Letterlijk aan lager wal geraakt Zeeuwse steden moeten zich gezamenlijk promoten Zonnedakpannen voor het eerst in Zeeland De Feijter maakt debuut bij senioren /mm cwKmn Touroperators weten met wat er hier te doen is. Advies: haal ze naar Zeeland en leid ze rond. Disco komt terug in Terneuzen MIDDELBURG. Zeeland heeft een wereld te winnen in het cruisetoe- risme. Om meer schepen naar Zee land te halen, zijn niet zozeer in vesteringen in aanlegplaatsen of cruiseterminals nodig, maar voor al betere promotie, kennis, organi satie en samenwerking. Dat is de belangrijkste conclu sie van adviesbureau Decisio. Het voerde een verkennend onder zoek uit in opdracht van de Stich ting Cruise Toerisme Zeeland. Volgens het adviesbureau zijn met name de riviercruiseschepen economisch interessant, vanwege hun grote aantal. Afgelopen jaar kwamen 270 riviercruiseschepen (53.000 passagiers) naar Zeeland. In 2016 worden vijf zeecruisesche pen (4000 passagiers) verwacht. De schepen leggen aan in Vlissin- gen, Middelburg, Bruinisse, Zierik- zee, Terneuzen en Veere. De mees te passagiers blijven ongeveer een dag, blijkt uit het onderzoek. Be halve in Terneuzen: daar reist het grootste deel van de passagiers binnen een uur verder. De Stichting Cruise Toerisme Zeeland ambieert een stijging naar twintig zeecruiseschepen en 450 riviercruiseschepen in 2020. Het cruisetoerisme is onder meer interessant, omdat de passagiers flink wat geld uitgeven. In 2016 lig gen de bestedingen van passagiers in Zeeland naar schatting tussen de 1,75 en 3,5 miljoen euro. Maar tot nu toe varen veel crui seschepen Zeeland voorbij. Dat komt doordat touroperators niet weten wat er in de provincie te doen is. Het adviesbureau ziet kan sen om Zeeland wel op de route kaart van reisorganisaties te krij gen: de markt groeit immers flink, en er is behoefte aan variatie. 'We hebben iemand nodig die gedurende één of twee jaar de kar trekt' Zeeland zou touroperators moe ten uitnodigen om ze te laten zien wat de provincie te bieden heeft. Ook zou Zeeland moeten samen werken met onder meer Willem stad, Dordrecht en Kinderdijk. Jacques Suurmond, voorzitter van de Stichting Cruise Toerisme Zeeland, wil inzetten op zowel ri viercruiseschepen als zeecruise schepen. Hij wil dat één persoon aangesteld wordt als coördinator voor het cruisetoerisme. „Er zijn een heleboel spelers in Zeeland, maar die weten van elkaar niet wat ze doen. We hebben iemand nodig die gedurende één of twee jaar de kar trekt. Daarvoor probe ren we geld te vinden." TERNEUZEN. Zeeuws-Vlaanderen krijgt weer een discotheek. Voorlo pig één keer in de maand, maar als het een succes blijkt, wordt die permanent. Club Level One is de disco gedoopt. Tweede kerstdag zal die voor het eerst draaien in restaurant d'Ouwe Kercke in de Terneuzense binnenstad. Sebastiaan Keijmel was één van de vaste dj's in disco Joy in Cad- zand-Bad die begin 2013 is geslo ten. Joy wordt volgens hem nog al tijd gemist. „Als Zeeuws-Vlaamse jongeren naar een discotheek wil len, moeten ze wel uitwijken naar België." De ruimte in restaurant d'Ouwe Kercke is groot genoeg om zevenhonderd mensen te ontvan gen. De minimumleeftijd is zes tien jaar. Omdat zij nog geen alco hol mogen, krijgen alle achttien plussers een polsbandje. De ticket verkoop gaat via de Facebookpagi- na van Level One Terneuzen. G~1 f/a)> Cruiseschip vaart te vaak voorbij door Cornelleke Blok Jacques Suurmond, voorzitter www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 3 december 2015 PAGINA 14 15 VLISSINGEN. Een zes meter lange griend spoelde gistermorgen aan op het Nollestrand bij Vlissingen. Een vroege wandelaar vond het karkas van het dolfijnachtige zeezoogdier en meldde zijn vondst bij de stichting Zeezoogdierenhulp. Volgens strandwachter Albert Dijkstra gaat het om een volwassen dier van zo'n achthonderd kilo. Gezien de staat van het karkas vermoedt Dijkstra dat het dier al enkele weken dood is. Hij denkt dat het wel eens kan gaan om een van de tien grienden die begin novem ber aanspoelden op het strand van de Noord-Franse havenstad Calais. De drie nog levende dieren zijn toen teruggezet in het water, maar volgens Dijkstra is de kans groot dat ze alsnog zijn overleden. „De grienden zijn met spanbanden naar zee gebracht en dat kan fatale schade hebben veroorzaakt aan organen. Bovendien hebben ze lange tijd op het strand gelegen." De griend wordt naar de Faculteit Diergeneeskunde van de Utrechtse Universiteit gebracht, waar ze door middel van sectie de doodsoorzaak proberen te achterhalen. Foto Ruben Oreel MOLENWATER 137 MIDDELBURG VANLEERZEM.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33