€115°° €59,1° 'Kinderen mogen best verkleed komen als Zwarte Piet of hem tekenen' NIEUWS 3 Het hele land kijkt naar Utrecht, waar openbare basisscholen Zwarte Piet in de ban hebben gedaan. UTRECHT. „Het is weer december. Sinterklaas komt eraan. Peperno ten, taaitaai, chocolaaaa. Chocolala- la, olé!" Kleuters van groep t/2c springen enthousiast op bij de laat ste tonen van hun sinterklaaslied je. Maar elders in de Rietendak- school in de Utrechtse volkswijk Ondiep neuriën de jongste leerlin gen nog even enthousiast het ouderwetse Zie ginds komt de stoomboot, inclusief de knecht die staat te lachen. En dat kan. Op de Rietendak- school zit Sinterklaas morgen al leen in de Cadillac die hem naar school brengt. Maar als de kinde ren zelf Zwarte Piet willen teke nen, de bekende liedjes zingen of een pietenmuts op hebben, dan mag dat. „Dat is prima. We bieden het zelf alleen niet meer aan, maar we gaan ze niet corrigeren", zegt schooldirecteur Elisabeth Boos. De Rietendakschool kreeg dit jaar een brief van Sinterklaas. Hij zoekt nieuwe vrienden, want de pieten worden oud. Nu mag ieder een hem helpen: kinderen en leer krachten. Een verhaal geënt op prentenboek De vrienden van Sin terklaas. En dus telt groep t/2b op verzoek van de goedheiligman hoeveel pakjes er op de stoom boot kunnen, voordat hij zinkt. „...8, 9, to", telt er één. „Zeg dat eens heel snel met jullie handen", vraagt juf Jessica en de paren han den vliegen in de lucht. Want de basisscholen van de overkoepelende Stichting open baar Primair Onderwijs (SPO) Utrecht moesten opeens met een alternatief op de proppen komen, nu Zwarte Piet officieel niet meer welkom is. Ook niet met roetve- gen. „Geen Zwarte Piet en geen stereotyperingen. Dus een roet- piet met een stereotype uitdos sing mag niet. Of een andere fi guur die krom praat", licht be stuursvoorzitter Thea Meijer van de SPO toe. De SPO moest zich vorig jaar verantwoorden bij het College voor de Rechten van de Mens. Een moeder van de Prof. Kohnstammschool vond de Zwarte Piet in het les materiaal een negatieve ste reotypering van een donkere man. Het besluit om Zwarte Piet nu te weren valt niet bij iedereen in goede aarde. Ouders klagen dat ze er niet over mochten meepraten. Een aantal gaat daarom zelf verkleed naar de Prinses Mar- grietschool en geeft daarmee gehoor aan de oproep daar toe van de Utrechtse VVD'er Queeny Rajkowski, maan dag in diverse media. „Die ouders van de Margrietschool heb ben dat besproken met de school directeur. Er zijn afspraken ge maakt hoe het toch een goed feest kan zijn", zegt bestuursvoorzitter Meijer daarover. Op de Rietendakschool is Zwar te Piet dus niet meer terug te vin den. „Het is onze overtuiging, dat we kinderen of volwassenen niet willen discrimineren. Dan moet je dat niet uitstellen", vindt Boos. Kinderen van groep 7/8 weten best waarom Zwarte Piet niet komt. Tijdens een les Teren discus siëren' komen zelfbedachte stellin gen voorbij als 'Sinterklaas moet een ander feest worden'. „Maar Sinterklaas is op 5 december jarig en het is een Nederlandse traditie. Ik heb geen argumenten vóór die stelling", mijmert Mira (11). Haar moeder Sheila Karamat-Ali is fel ler. „Belachelijk", vindt ze het dat er Sinterklaas wordt gevierd zon der piet. „Mijn vader komt uit Su riname. Daar schminken ze zich nog extra zwart, omdat piet door de schoorsteen komt." Mirjam Sinterniklaas (haar ech te naam, red), met twee kinderen op de Rietendakschool, sluit zich daar bij aan. „De traditie is al ja ren oud. Kinderen zien het als een feest, niet als discriminatie. En als hij dan toch weg moet, doe het dan geleidelijk om eraan te wen nen. Dit vind ik wel erg ver gaan." Bij de komst van Sinterklaas zullen er morgen dan ook nog een flink aantal Zwarte Pieten zijn. In miniversies dan: kinderen die zelf verkleed gaan als het hulpje van Sinterklaas. Prima, vindt schooldi recteur Boos. „Als een kind zich zo wil verkleden, is hij nog steeds welkom." ALTERNATIEVE SINTHULPJES HOTELDEAL.NL/K12031 L088-0331506 DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 Als sint komt zonder piet, De verkleedhoek op de Rietendak- school heeft alleen sintkleren. Isabelle (r) kwam toch als pietje, foto Marnix Schmidt dan mogen alle kinderen hem helpen door Freke Remmers Utrechtse scholen die Zwarte Piet willen vermij den hebben alternatieve hulpjes bedacht voor Sin terklaas: Jip en Jenny, van basis school De Kleine Dich ter, zijn van S.I.N.T. Ma nagement, met Jip als de stuntelende sta giair. Zij managen de komst van Sinterklaas, maar vergeten de pie ten te regelen. Boven bouwkinderen helpen. Ouders kunnen sollici teren naar de rol van piet op de Prof. Kohn stammschool. Zo ra ken ze direct meer be trokken bij het feest, daar is sint blij mee. Op basisschool De Pan da schieten 'pandahulp jes' te hulp. Op twee scholen wordt Sinterklaas ver gezeld door de anima tiefiguurtjes Minions of grote mannen die toevallig Piet heten. 3 dagen bij Arnhem inclusief diner Hotel Gieling 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 1 x 3-gangen keuzemenu t.w.v. 27,50 Gratis parkeren en Wi-Fi Bezoek Arnhem en de Veluwe voor meer informatie ma-vr: tot 23:00 za-zo: tot 17:00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3