Een Frans vampierboek als wapen tegen verzendkosten Bol.com Ook na crisis structurele onzekerheid op arbeidsmarkt voor starters Afgestudeerde 25-plussers werken vaak en lang on(der)betaald en dreigen de boot te missen. 22 Eurozone: inflatie stabiel BAM bouwt Duitse snelweg Ik heb zo veel interesses dat ik soms moeilijk kan focussen' De prijzen in de eurozone zijn in november gemiddeld met 0,1 procent gestegen. Daarmee lag de inflatie op hetzelfde bij zonder lage peil als in oktober. Olie werd goedkoper, voedings middelen 1,5 procent duurder. BAM maakt deel uit van een consortium dat in Duitsland op dracht heeft gekregen voor de voltooiing van de snelweg A94. Met de klus (33 kilometer snel weg) is een bedrag van in to taal 1,1 miljard euro gemoeid. AMSTERDAM. Ze zijn net afgestu deerd, maar de gedroomde vlie gende start van hun carrière blijft uit. Voor de schaarse banen kun nen werkgevers kiezen uit talrijke kandidaten en dat merken de ver se masters van de Nederlandse universiteiten. Ze zijn hooguit welkom als stagiair. Sascha van der WerfF (26) uit Amsterdam behaalde een bache lor en master antropologie aan de UvA: „Als jij aan negen van de tien functie-eisen voldoet, is er al tijd wel iemand die ze alle tien heeft. Ik heb bijna een jaar tever geefs gesolliciteerd. In de tussen tijd werkte ik bij de Etos." Ze studeert weer, nu verloskun de: „Ik ben over een jaar klaar, maar verwacht dat ik daarna nog wel één of meer onbetaalde stages zal moeten lopen. Ook in dit be roep zijn er meer afgestudeerden dan banen, dus de werkgevers heb ben het voor het uitzoeken. Niet leuk, maar ik heb weinig keus." De jeugdwerkloosheid (15-26 jaar) schommelt rond de 11 pro cent, maar juist over de leeftijds groep daarboven maken arbeids marktexperts zich zorgen. Zij drei gen langdurig tussen wal en schip dreigt te vallen. Hoewel in de ja ren '80 afgestudeerden ook enkele jaren in de wachtkamer tot de eco nomie weer aantrok, zien deskun digen een belangrijk verschil: de jongste crisis was dieper en duur de langer. Werkgevers blijven hui verig om mensen aan te nemen. Een hogeropgeleide loopt het ri sico om langdurig als starter van stage naar tijdelijk contract en weer terug naar stage te zwabbe ren. „Deze generatie heeft te ma ken met structurele onzekerheid op de arbeidsmarkt", zegt arbeids- socioloog Fabian Dekker. „Ze zul len langer moeten wachten op een vaste baan." De opvoeding in de welvaren de jaren '90 heeft de huidige 25-plussers een enorm palet aan mogelijkheden gegeven. Dat is juist het probleem: óf ze durven niet te kiezen óf ze volgen alleen wat hun hart ingeeft. „Dat is niet meer van deze tijd", zegt Ton Wilthagen, hoogleraar arbeids markt aan Tilburg University. „De algemene, klassieke competenties van een universitaire studie zijn in slechtere tijden onvoldoende basis. Het gaat om meer diepgang en een specialisatie, een duidelij ke richting. Veel starters zijn te weinig strategisch geweest." Universiteiten en hogescholen- moeten zich meer bemoeien met de toekomstige werkgelegenheid van hun studenten, vindt voorzit ter Esther Crabbendam van FNV Jong en Meldpunt Stagemisbruik: „De beloftes over de toekomst kloppen vaak niet. Er moet in de opleiding al gekeken worden naar wat erna komt." De online tool zoekt automatisch naar een spotgoedkoop e-book dat de 20 eurogrens vol maakt. Vanaf dat bedrag is de verzending van het pakketje immers gratis. Het e-book wordt vervolgens meteen in je winkelkarretje bij Bol.com ge dropt. Van de Vliet, student mar keting, haalde het idee uit zijn ei gen leven. „Begin november wilde ik de biografie Ik ben Malala ko pen en die kost 19,99: precies één cent te weinig dus. Op internet zag ik vervolgens veel mensen die tegen hetzelfde probleem aanlo pen." In twee dagen tijd bouwde 'Op internet zag ik dat veel mensen tegen hetzelfde probleem aanlopen' hij de software en zette die onli ne. „Dankzij onder meer Facebook ging het snel lopen." Inmiddels krijgt hij deze week voor Sinter klaas zo'n 2.000 bezoekers per dag. Van de Vliets 'opvuller' leidt tot soms hilarische resultaten: wie nog 1 cent nodig heeft om gratis verzending te krijgen, kan het Franse vampierboek Nécro Paulo van Philippe Alexandre aanschaf fen. Bij acht cent volgt een Russi sche roman. Van de Vliet koos bewust voor e-boeken. „Die zijn immers altijd op voorraad en maken de bestel ling niet groter." Door het succes denkt hij er over ook voor andere grote webwinkels rekeningopvul- lers te maken. Enthousiaste web klanten vragen hem bovendien het zoeken naar andere producten dan e-books mogelijk te maken. „Bijvoorbeeld naar andere handi ge, kleine producten zoals tanden stokers of make-up. Ik neem dat serieus in overweging." Bol.com prijst de jonge Vla ming voor zijn initiatief. „Klanten vragen ons vaker om tips om een bestelling tot 20 euro aan te kun- nen vullen", zegt directeur Daniël Ropers. „Het is leuk dat deze vraag is opgepakt door een klant. Wij staan altijd open voor creatie ve oplossingen die online winke len nóg gemakkelijker maken." Van de Vliet hoopt op een toe komst als online marketeer in Ne derland. „Alle grote webshops bij ons komen gek genoeg uit Neder land. Jullie zijn daar iets eerder mee begonnen, denk ik." Twee studies heeft Kuijpers op zak, maar een baan vinden lukt maar moeilijk. „Ik ben afgestudeerd in rech ten en filosofie, in 2014 was ik klaar met alle bei. Ik was toen al via een docent terechtgeko men bij een eenmans bedrijfje in Rotterdam dat onderzoek deed binnen het sociale do mein. Daar mocht ik he laas maar heel weinig doen, en na een jaar was dat afgelopen. Om dat ik hier min of meer ingerold was, had ik geen idee hoe de ar beidsmarkt in elkaar zat, en hoe ik mezelf daar in moest plaat sen." Kuijpers zat vier maan den thuis en solliciteer de zich suf. „Dat vond ik verschrikkelijk, want ik ben graag be zig en werk het liefst hard. Ik heb nog stage gelopen bij een groot tijdschrift, dat was heel leerzaam maar leverde uiteindelijk niks op. Een bijkomend pro bleem was dat ik zo veel interesses heb dat ik het moeilijk vond om te focussen op een bepaald werkveld. Ik doe nu mee aan een pilot van Netwerk pro, een bedrijf dat me helpt met solli citeren en netwer ken, om erachter te komen wat ik wil en wat ik goed kan. Ik zou graag in het overheidsdomein werken, bijvoor beeld als mediator of in het verander management." Spijt van haar twee studies heeft Kuijpers niet. „Door mijn studies kan ik goed analy tisch nadenken. Rechter of advocaat heb ik nooit willen worden. Ik denk wel dat het makkelijker voor iemand is als je je studie begint met een duidelijk plan, zodat je uiteindelijk beter weet waar je je op moet richten." Economie 3,6% Tot en met november zijn dit jaar 1,7 miljoen tweedehands auto's van eigenaar gewisseld. Dat is 3,6 procent meer dan vorig jaar rond deze tijd, aldus Bovag. Diploma binnen? Voor jou door Laura Obdeijn en Hanna Bijl door David Bremmer ROTTERDAM. Veel prijsbewuste mensen ergeren zich er kapot aan: zie je een mooi Sinterklaascadeau van 19,95 bij Bol.com, kom je nét een stuiver tekort voor gratis ver zendkosten. Dankzij Jelle van de Vliet is die ergernis voorgoed verle den tijd. De 23-jarige Vlaamse stu dent ontwikkelde een 'rekeningop- vuller' voor Nederlands grootste webwinkel. Jelle van de Vliet student Verzendklare pakket ten bij Docdata, het logistieke centrum van bol.com in Waalwijk. foto Koen van Weel/ANP Noor Kuijpers. foto Daniel Cohen NOOR KUIJPERS AMSTERDAM 27, afgestudeerd in rech ten en filosofie in 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22