betreden podium De Piek m m UIT THUIS 3 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN OMFIETS Gaandeweg klonk 'vloggen' steeds Zeeuws-Vlaamseren werd het meer en meereen heel onappetijtelijke bezigheid met nieuwe show *\a de regen9 Door de stijl blijf je lezen Nu even geen Mariah Carey Omfiets- en bromfietswijn NICOLAAS $&KLEI^z WIJNGIDS In spoor van Walter White Zoek de schat mentale stukken die bol staan van de jazzinvloeden en impro visaties. Toch worden hun eer ste drie albums beschouwd als klassiekers. Hun derde album, simpelweg genaamd Third, was een dubbel-LP bestaande uit vier nummers. Dit album was zo succesvol, dat het tien jaar achter elkaar is geperst om aan de doorlopende behoefte te kun nen voldoen. Sinds de reünie heeft The Soft Machine grotendeels dezelfde bezetting. Dit is in groot con trast met de begindagen. Het oudste lid dat nu nog actief is, is John Marshall. Hij kwam in 1971 bij de band als vervanger voor de toen nog drummende Robert Wyatt. Sindsdien heeft hij onafgebroken bij de groep ge zeten. In 1973 kwam Hugh Hopper bij de formatie, in de plaats van Roy Babbington, die op zijn beurt de plaats had ingenomen van mede-oprichter Kevin Ayers. Het derde originele lid is John Etheridge. Hij kwam in 1976 bij de band, tijdens de opnames van het voorlaatste album, maar heeft er sindsdien wel altijd bij gezeten. Het nieuwe gezicht The Soft Machine is saxofonist en fluitist Theo Travis. Eerder speelde hij voor bands als Gong, Tangent en Steven Wilson. Optredens van The Soft Machi ne mogen spaarzaam genoemd worden, in 2015 worden er slechts drie buiten Engeland ge geven. The Soft Machine: donderdag 3 december, De Piek Vlissingen, aanvang 21.00 uur. ook nog wel eens redelijk scherp kun nen worden. Nu leende het Zeeuws-Vlaams zich vooral voor leu ke woordspelinkjes. De grappigste - met een fantastisch lied erbij - vond ik wel het absurdistische 'bitiakomai', over (jawel, dat had u al begrepen) een hond. Omgekeerd kon ook, want er wer den uiteraard wel een paar volledig overbodige hypes aan de kaak gesteld. Een ervan was het verschijnsel 'vlog'. En gaandeweg het korte praatje daar over, klonk 'vloggen' steeds Zeeuws-Vlaamser en werd het meer en meer een heel onappetijtelijke be zigheid, een minder fris lichaamsdeel zelfs. Heel vermakelijk. Echt scherp werd Na de regen ner gens. Geen grote afrekening met de po litiek of maatschappij. Geen bijtende satire. Even aanraken, eerder. Bijvoor beeld (en daarmee verklap ik veel min der dan de helft): Vluchtelingen. De Braakman („Da's geen opvang, dat is deportatie."). Gronings gas. Fout vlees (met de schitterende 'Rookworstboo- gie'). Het Zeeuwse logo dan toch niet zonder leeuw. Boerin Bertie van 'Boer zoekt vrouw'. De K3-verkiezing. Het einde van Sesamstraat. Het zwarte-pie- ten-debat. Heel komisch om Maikel Harte dat onderwerp in het Engels te horen uitleggen (aan een vluchteling misschien): „Everybody speaks about Black Pete, but nobody blames the white bishop." Als je terugblikt op deze conference, dan valt het wel op, hoezeer Maikel Harte een man van het woord is. Van het spelen met woorden. Een man van het lied ook (dat was dan ook zijn ar- tiestenwieg). Een entertainer, geen ac tivist. Die moeiteloos kan boeien met zijn vele kleine en geestige observaties en die heel enkele welgemeende felle re uithaal. Een man en een microfoon. Dat lijkt genoeg. Maar toch heb ik nog een wens. Voor eind 2016 misschien. Want de ouderwetse microfoon, dat is een handen- en voetenbindertje. Die hield Harte aan zijn plaats genageld. Daar door werd Na de regen een statischer programma dan waarschijnlijk nodig en gewenst is. Wat zou het voor ver schil maken als er zo'n moderne puist jes-microfoon op zijn wang geplakt zou zitten? Ik vind dat iets voor de Kerstman (moest hij daar nog wél in geloven). Maikel Harte met Na de regen (oudejaarsconference): o.a. in Middel burg (9 dec), Goes (12 dec), Oostburg (15 en 16 dec) en Terneuzen. Door Mark Roos 00 BOEK MUZIEK Qfl BOEK SERIE 6=5 BORDSPEL Donderdag 3 december 2015 geestige observaties Maikel Harte tijdens de try out van zijn eindejaarsshow, in dorpshuis Onder de toren in Wissenkerke. foto s johan VAN DER HEIJDEN Het onlangs verschenen Van de doden niets dan goeds van Tomas Ross is alleszins vermeldenswaardig. Hoofdpersoon is voormalig spion Arnie Springer, die een halfjaar na de oor log berooid terugkeert uit een jappenkamp en in Den Haag een chaotische toestand aantreft met verzetskameraden, oor logsmisdadigers, politici en allerhande hoogwaardigheidsbe kleders in dubieuze hoofdrollen. Het is fenomenaal hoe Ross zijn intriges uitserveert, waarbij zijn typerende recht- in-je-smoel-stijl ervoor zorgt datje blijft lezen. Van de doden niets dan goeds is verschenen bij Uitgeve rij Cargo (19,90 euro). Je kunt natuurlijk voor de zoveelste keer Ma riah Carey's All I Want For Christmas opzetten. Misschien is het ook eens aar dig geen afgekloven muzikale boterham men te serveren tij dens de kerstdis. Zo als het dubbelalbum Whatever Happened To Christmassamengesteld door Ricky Koole en Leo Blok huis, met een fijnzinnige selectie kerstliedjes van onder ande ren Aimee Mann, Dolly Parton en Belle Sebastian. Songs We Shouldn't Forget: Whatever Happened To Chris tmas is verschenen bij Universal. 2013 Nicolaas Klei had dit jaar even geen zin in een Omfietswijngids met handige lijstjes met de beste wijnen per winkel of perwijnland. Het is voor de gebruiker van het gidsje dus flink bladeren tussen smerige 'bromfietswijnen' en mid delmatige wijntjes naar vinologi- sche pareltjes van supermarkt of wijnboer. Gelukkig is hij weer goed op dreef in zijn beschrij vingen van de ruim 3.000 wijnen. Nicolaas Klei's 15de Omfietswijngids is verschenen bij uitgeverij Podium (15 euro). Het was een groot risico van de ma kers om een spin-off te maken van Breaking Bad, algemeen gezien als een van de beste series van het laat ste decennium. Toch werd Better Call Saul, met Saul Goodman (de 'foute' advocaat uit Breaking Bad) in de hoofdrol, een groot succes. Gruwelijk geestig zou je deze serie kunnen noe men die bol staat van scherpe dialo gen en absurde situaties, zonder dat het ook maar ergens overdreven aanvoelt. Better Call Saul op is verschenen op dvd. In het mooie, meeslepende en luxe uitziende bordspel Karu- ba heb je als speler een expeditieteam onder je hoede. Door het neerleggen van tegels probeer je de wegen met elkaar te verbinden. Het is ook zaak op het denkbeeldige schateiland Karuba te letten op je medespelers en uit te kijken naar goud en kristallen aan de rand van de weg. -> Karuba (voor 2-4 spelers, leeftijd 8+) is uitgegeven door spellenproducent HABA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56