Hoge verwachtingen Nieuwe Sluis polder zeer wel mogelijk ZEELAND 3 NK Tegenwind zondag van start Wat is er nodig voor de opvang van 5000 vluchtelingen? staan. Dus elk aanbod is welkom. Ja. Meer dan voldoende. Hoeveel ruimte nodig is hangt vooral af van hoeveel mensen je er kwijt kunt en wilt, zegt woordvoerder Robert Ploeg van het COA. „In het Autotron Rosmalen worden op een klein grasveldje zo'n 500 mensen opgevangen. In Zaandam zitten 400 mensen in een stads- parkje." Op Heumensoord in Nij megen worden 3000 vluchtelin gen opgevangen op een gebied van ongeveer twee hectare. Daar wil het COA niets over zeg gen. Maar in het algemeen geldt dat het hier gaat om noodopvang. Dat betekent dat het COA, als dat nodig is, het terrein zelf helemaal inricht. Gas, water, licht, riool, we gen, parkeerplekken, winkels en medische voorzieningen zijn alle maal aan te leggen. Ploeg: „Die praktische zaken kunnen we al tijd regelen." Met andere woorden: het COA is in principe in staat in korte tijd een compleet, tijdelijk dorp uit de grond te stampen. Ook in de Zeeuws-Vlaamse polder. De dichtstbijzijnde kroeg is het Verdronken Land in Nieuw-Na- men, een dikke zes kilometer ver derop. Verder is er in de buurt Voor een grote opvang van vluchtelingen in de Hedwigepolder zijn honderden medewerkers nodig niets te beleven voor de vluchte lingen. Maar als het goed is, ko men er in de noodopvang zelf vol doende voorzieningen en activitei ten. Dat is lastig zeggen, omdat het COA geen vast sjabloon hanteert. De opvang in Heumensoord laat zich enigszins vergelijken, omdat ook deze locatie vanaf de grond moest worden opgebouwd. Daar verblijven de vluchtelingen in gro te tenten, door het COA 'pavil joens' genoemd. In elk paviljoen kunnen 96 mensen terecht, ver deeld over twaalf kamerachtige vertrekken. In elke kamer staan vier stapelbedden. Elke bewoner heeft een eigen kast. Ook zijn er douche-, toilet- en wasruimtes. Verder omvat het terrein megaten- ten, die onder meer dienen als eet zaal en recreatieruimte. Ze zijn in principe vrij om te gaan en staan waar ze willen, al wor den ze wel geacht na tien uur 's avonds in de opvang te zijn. Maar een uitstapje naar België zit er niet in. Vluchtelingen mogen de grens niet over omdat ze geen sta tus hebben. Ze staan geregistreerd als asielzoeker en moeten in Ne derland het besluit op dat verzoek afwachten. Dan praat je al snel over honder den mensen. Het COA zal naar schatting zo'n 150 mensen moe ten inzetten. Het gaat daarbij om zowel woon- als programmabege leiders. Daarnaast is de inzet van tientallen beveiligers noodzakelijk en zal het Gezondheidscentrum Asielzoekers op de locatie actief zijn om medische zorg te verle nen. Verder wordt een beroep ge daan op een groot aantal vrijwilli gers, vooral om activiteiten te or ganiseren, zowel voor kinderen als voor volwassenen. In Nijme gen gaat het bijvoorbeeld om on geveer 130 activiteiten per week, waar zo'n 300 vrijwilligers aan meewerken. Eigenaar De Cloedt zet in op een opvang voor meerdere jaren. Een vluchteling zal er echter hooguit een paar maanden verblijven. Dat is afhankelijk van de asielaanvraag procedure, waarvoor de IND ver antwoordelijk is. Momenteel wordt uitgegaan van een periode van drie tot vijf maanden. Na de noodopvanglocatie gaan bewo ners door naar een procesopvang- locatie. Daar vinden de gesprek ken plaats met de IND. De volgen de stap is verblijf in een asielzoe kerscentrum. Ze worden niet alleen gelokt door de sterk verbeterde verbin ding met het achterland (tot in de regio Parijs), maar ook door de goede infrastructuur, waarover het gebied inmiddels beschikt met onder meer de Westerschel- detunnel en de Sluiskiltunnel. Er is nog één ontbrekende schakel: een doorgetrokken goede renspoorlijn tussen de Axelse Vlakte en Zelzate op de oostelijke kanaaloever. Burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen stipte die wens gistermiddag even aan, tij dens een bijeenkomst in het stad huis waar een bestuursovereen komst tussen de stuurgroep Nieu we Sluis en de gemeente werd on- Lonink spreekt van 'een markant, historisch moment' maar waarschuwt ook voor 'spannende tijden' dertekend. Daarin worden de sa menwerkingsvormen, de organi satie en financiën vastgelegd. Lonink sprak van 'een mar kant, historisch moment' ook al omdat op ditzelfde moment ver gelijkbare sluizen in het Panama kanaal, het Suezkanaal én het Deurganckdok bij Antwerpen worden gebouwd. Hij waarschuw de overigens dat er nog spannen de tijden aanbreken: bedrijven die plaats moeten maken voor de nieuwe sluis, staan nu al op de stoep bij de gemeente. Die verdie nen extra aandacht, vond Lonink, net als trouwens de binnenstad bewoners en direct omwonen den, die ongerust zijn over moge lijke schade bij de bouw van de sluis. Voor al die belanghebben den komt er één loket waar ze te recht kunnen met vragen, klach ten, claims en schademeldingen. Lonink en voorzitter Johan Ja cobs van de stuurgroep Nieuwe Sluis Terneuzen zetten ieder elf handtekeningen onder onderde len van de bestuursovereen komst. Dat werd beloond met een glas champagne. In het tweede kwartaal van 2016 start de zoektocht naar een aannemer. Die is begin 2017 be kend, waarna nog datzelfde jaar met de bouw wordt begonnen. De sluis moet in 2021 in gebruik worden genomen. NEELTJE JANS. De derde editie van het Nederlands Kampioenschap Tegenwindfietsen wordt komen de zondag verreden op de Ooster- scheldekering. Het NK begint om 9 uur en duurt tot 12 uur. Vorig jaar werd de wedstrijd ge wonnen door student Werktuig bouwkunde Wouter Mesker, vóór voormalig Olympisch kampioen Bart Brentjes en de Zeeuwse boer Jan de Jager uit Wolphaartsdijk. Mesker voltooide het parcours in een tijd van 18 minuten en zes se conden. Ook dit jaar mogen maximaal 250 windfanaten meedoen. Let op: deelname staat alleen open voor fietsers op een doorsnee fiets met terugtraprem. paviljoens medewerkers douches vrijwilligers stapelbedden kasten DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 zo een tijdelijk dorp uit de grond Hedwige-eigenaar De Cloedt heeft 45 hectare beschikbaar. Is dat vol doende? Is de Hedwigepolder wel geschikt voor vluchtelingen? Wat is er in de buurt van de Hedwi gepolder? Hoe zou zo'n opvang er precies uit kunnen zien? Mogen vluchtelingen vanuit de Hedwigepolder een ommetje maken naar Doel of gaan stappen in Antwer pen? Hoeveel medewerkers zijn er nodig voor een dergelijke grootschalige op vang? Hoe lang blijven vluchtelingen in de Hedwigepolder? door Wout Bareman TERNEUZEN. De nieuwe sluis in Ter- neuzen zal de concurrentiepositie van het hele havengebied tussen Gent en Terneuzen aanzienlijk ver sterken. Nu al spelen bedrijven in op de ingebruikname van de nieu we zeesluis met nieuwe vestigin gen in de Kanaalzone. Hedwigepolder ca. 300 hectare Hedwigepolder Lamswaarde Een inschatting naar het voorbeeld van diverse opvanglocaties elders in Nederland. Graauw Emmadorp Ruimtebeslag voor opvang van 5000 vluchtelingen ca. 5 hectare BELGIE Nieuw-Namen Kieldrecht foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35