Twentse leert in Engeland veel van trainingsmaatje en huisgenoot Ruta Meilutyte SPORT 21 Twee nationale records op een dag Mercedes heeft zakken vol van geruzie coureurs Moniek Nijhuis was kandidaat voor een medaille op de 50 meter schoolslag. Ze miste het podium echter nipt. Een turbulente sei zoensstart en zeven intensieve trainings- weken in het Engelse Plymouth zijn Mo niek Nijhuis (27) niet in de koude kleren gaan zitten. De medaillekandidate op de 50 meter schoolslag eindigde gisteravond op de EK kortebaan in Israël als vierde, op een tiende van het brons. „Ik kan moeilijk zeggen dat ik heel tevreden ben", zei Nijhuis gis teren. „Ik mis nog die echte fines se." In sportcomplex The Wingate Institue in Netanya bleef Nijhuis met 30,09 seconden ruim boven haar eigen nationaal record van 29,62 seconden op de kortste schoolslagafstand. De Finse Jenna Laukkanen veroverde de Europese titel in 29,71 seconden. Vermoeidheid Afgelopen week liet Nijhuis al we ten dat ze nog wat vermoeidheid in haar lichaam voelde. „Ik heb ook een beetje een valse seizoens start gekend. Ik kwam niet fit te rug van het wereldkampioen schap in Rusland. En even later hoorde ik dat mijn coach Kees Robbertsen uit Eindhoven ver trok. Het was echt een heel warri ge periode." Nijhuis ging bij zichzelf te rade en verraste begin oktober met haar besluit om het trainingscen trum in Eindhoven te verruilen voor Plymouth. In het zuidwesten van Engeland traint ze nu samen met olympisch kampioene Ruta Meilutyte. „Ik heb mezelf echt af gevraagd: bij welke trainer kan ik het verst komen?" De man die met Meilutyte olympisch goud won op de 100 schoolslag kwam als eerste in haar op: Jon Rudd. Nijhuis: „Ik was al redelijk bevriend met Ruta en heb haar via Facebook een berichtje ge stuurd. Ze reageerde enthousiast en gaf me het nummer van Rudd." Enkele dagen later zat de geboren Overdinkelse in het vlieg tuig voor een trainingsstage van een week. „Toen ik daar aan kwam wist ik meteen: dit is voor mij de route naar Rio." Inmiddels is Meilutyte niet al leen haar trainingsmaatje, maar ook haar huisgenoot. „Ik wilde lie ver niet alleen wonen in Engeland en Ruta was ook op zoek naar meer gezelligheid. Nu wonen we met vier zwemmers in een huis." De eerste weken was het vooral wennen voor de schoolslagspecia liste. En aanpoten. „Het is heel an ders. Ik volg een puur sprintpro gramma. Zwemtechnisch zijn er wat kleine aanpassingen, maar de intensiviteit van de trainingen ligt een stuk hoger dan ik gewend was. En dan die krachttraining. Ik wist niet wat ik zag toen ik Ru ta bezig zag. Ik wilde natuurlijk niet voor haar onderdoen. Laatst had ik zo erg mijn best gedaan dat een pees van mijn bicep geïrri teerd raakte." Sterke beenslag Andersom trekt Meilutyte zich aan Nijhuis op, die bekend staat om haar sterke beenslag. „In de be nensets tijdens de training kan ik Ruta weer uitdagen. Ik geloof er echt heel erg in dat we elkaar be ter maken", stelt de Twentse, die in tweeënhalfjaar tijd verhuisde van Amsterdam naar Drachten naar Eindhoven en naar Ply mouth. „Ik had nooit gedacht dat het voor mij zou zijn weggelegd om in het buitenland te trainen met een olympisch kampioene." Groeibriljant Maar ten Brzoskowski (20) uit Best heeft zich la ten gelden op de EK kortebaan in Neta nya. Hij zwom giste ren een Nederlands record op de 400 me ter vrije slag en ein digde in de finale als zesde. Vijf weken ge leden was Brzoskows ki er op de NK korte baan al dichtbij. Hij had zijn zinnen gezet op het nationaal re cord op de 400 vrij dat in handen was van zijn trainings maat Ferry Weert- man. Brzoskowski kwam echter op de zelfde tijd uit: 3.42,19 minuten. Op de eer ste dag van de EK kortebaan lukte het wel, twee keer zelfs, 's Ochtends zette Br zoskowski een tijd van 3.40,87 neer en in de finale: 3.40,20. „Ik kwam dicht bij de 3.40-barrière, maar ben heel blij met de ze tijd", liet de man met de Poolse achter naam weten. In de Eerste Wereldoorlog vluchtte de opa van zijn vader van Polen naar Nederland. Zelf heeft Brzoskowski niets met Polen. In zijn prille jeugd stond Brzoskowski al te boek als een groot talent, maar fysiek ge zien liep hij lang ach ter. Na een groeispurt brak hij vorig jaar door. Hij maakte de overstap naar de trai ningsgroep van Mar cel Wouda en op de EK in Berlijn debu teerde de Brabander op een groot toer nooi. Brzoskowski is een specialist op de 400,800 en 1500 me ter vrije slag. Hij wil zich meer gaan rich ten op de 400 vrij. Teambaas Toto Wolff van Mercedes heeft ge noeg van de verstoorde relatie tussen zijn cou reurs Lewis Hamilton en Nico Rosberg. „We hebben het soms zelfs moeilijk als we een race winnen", vertelde de Oostenrijker. „Dat heeft een negatieve invloed op het team. We hebben besloten twee gelijk waardige coureurs vast te leggen. Nu gaan we overwegen of de huidige samenstelling het beste is voor het team. Als de relatie tussen onze cou- reurs niet strookt met de teamfilosofie moeten we dat wellicht meene men bij beslissingen over onze rijdersbezet- ting." Schorsing van twee jaar dreigt voor 26 Italianen In Italië dreigt zich het volgende grote doping- schandaal aan te dienen. Liefst 26 atleten hangt een schorsing van twee jaar boven het hoofd. De nationale antidoping- organisatie NADO heeft om uitsluiting gevraagd omdat ze geen medewer king zouden hebben ver leend bij een controle. Onder hen zijn hinkstap- springer Fabrizio Dona- to, verspringer Andrew Howe, langeafstandlo- per Daniele Meucci en polsstokhoogspringer Giuseppe Gibilisco. Boedapest: geen referendum over Spelen van 2024 Boedapest laat inwoners niet meebeslissen over een kandidatuur voor de Olympische Spelen van 2024. Het gemeente bestuur van de Hongaar se hoofdstad stemde gis teren over een voorstel de bevolking via een re ferendum te raadplegen. Een kleine meerderheid hield dat tegen. Na het wegvallen van Hamburg eerder is Boedapest met Los Angeles, Rome en Parijs nog in de race. Het IOC beslist in 2017 over de toewijzing van de Spelen van 2024. DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 Nijhuis mist nog de finesse door Natasja Weber flMi Moniek Nijhuis werd gisteren tijdens de EK kortebaan in het Israëlische Netanya mede vanwege vermoeidheid 'slechts' vierde op de 50 meter schoolslag. foto Soenar Chamid UITSLAGEN BILJARTEN Bordeaux (Fra), WK driebanden. Groep D: Dick Jaspers (Ned) - Kim Hyung-kon (Zko) 40-29 (22). Groep G: vandaag: Jean van Erp (Ned) - Mar co Zanetti (Ita). Groep N: Adnan Yüksel (Tur) - Dion Nelin (Den) 40-38 (37). Vandaag: Jean-Paul de Bruijn (Ned) - Dion Nelin (Den). HOCKEY Raipur (Ina), World League Hockey, man nen. Kwartfinale: Nederland - Canada 2-0 (1-0). 25. Jonker 1 -0; 56. Bovendeert 2-0. Australië - Duitsland 4-1 (3-0). 4. Hayward 1-0 (sc); 5. Dwyer 2-0; 27. Dawson 3-0 (sc); 40. Rühr 3-160. Turner 4-1 Vandaag: Groot Brittannië - India; Argenti nië - België. Morgen: halve finale: Nederland - Australië (14.00 uur). Zaterdag: andere halve finale. VOETBAL Beker van België (achtste finales): AA Gent - Zulte Waregem 1-0; Moeskroen - OH Leuven 1-1 (1-0); KV Mechelen - Waas- land-Beveren 2-1 (1-1). Coppa Italia (vierde ronde): Palermo - Ales sandria (3) 2-3; Hellas Verona - Pavia (3) 1-0. Winnaars naar naar achtste finale. Copa del Rey, Spanje (laatste 32): FC Bar celona - CF Villanovense 6-1 (3-1) ZWEMMEN Netanya (Isr). EK kortebaan, finales. Vrouwen. 50 school: 1. Laukkanen (Fin) 29,71, 2. Le- duyse (Bel) 29,84, 3. Ivanejeva (Rus) 29,99, 4. Nijhuis (Ned) 30,09. 400 wissel: 1. Hosszu (Hon) 4.19,75 (serie 4.19,46 WR), 2. Miley (GBr) 4.26,87, 3. Gran- geon (Fra) 4.27,31. 4x50 vrij: 1. Rusland 1.23,49, 2. Italië 1.24,44, 3. Wit-Rusland 1.25,01. Mannen. 400 vrij: 1. Bernek (Hon) 3.35,46, 2. Bieder- mann (Dui) 3.35,96, 3. Detti (Ita) 3.37,22. 6. Brzoskowski 3.40,20 (NR). 50 school: 1Dugonjic (Slv) 26,20, 2. Peaty (GBr) 26,21, 3. Kostin (Rus) 26,35. Uitgeschakeld in serie: Van Lith 27,66. 200 rug: 1. Kawecki (Pol) 1.48,33, 2. Tou- markin (Isr) 1.49,84, 3. Sabbioni (Ita) 1.50,75. AUTOSPORT Nico Rosberg. foto ANP ATLETIEK ALGEMEEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21