KNSB: opzet EK anders Qatar niet eens met Amnesty Hockeyers wacht nu echte test: Australië c X 20 SPORT UTRECHT. De Nederlandse schaats bond heeft bij de internationale bond ISU voorstellen ingediend om enkele titeltoernooien lange- baan aan te passen. De KNSB pleit ervoor het EK allround voor man nen te veranderen: met een 3000 meter in plaats van een 1000 me ter. De andere afstanden zijn 500, rsoo en 5000 meter. Daarnaast verdient het volgens de KNSB aanbeveling het pro gramma van de WK Afstanden be ter af te stemmen op de wensen van de atleten. Nu is de 10.000 me ter op de eerste dag, wat de combi natie met andere afstanden moei lijk maakt. De KNSB is er ook een voor stander van eenmaal in de vier jaar, tussen de winterspelen in, Skate Games op dezelfde locatie (WK's op langebaan, shorttrack en kunstrijden) te organiseren, naar een idee van Ard Schenk. DOHA. De regering van Qatar zegt dat de anderhalf miljoen gastarbei ders die werken aan de bouw van WK-stadions beter worden behan deld. „We hebben hervormingen doorgevoerd en er zitten er nog meer in de pijplijn", valt te lezen in een officiële verklaring. De rege ring van het land waar in 2022 het WK voetbal is, reageert op een rap port van Amnesty International waarin staat dat er ondanks tal van beloften weinig is veranderd voor de buitenlandse werknemers in Qatar. „Als er niet snel actie wordt ondernomen, kunnen de beloften die vorig jaar zijn gedaan slechts worden gezien als een pr-stunt om er zeker van te zijn dat het WK Qatar niet wordt afge nomen", stelde onderzoeker Mus tafa Qadri. „In de praktijk is er geen vooruitgang geboekt." Aan de vooravond van de groeps wedstrijden, in Naestved, is het positivisme groot bij Oranje. 'One team, one dream', is de slo gan en de speelsters uit de selec tie van bondscoach Henk Groe ner roepen in koor dat ze 'onwijs' veel zin hebben in het wereld kampioenschap. Niet in het minst omdat Neder land in dit toernooi kan aantre den met de sterkst mogelijke se lectie. Voor het eerst sinds jaren zijn alle dragende speelsters op het gewenste moment topfit, van Nycke Groot tot Estavana Pol man, van Lois Abbingh en Yvette Broch tot Danick Snelder. De eni- 'We zijn er klaar voor. Ik speel liever vandaag dan zaterdag de eerste wedstrijd' ge tegenvaller was de zware knie blessure die keepster Jasmina Jan- kovic vrijdag opliep tijdens een training in Noorwegen. Daardoor zijn de keepsters Marieke van der Wal (Quintus) en Tess Wester (Bietigheim) overgebleven in de selectie. Oranje had bij de loting geen reden tot klagen. Met China, An gola, Cuba, Polen en Zweden als tegenstanders in groep B moet een plaats in de achtste finales haalbaar zijn. Vanaf dat moment draait het naast een goede eind klassering ook om een startbe wijs voor het Olympisch kwalifi catietoernooi (OKT), komend voorjaar. „Ideaal is dat we wereld- PROGRAMMA HANDBALTEAM kampioen worden, dan ben je di rect geplaatst voor de Spelen", al dus Groener, gisteren tijdens een persconferentie vooraf gaan aan het Europees kampioenschap, met een glimlach. Realistischer is een plaats in de kwartfinale. De nummers twee tot en met zeven van het WK zijn zeker van deelname aan het OKT, afhankelijk van de resul taten - en teams uit andere conti nenten - mogen ook de nummers acht en negen nog hoop koeste ren. „Het bereiken van de Spelen is geen obsessie, maar een gezon de ambitie. Dit team werkt al twee jaar keihard. Meedoen in Rio, dat is het ultieme doel", stelt Groener. Zijn selectie is sinds het vorige WK (Servië, 2013) vrijwel ongewijzigd, bijna alle handbal sters spelen in een sterke Europe se competitie. Voorzitter Tjark de Lange van het NHV steekt niet onder stoe len of banken dat Nederland graag een OKT in huis wil halen, mocht de kans zich aandienen. Een opvallende uitspraak, aange- 'Het bereiken van de Spelen is geen obsessie, maar een gezonde ambitie' zien het NHV de organisatie van het EK in 2012 vanwege finan ciële zorgen terug moest geven aan het Europese bond (EHF) en vervolgens een fikse boete dien de te betalen. „We gaan het zeker overwegen en hopen op de nodi ge steun, mochten we in die posi tie komen", stelt De Lange. Zover is het nog niet. Alleen bij een topklassering in Denemar ken blijft de poort naar Rio de Janeiro open. „We zijn er klaar voor", roept Estavana Polman. „Ik speel liever vandaag dan zaterdag de eerste wedstrijd." Met een sobere 2-0 over winning op Canada hebben de Nederland se hockeyers de halve finale bereikt van de World Lea gue Final in India. Oranje slaagde er gisteren in Raipur onvoldoende in het vele balbezit van doelrijpe kansen te voorzien en besliste het duel pas vier minuten voor tijd de finitief met een tweede treffer. Oranje stuit morgen in de halve fi nale op Australië. Nederland bereikte de kwart finales als groepswinnaar, na over winningen op Argentinië (3-2) en India (3-1) en een gelijkspel tegen Duitsland (0-0). Canada, beter be kend van het ijshockey, eindigde puntloos als vierde en laatste in de andere poule. De formatie in- casseerde maar liefst zestien tegen treffers in drie duels. Bondscoach Max Caldas liet Oranje gereserveerd aanvallen te gen Canada, dat zich verrassend voor de Olympische Spelen in Rio de Janeiro plaatste. Nederland con troleerde het duel met balbezit en liet nauwelijks ruimte voor een Canadese counter. Deze spelopvat ting verschilde met de manier waarop Paul van Ass de nationale ploeg meestal liet hockeyen. De voorganger van Caldas koos in der gelijke duels vaak voor de aanval. Oranje kwam pas na 25 minu ten op voorsprong door een treffer van Constantijn Jonker. Canada wist de schade lang beperkt te houden en was in het vierde en laatste kwartier nog tweemaal dicht bij de gelijkmaker. Uiteinde lijk sloeg Roel Bovendeert zijn ploeg in de 56e minuut definitief naar de halve finale. Halve finale In de halve finale staat de ploeg van Max Caldas morgen een echte test te wachten: Australië. Die ploeg voert de wereldranglijst aan en versloeg nummer twee Neder land vorig jaar op het WK in Den Haag in de finale met 6-1. Daarna nam Caldas het stokje over van Paul van Ass. De Argentijn gaf aan Australië als de norm te zien. Hij werd afgelopen zomer met Oranje Europees kampioen en gebruikt de Hockey World League nu ook om een aantal nieuwe spelers aan het werk te zien. Handbalsters dromen van primeur: Spelen in Rio door Herman Nijman HOOFDDORP. Na de zevende plaats bij het Europees kampioen schap, vorig jaar in Kroatië, stre ven de handbalsters van Oranje naar minstens een zevende plek tij dens het wereldkampioenschap, dat zaterdag in Denemarken be gint. Als dat lukt blijft de hoop op een primeur levend: deelname aan de Spelen van Rio de Janeiro. Estavana Polman Zaterdag 5 december (16.15 uur): Nederland - China, zon dag 6 december (18.30 uur): Angola - Nederland, dinsdag 8 december (20.45 uur): Zwe den - Nederland, woensdag 9 december (16.15 uur): Cuba - Nederland, vrijdag 11 decem ber (18.30 uur): Nederland - Polen. Groep A: Denemarken, Mon tenegro, Hongarije, Japan, Tu nesië, Servië. Groep C: Brazilië, Frankrijk, Argentinië, Zuid-Korea, Con go, Duitsland. Groep D: Noorwegen, Rus land, Roemenië, Spanje, Henk Groener Een van de troeven van Oranje op het WK handbal is Estavana Polman. foto Henk Seppen Rabo Roel Bovendeert (midden) heeft gescoord en Nederland op de beslissende 2-0 voorsprong gezet tegen Canada, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20