De wereldliteratuur in vijftig personages 27 Chantal en Gordon in nieuw tv-programma Rapper Typhoon naar Eurosonic Onno Quist, Lucas Loos: de literatuur kent vele personages die zijn gebaseerd op echte mensen. Dirk Leyman schreef er een origineel boek over. Media Entertainment Chantal Janzen en Gordon gaan samen een nieuw tv-programma presenteren. Vlak na de uitzending van het televisieprogramma Chantal Blijft Slapen met bezoek aan Gordon deed tv-baas Erland Galjaard van RTL het tweetal daartoe een voorstel. Rapper Typhoon is van de partij op het festival Eurosonic Noorder slag 2016. Eurosonic, springplank voor veelbelovende acts, vindt van 13 tot en met 15 januari plaats in Groningen. at Onno Quist, een personage uit de roman De ont dekking van de he mel, was geba seerd op scha ker-schrijver Jan Hein Donner, was meteen na verschijning van het meesterwerk van Harry Mu- lisch in 1992 al duidelijk. En dat het personage Lucas Loos uit Con nie Palmens roman Lucifer (2007) veel weg had van componist Peter Schat, was ook niemand ontgaan. Net zoals uitgever Geert van Oor schot model stond voor Jacob Voorlandt in Jeroen Brouwers' ro man Winterlicht (1984). De Belgische journalist Dirk Leyman heeft vijftig personages uit de wereldliteratuur verzameld die gebaseerd zijn op 'echte men sen en historische figuren'. Lezen, een gebruiksaanwijzing heet zijn originele boek, met als ondertitel De wereldliteratuur in vijftig persona ges. Met schitterende tekeningen van Brecht Evens. De titel is een grapje dat ver wijst naar de roman Het leven een gebruiksaanwijzing van de Franse schrijver Georges Perec uit 1978. Uiteraard heeft Dirk Leyman het personage Gaspard Winckler uit dat boek in zijn gids opgenomen. Het boek van Leyman is een gids voor de wereldliteratuur. Niet zo uitgebreid als Steinz - gids voor de wereldliteratuur (2015), maar toch heel fijn. Juist door de afbakening. Lucas Loos uit Connie Palmens roman 'Lucifer' had veel weg van componist Peter Schat We lezen dat Lewis Carroll tij dens een boottochtje de basis leg de voor Alice's adventures in Won derland (1865). En dat Thomas Mann Gustav Mahler voor ogen had toen hij Gustav von Aschen- bach liet opdraven in De dood in Venetië (1912). Leyman legt uit hoe de persona ges van schrijvers zich verhouden tot de 'echte mensen en histori sche figuren', hoe de schrijvers daarmee omgaan. Hij doet dat om dat er twee 'hete hangijzers' zijn 'die auteurs voortdurend krijgen voorgeschoteld: Is je roman auto- biografisch? En bestaan je hoofd personages ook echt?' Dat kan wat ingewikkeld wor den als we over Jack Bledsoe lezen in de roman Hollywood (1989) van Charles Bukowski. Ook dat perso nage bestaat echt en luistert naar de naam Mickey Rourke. Bukow ski kreeg in 1986 de vraag een to neelstuk te schrijven; dat werd Barfly. Er werd een film van ge maakt, die in 1987 uitkam, met Faye Dunaway en Mickey Rourke. De ervaringen met de verfilming van zijn toneelstuk gebruikte Bu kowski voor Hollywood. Personage Jack Bledsoe is daarin gebaseerd op Rourke, die in de film Barfly Henry Chinaski speelt, het alter ego van Bukowski. Het boek van Leyman is een gids voor de wereldliteratuur, juist door de afbakening Het kan ook eenvoudiger. Mocha Dick was een albino potvis die in de negentiende eeuw in de Grote Oceaan leefde. Schrijver Herman Melville las over die walvis in een artikel uit 1839 in het tijdschrift The Knickerbocker, en daar was de witte walvis Moby Dick, die in de gelijknamige roman uit 1851 ka pitein Ahab tot razernij drijft. Leyman schrijft enthousiast over de personages die hij verza melde. Hij wakkert het herlezen of het 'eindelijk' lezen van klassie kers aan. Zo ook Het leven een ge bruiksaanwijzing: het personage Gaspard Winckler sluit Leymans Lezen, een gebruiksaanwijzing af. We krijgen een minicollege over het leven van schrijver Ge orges Perec, zijn obsessie met ver dwijnen, en de verwijzing naar Kaspar Hauser, een jongen die in 1828 'opeens' opdook in Neuren berg. Literatuurwetenschappers zijn al lang bezig met de vraag waar Gaspard Winckler precies vandaan komt. Is het Perec zelf? Zo staat Lezen, een gebruiksaan wijzing vol met intrigerende vra gen rond personages die we (al dan niet) zo goed kennen. DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 Cultuur Leyman wakkert het herlezen aan door Maarten Moll De tekeningen in het boek Lezen, een gebruiksaanwijzing zijn van de Vlaamse illustrator Brecht Evens. Deze verwijst naar de roman Hollywood van Charles Bukowski. illustratie Brecht Evens Dirk Leyman - Lezen, een gebruiksaan wijzing. De wereldliteratuur in vijftig per sonages. Polis, 24,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27