Suus, de waakhond U en uw WATERPEIL BUITEN 13 Op 't erf Een kleine boerderij mid den in het Zeeuws- Vlaamse land. De gebou wen liggen ver van de doorgaande weg aan een lange dreef of hofbaan. Het dorp is van af de hoeve in de verte zichtbaar - de afstand is enkele kilometers. Op en rond het hof de gebruike lijke beestenboel: schapen, kip pen, een paar ganzen, katten, ko nijnen. In de weiden rond het erf een drietal slanke paarden. Man en vrouw zijn afwezig. Allicht, want ze werken allebei. De werk dagen zijn lang, het werk is soms ver van huis. Hun arbeid is veel zijdig, maar niet agrarisch. In hun vrije tijd en na het werk be moeien ze zich met de beesten thuis. Het erf wordt ondertussen goed bewaakt door een grote Me- chelse herder. Een knaap van een hond, die er vervaarlijk uitziet, met een grote bek en dito tan den. Met een blaf zo hard en drei gend, dat je knieën gaan knik ken. Dappere mannen staan soms kaarsrecht en doodstil en met de handen strak langs de broek met pure angst in hun ogen, als die hond met klappen de kaken en grommend van kwaadheid om hen heen rent. Die angst is terecht, want de hond is afgericht om het erf te bewaken en te beschermen. Het beest is zo nodig een effectieve vechtmachine die mensen weg jaagt en zo nodig ook bijt. Die zelfde hond is voor zijn eigen mensen een lief en aanhankelijk beest dat altijd bedelt om aan dacht en genegenheid. Ze is afkomstig uit het asiel in Tholen, en heeft de niet zo voor de hand liggende naam van Suus. Meer de benaming voor een juffershondje dan voor een fiere Mechelse herder. Maar ja, zo heette ze nu eenmaal. Ze was totaal gefrustreerd na enkele ja ren op een flatje waar ze geen be weging kreeg. Nu is ze helemaal opgeleefd, loopt vrij rond op het grote afgesloten erf, is dol op haar baasjes en speelt met kat ten, konijnen en schapen. Laat de kippen met rust, mijdt de paarden en houdt en passant ie dere ongewenste bezoeker op af stand met blikkerende tanden, groot lawaai en de omvang van een stierkalf. Suus is in uiterlijk de volstrek te tegenhanger van de hondjes die we vroeger op de ouderlijke hoeve hadden. Dat waren onver anderlijk boerenfoxjes. Kleine beestjes, maar als waakhond even fel als Suus, de Mechelse herder. Bij ons heetten ze altijd Polly. En nog; heden ten dage be waakt een Polly datzelfde erf, waar nu m'n neef de bóe ren-scepter zwaait. Al die Polly's blaffen dat het een aard heeft, vangen ratten en ander ongedier te en hebben onveranderd een grote bijtende voorliefde voor de broekspijpen van postbodes en andere ongewenste erfbezoekers. De hoeve en het erf zijn hun do mein. Voor Suus, Polly en zoveel boerenwaakhonden geldt het oude gezegde: 'Cave canem!' 'Wacht u voor de hond!' Het water staat ons niet tot aan de lippen. Maar hoog staat het wel. En dat levert voor fotografen soms bijna dromerige Zeelandbeelden op. Bo vendien krijg je al gauw twee voor de prijs van één, want het spiegel beeld krijgen we er gratis bij. Volgende week donderdag 10 december knipogen we naar de vertrok ken Goedheiligman. De maan schijnt nog steeds door de bomen. Daar om vragen we u foto's te sturen van U en Uw KALE BOMEN en/of struiken. Met een zonnetje erop of tegen een dreigende lucht bieden bladloze boomkruinen vaak een schilderachtig uitzicht. Mail uw foto naar buiten@pzc.nl of load up via www.pzc.nl/buiten. Graag met ver melding van naam, woonplaats en een korte toelichting. DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 door Gerard Smallegange Water op de Walcherse akkers. foto Arienne Molenaar, Zoutelande Waterplassen op graslanden, een meeuw verbaasd over eigen spiegelbeeld, foto Ria Brasser, Oost-Souburg In de Koestraat te Westkapelle was het waterpeil zondag avond ook weer aan de hoge kant. foto Kees Janse, Westkapelle Een grote plas water op een weiland bij 's-Heerenhoek. Na de vele regen van de laatste week ligt er ongeveer 60 mm, maar eind november leek het op deze zonnige dag met blauwe lucht wel zomer, foto Piet Grim, 's-Heerenhoek De Prunje tussen Serooskerke en Kerwerve. In juni re gende het flink, zodat dit rund behoorlijk diep in het wa ter stond, foto Laura Knol, Kerkwerve Storm op de boule vard van Vlissingen. Door het hoge water is het kunstwerk ein delijk in werking! foto Lisette van Peenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45