinken en waterpijpen roken en Neder landers eerst geld willen zien voor ze iets leveren." Libië is een aantrekkelijk land om in te investeren, zegt Klijns ma, die nu in Den Haag is. „Het is strategisch gelegen, heeft de grootste olie- en gasreserves van Noord-Afrika en een piepjonge bevolking." Datzelfde Libië staat aan de rand van de afgrond. Sinds het verdrijven van dictator Muam- mar Kaddafi in 2011 is het land ge kaapt door milities en weggezakt in chaos. De gekozen regering is verjaagd uit de hoofdstad Tripoli. Daar grepen de conservatieve Moslimbroederschap en andere is- lamisten de macht. „Het zijn cri minelen die de wapens bezitten waarmee Libië na de val van Kad- dafï is overspoeld", verzucht Klijnsma. De buitenlandse bedrijven die er nog zijn hebben de boel op een laag pitje gezet, maar Klijnsma blijft hoop houden. „Ik verwacht dat de regeringen in Tripoli en Tobroek op korte termijn een ak koord sluiten", klinkt het optimis tisch. „De Libiërs hebben hun buik vol van het geweld en de po litieke instabiliteit in hun land." Er ligt nu een vredesplan van de Verenigde Naties, maar beide re geringen zien daar niks in. „Ze voelen wel de noodzaak om een landelijke overgangsregering in te stellen. Daarmee komt voor 70 miljard aan Libische tegoeden vrij die na de val van Kaddafï zijn bevroren en kan Libië gebruik maken van allerlei hulpfondsen van de Europese Unie." Volgens Klijnsma moeten Ne derlandse bedrijven nu al aan de slag in Libië en niet pas als er een nieuwe regering zit. „Fransen, Duitsers, Italianen, allemaal doen ze er nu al zaken. Als wij gaan zit ten wachten tot er een nieuwe, centrale regering is, zijn we te laat." Libië is volgens Klijnsma het meest gebaat bij investeringen in gezondheidszorg, onderwijs en het opleiden van bijvoorbeeld ge meentebesturen. „Dat geeft de be volking weer perspectief', zegt hij. „Maar ook met de aanleg van infrastructuur en het winnen van delfstoffen is veel geld te ver dienen." Klijnsma studeerde rechten in Leiden en was betrokken bij de beursgang van bedrijven als Bal last Nedam, KPN, Fugro en ING. Hij raakte in 2000 betrokken bij Libië. „Een vriend vroeg of ik kon helpen bij het beheer van Libi sche fondsen in Nederland. Ik weet nog dat de regering hier een kruisje achter mijn naam zette toen ik voorstelde om Kaddafï naar Nederland te halen en in zijn tent te laten overnachten op het Malieveld. Die man was een notoire mensenrechtenschender maar andere wereldleiders ston den gewoon op elke foto met hem te knuffelen. Nederland stapt daar minder snel overheen dan andere landen." Misschien juist daarom heeft Nederland een goede reputatie in Libië. „Veel grote landen hebben verborgen agenda's en allerlei po litieke en diplomatieke belan gen", benadrukt Klijnsma. „Maar Libiërs vertrouwen Nederland. We hebben een historische band. De Nederlandse VN-diplomaat Adriaan Pelt hielp Libië rond 1950 onder meer met het opstel len van de grondwet. De Libiërs zijn dat niet vergeten. En ze heb ben gezien hoeveel werk Bert Koenders als VN-gezant heeft ver zet in Mali. Ze zijn echt gechar meerd van hem." Nederland is vanaf 1 januari voorzitter van de Europese Unie en dat is volgens Klijnsma een uitgelezen kans om Libië te hulp te schieten. „Dan kan Libië weer het Noorwegen van Noord-Afri ka worden en ga ik er permanent wonen." IS verovert in rap tempo terrein in Li bië. De Verenigde Naties schatten dat zeker 3.000 strij ders actief zijn in het Noord-Afrikaan se land. In een deze week verschenen rapport benadrukken VN-experts dat IS slechts een van de vele strijdende par tijen is in Libië. Het land verkeert al bijna vijfjaar in anarchie. Na een volksopstand, een burgeroorlog en de afzetting van dicta tor Kaddafï zit Libië opgescheept met tal van milities en twee rivaliserende regeringen. IS vormt volgens de VN 'op korte en lan ge termijn een ge vaar voor Libië'. Al is er volgens de op stellers van het rap port veel verzet te gen IS onder de be volking. Eerder dit jaar zou den plannen van IS zijn onderschept om strijders met veerboten over te la ten varen naar Euro pa. Vorige week ar resteerde de Tunesi sche politie twee Fransen van 19 en 20 die onderweg waren naar de Libi sche stad Sabratha. Ze behoorden voor zover bekend tot de eerste Libiëgangers uit Europa. IS-strijders profite ren van de politieke en bestuurlijke chaos in Libië en zit ten verspreid over het hele land. Er zijn bolwerken in Sirte (2.000 man), Benghazi (500 man) en Sabratha (1.500 man), waar IS een trainings kamp heeft. De har de kern van het IS-legertje in Libië bestaat uit Sudane- zen, Tunesiërs en fe- menieten. Net als in het kali faat in Syrië en Irak opereren de mos limextremisten van IS meedogenloos als ze spionnen den ken te hebben ge vonden. De eerste ont hoofdingen zijn al gemeld en een Libi sche jongen werd gekruisigd aan een telefoonpaal. Tijd voor winteronderhoud aan uw huis! DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 Younes Abaaoud zou vanuit Syrië naar België willen komen. door Bob van Huët BRUSSEL. Een jeugdige Belgische ji- hadist, Younes Abaaoud (15), zou onderweg zijn van Syrië 'naar Euro pa' om de dood van zijn broer Ab- delhamid Abaaoud te wreken. 'Er zijn miljarden te verdienen in Libië' door Gerben van 't Hof Herman Klijnsma: „Nederlanders en Libiërs hebben veel gemeen. Ze houden allebei van handeldrijven." foto Guus Schoonewille Onder: foto uit februari 2015 waarop IS-strijders te zien zouden zijn in het Libische Sirte. foto AFP ONDERHOUD 6% BTW! altijdgoedinonderhoud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5