Nederlandse export wapens neemt fors toe Varkenshouders eisen excuses van PvdA: 'de consument wordt misleid' €349,- Genieten van de w m sk ECONOMIE 23 'Stijging van de olieprijs niet voor 2017' Sint betaalt vaker met pinpas 'Ik had voor alles te weinig werkervaring, namelijk: geen' OIL De olieprijs zal zeker niet voor 2017 stijgen. Dat verwacht een groep onafhankelijke oliehan delaren. Ze baseren zich op de ontwikkelingen in landen als Saudi-Arabië, Rusland en Iran. Die blijven ondanks de lage prijs olie oppompen om hun marktaandeel te beschermen. De al grote voorraad zorgt ver der dat prijsherstel uitblijft. In 2016 zal de voorraad verder worden uitgebreid. Brentolie werd afgelopen jaar bijna 40 procent goedkoper. Gisteren kostte een vat 43,70 dollar, een jaar geleden lag de prijs nog op ongeveer 70 dollar. Volgens Betaalvereniging Nederland trokken Neder landers de afgelopen dagen vaker hun betaalpas dan vo rig jaar rond deze tijd. Zater dag was de feestdagenpiek al duidelijk zichtbaar. Er werd zo'n 13,6 keer met een pasje betaald. Dat is bijna een vijfde meer dan op een normale zaterdag en komt neer op een stijging van 6 procent ten opzichte van de vergelijkbare zaterdag vorig jaar. Het record aantal pin- transacties was op 23 de cember 2014:14,7 miljoen betalingen met de kaart. DEN HAAG. Varkenshouders zijn boos op PvdA-Kamerlid Sjoera Dikkers, die gisteren in deze krant pleitte voor een verbod op kiloknallers. Zij stelde dat dieren 'met antibiotica op de been wor den gehouden' en dat de consu ment die dat vlees eet, die medi cijnen vervolgens binnenkrijgt. Volgens de Nederlandse Vak bond Varkenshouders (NW) is dat 'pertinent onjuist'. De bond eist excuses van Dikkers. Vlees waar resten antibiotica in zit, wordt vernietigd, claimt de NW. „Er staan zelfs - terecht - hoge boetes op als dat vlees toch op de markt wordt gebracht", zegt voorzitter Ingrid Jansen. Zij stelt dat varkenshouders zich, net als andere sectoren, al jaren inzetten om het antibioticage- bruik terug te dringen. „De var kenshouderij gebruikt zelfs min der antibiotica dan mensen." Vol gens Jansen misleidt Dikkers con sumenten en maakt ze hen bang. Het PvdA-Kamerlid is niet van plan excuses aan te bieden. „Ik vind het antibioticagebruik in de veehouderij nog steeds veel en veel te hoog, er zijn nog onvol doende stappen gezet en het zit nog steeds in ons voedsel." Dik kers werd gisteren tijdens het de bat over de landbouwbegroting scherp bevraagd over een verbod aan het verkopen van vlees on der de kostprijs, de zogenoemde kiloknallers. Coalitiepartner WD is daar mordicus tegen, liet Kamerlid Helma Lodders weten. „Dit is een onzinnig voorstel." Dikkers bleef bij haar standpunt: „Je kunt bij iedere supermarkt vlees voor een appel en een ei ko pen. Daar wordt niemand beter van, behalve de supermarkt." De koepel van supermarkten CBL zegt dat een verbod op kiloknal lers het probleem van te lage vleesprijzen voor de boer niet op lost. „Die wordt namelijk veroor zaakt door overaanbod en terug lopende afzet", aldus het CBL. Dat is een verdubbeling ten op zichte van 2013 en 43 procent meer dan het vorige record uit 2009, blijkt uit onderzoek van de stichting Stop Wapenhandel. Dat het bedrag zo hoog is, komt vooral door een exportvergunning voor JSF-onderdelen naar Italië, Turkije en de VS van 700 miljoen euro. Scheepsbouwer Damen deed verder goede zaken met de ver koop van patrouilleschepen aan Tanzania en aan Trinidad en Toba go. Die deals waren volgens de on derzoekers goed voor 170 miljoen euro. Verreweg de meeste wapens gingen naar landen die lid zijn van de NAVO. Toch ging ook bijna een vijfde van de export naar het door chaos en geweld ge teisterde Midden-Oosten en Noord-Afrika. Zes van de landen waaraan in 2014 wapens zijn gele verd zijn nu betrokken bij de oor log in Jemen. Van de landen die betrokken zijn of zijn geweest bij leveringen aan strijdende partijen in Syrië ontvingen Qatar, de Vere nigde Arabische Emiraten, Sau di-Arabië en Turkije apparatuur uit Nederland. De wapenexport betrof niet al leen materieel van eigen makelij. Er was ook doorvoer, bijvoorbeeld van delen van raketten uit Frank rijk naar Bahrein, waar enkele ja ren geleden een volksopstand nog met door Nederland geleverde pantservoertuigen werd neergesla gen. Nederland verkocht daarnaast door het leger afgestoten tanks aan Finland. Eerder was Indonesië kandidaat, maar de Tweede Kamer hield dat tegen. NU VANAF O Tirol, Kufstein enTegernsee va. €349 Q1 Saas Grund - Wallis va. €369 "ö1 Rome, Florence en Venetië va. €379 Q1 Winter in Beieren en Tirol va. 399 ■Q1 Zwitserse Alpen met bus en trein va. €469 BOEK NU! Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 een tijdje, maar niet erg uitdagend en totaal niet in mijn studierich ting. Ik was hier al zo snel uitgeleerd dat ik deze tijdelijke baan uit eindelijk heb verlaten om toch maar een mas ter te gaan doen in Wa- geningen." Met een master op zak stapte Honer begin dit jaar opnieuw de ar beidsmarkt op, maar ook nu zat een baan er niet meteen in. „Ik wil de graag promoveren, maar het is heel moei lijk om daarvoor vol doende geld bij elkaar te krijgen. Uiteindelijk vond ik via Upstarter een training waarin starters worden gekop peld aan ondernemers, een stage bij een agri- cultureel bedrijf dat precies in mijn straatje past. Slecht betaald, maar ik heb er wel een baan aan overgehou den: ik begin in janua ri! Ik ben er heel blij mee, maar het heeft wel wat voeten in de aarde gehad voor ik op de juiste plek terecht kwam." Niet alleen afgestudeer de alfa's hebben het moeilijk op de arbeids markt. Honer volgde een hbo-opleiding dier- en veehou derij in Delft en studeerde mid den in de cri sis af. „In 2008 was ik klaar. Ik ben eerst gaan reizen. Maar ook toen ik te rugkwam, kon ik niets vinden. Er waren wei nig functies be schikbaar en ik had overal te weinig werkervaring voor, na melijk: geen. Maar ja, daar ben je toch star ter voor?" Uiteindelijk vond ze na tien maanden sol liciteren via een uit zendbureau een baan als consul tant. „Prima voor DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 A 1 VI door Hanneke Keultjes AMSTERDAM. De Nederlandse wa penexport heeft vorig jaar een re cordhoogte bereikt. Er werd voor ruim 2 miljard euro aan straaljager onderdelen, patrouilleschepen, ra- darapparatuur en ander materieel uitgevoerd. tien anderen effeweg.nl 8 daagse busreis Verblijf in 4* hotel o.b.v. halfpension Vertrek: 8,22 jan, 6,20 feb 8 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension Vertrek: 8, 22 jan, 12 mrt 8 daagse busreis Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Vertrek: 22 jan, 13 feb, 25 mrt 8 daagse busreis All-inclusive verblijf in familiehotel Vertrek: 22 jan, 13,20 feb 8 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension Vertrek: 8,22 jan, 6,13,20 feb Alle fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en per persoon o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Nina Honer. foto Daniel Cohen NINA HONER AMSTERDAM 29, hbo-studie dierhoude- rij, daarna master in Wage- ningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23