Automobilist zwaait met mes in Sluiskil Goese kunstenaar in reclamespotje Buitrug in de Schelde Noodopvang in Marina Beach zal naar verwachting snel vol zitten met asielzoekers 4 ZEELAND De eerste asielzoekers hebben hun intrek genomen in de blauwe chalets van Marina Beach in De Braakman. We gaan de 600 plaatsen zo snel mogelijk vullen' te op Marina Beach. Blij voor de mensen. „Ze hebben net acht da gen procedure achter de rug. Ik denk wel dat ze hier blij mee zijn. Het is echt een rustmoment voor ze." In de loop van de dag en avond arriveerden er meer bussen met asielzoekers. In totaal kwamen er gisteren zo'n 200 mensen aan. Ro bert Ploeg verwacht dat op vrij korte termijn de noodopvang op Marina Beach gevuld zal zijn. „De nood is echt hoog. We zijn hart stikke blij dat we hier mensen kunnen plaatsen en we gaan de 600 plaatsen zo snel mogelijk vul len." Voor de tweede keer in een etmaal arri veerden ze op de Braakman maar nu echt. Twee bussen met asielzoekers kwamen gisteren iets voor een uur 's middags aan op Marina Be ach in De Braakman. De eerste, ongeveer vijftig be zoekers kwamen uit de Zeeland hallen in Goes, waar ze een nacht je onderdak moesten vinden toen dinsdag bleek dat vanwege niet werkende portofoons de opvang in De Braakman er nog niet klaar voor was. Mensen uit Syrië, Eritrea en Somalië. Zwijgend stap pen ze uit de bus, pakken een tas of rolkoffer uit de bagageruimte en kijken wat doelloos om zich heen. Mannen, vrouwen en kinde ren. Jong en oud. Een klein meisje worstelt met een rolkoffer die bijna groter is dan zij zelf. Met name gezinnen vinden voor een jaar onderdak in de 200 blauwe chalets in De Braakman. Want dat is ook wat de Terneuzen- se gemeenteraad wilde: opvang voor gezinnen. „Dat is een gevoels kwestie", antwoordt burgemees ter Jan Lonink op de vraag waar om de voorkeur ging naar de op vang van gezinnen. „Alleenstaan de mannen worden toch meer als een bedreiging gezien. Dat zou den meer testosteronbommetjes zijn." De eerste tien, twintig asielzoe kers die uit de bus komen, wor den persoonlijk verwelkomd door burgemeester Lonink en wethou der Jack Begijn. Een handje, een woordje van de burgervader. Na een aantal handen draait hij zich om. „Die mensen moeten zich toch vréselijk ontheemd voelen?" Lonink kijkt tevreden terug op de gang van zaken. „Het is toch nog goedgekomen." Of de huisjes geschikt zijn, dat is iets voor het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) om te beoordelen, daar gaat de gemeente niet over. De gemeente gaat over crisisop vang, maar dit is noodopvang. Dat is een zaak voor het COA." Lo nink gelooft dat het wel mee zal vallen op De Braakman. Het COA heeft ook wel zijn voorwaarden. „Het COA heeft elders in het land parken afgekeurd omdat ze niet ge schikt zouden zijn", stelt Lonink. „Dit is sober. Maar het zijn natuurlijk wel huisjes waar mensen ook vakan tie vieren." In restaurant De Braak man, dat omgeven wordt door de blauwe chalets, wordt de groep door Lonink in het Engels toegesproken. „Welkom. Ik ben de burgemees ter van Terneuzen. Dit is een deel van Terneuzen. Ik weet uit welke mooie landen u komt. Ik ben bij voorbeeld ook in Damascus ge weest." Hij legt de mensen kort uit dat ze voor alle vragen bij de mensen van het COA terechtkun nen en dat er regels zijn waar ze zich aan dienen te houden. „If you are good human, people will be good to you", besluit de burge meester. Restaurant De Braakman zit vol. Eigenaresse Sandra Huisman heeft het er druk mee. De laatste tijd heeft het restaurant veel afzeg gingen vanwege de komst van de asielzoekers. Hoe het omzetverlies van haar restaurant wordt ver goed, daarover is ze nog in onder handeling met het COA. „Maar zo rond de feestdagen merken we het wel. Het is heel moeilijk." Robert Ploeg, woordvoerder van het COA, is blij met de ruim- Een 24-jarige man uit Zaam- slag reed in zijn bedrijfsauto over de Koegorsstraat in Sluiskil. Voor de onbewaakte spoorwegover gang in Sluiskil moest hij wach ten. Toen de overgang vrij was, is de man doorgereden, maar hij zag in zijn achteruitkijkspiegel dat de bestuurder van de auto ach ter hem zijn middelvinger opstak. De rit ging verder tot aan de Finlandweg in Terneuzen, waar tij delijke verkeerslichten staan van wege werkzaamheden die plaats vinden. Voor die verkeerslichten moest de man uit Zaamslag weer wachten. Hij zag de bestuurder van de auto achter hem bij dit oponthoud ineens uit zijn auto ko men, gewapend met een mes, en deze haastte zich naar zijn be drijfsauto. Toen de belager vlak bij zijn au to was, sprong het verkeerslicht op groen, dus de 24-jarige man kon doorrijden. Zijn achtervolger zag echter nog kans om met het mes de ach terruit van de bedrijfswagen ka pot te maken. OLED, een afkorting voor or ganische licht-emitterende dio de, is zijn eigen lichtbron. Dat heeft grote voordelen op het ge bied van beeldkwaliteit, kleur, details en kijkhoek. Uitermate ge schikt dus voor het laten zien van kunstwerken, die, in het ge val van Thelen, vaak veel te groot en bovendien niet mobiel zijn. In het filmpje komen onder meer voor de gigantische duif die Thelen afgelopen zomer op een Goese flat maakte voor het Mural Art festival en de enorme iris die hij aanbracht op het nieu we CCXL Theater in Vlissingen. „Via de OLED-schermen ko men de kleuren over zoals ik ze in mijn werk bedoeld heb", zegt Thelen in het filmpje van 45 se conden. WESTKAPELLE. In de Wester- schelde is gisteren een buitrug- walvis gesignaleerd; eerst bij Westkapelle en later bij Zoute- lande. Een vliegtuig van de Be- heerseenheid van het Mathema tisch Model van de Noordzee, een onderzoeksinstituut van de Belgische overheid, is de walvis vanuit de lucht aan het volgen. Buitruggen komen de laatste jaren vaker in de Noordzee. Ze foerageren meer in ondiep wa ter. Een paar weken geleden werd een buitrug gezien bij IJmuiden en in februari werd een buitrug ontdekt in de Oos- terschelde bij Wemeldinge. Braakman ontvangt eerste 200 De eerste asielzoekers die aankwamen in de noodopvang van Marina Beach in De Braakman werden door burgemeester Jan Lonink van Terneuzen persoon lijk verwelkomd, foto's Camile Schelstraete Robert Ploeg woordvoerder COA door Cuido van der Heijden door Cris Sohier SLUISKIL. Een 48-jarige inwoner van Sluiskil is in de nacht van dins dag op woensdag rond kwart over een aangehouden voor bedreiging en vernieling. door Luc Oggel GOES De Goese kunstenaar Ste fan Thelen, onder meer bekend van zijn buitenkunstwerken op ge vels, is te zien in een nieuw recla mespotje van elektronicafabri kant LG. Hij prijst daarin zogehe ten OLED-schermen aan, die hij gebruikt tijdens exposities. De commercial is onder meer te zien via het YouTube-kanaal van LG: www.youtube.com/LGNederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36