'Een gemeente Zeeland is paar bruggen te ver* naar onderdak Afgestudeerd, maar niemand heeft je Harte heeft nieuwe show Onverwachte aanval van WD op Asscher Geduld met Griekenland is op Griekenland moet de grens met Turkije potdicht maken. Anders dreigt het land de open grenzen met de EU te verliezen. Schietpartij in VS BRUSSEL. Griekenland moet zijn grensbewaking binnen twee we ken op orde hebben, zo sommeert Brussel. Anders riskeert het land te worden geschorst als lid van Schengen. Met dat paardenmiddel zet Brussel Athene maximaal onder druk. Het zou de eerste keer zijn dat een land wordt geschorst. Van een formeel ultimatum is geen sprake, maar via de binnenband is de Grieken duidelijk te verstaan gegeven dat het geduld van veel Europese landen meer dan op is. Omdat Griekenland er al maan den niet in slaagt zijn buitengren zen fatsoenlijk af te schermen en evenmin om centra voor opvang en registratie van asielzoekers in te richten, zit Europa met de erg ste vluchtelingencrisis sinds de Tweede Wereldoorlog, klinkt het. De Griekse migratieminister Ioan- nis Mouzalas ontkent dat er recht streeks met schorsing is gedreigd. Wel is er 'druk van lidstaten die ten onrechte denken dat het zo makkelijk is de instroom te contro leren'. Afgelopen zondag op de vluchtelingentop met Turkije, pleitte een hardliner als de Slow aakse premier Robert Fico al voor 'uitzetting' van Griekenland uit Schengen, het 30 jaar oude Ver drag dat de open Europese binnen grenzen regelt. Europees presi dent Donald Tusk nam dat niet over, maar herhaalde wel zijn die pe zorg: „Ik zeg nog eens: zonder controle aan onze buitengrenzen wordt Schengen geschiedenis." De deadline voor de Grieken zou liggen op half december. Menig leider heeft gezworen dat het vluchtelingenprobleem dan - op zijn minst op papier - moet zijn opgelost. Na het vluchtelingenakkoord met Turkije vormen goed bewaak te buitengrenzen en goed werken de opvang- en registratiecentra ('hotspots') in Griekenland de logi sche volgende stap. Veel landen wachten daarop voordat zij het sluitstuk van hun gezamenlijke asielbeleid in stelling te brengen: de spreiding van asielzoekers vol gens een vaste verdeelsleutel over heel Europa. Dick van der Wouw, senior onderzoeker van ZB Planbureau in Middelburg, pleitte in het tijd schrift Rooilijn voor een bestuur lijk experiment dat de slagkracht van Zeeland moet vergroten. Bin nen zijn toekomstplan worden Middelburg en Vlissingen uitge bouwd tot hét stadscentrum voor heel Zeeland, en provincie, ge meenten en waterschap fuseren tot één bestuur. Met 380.000 inwo ners zou Zeeland in één klap de vierde gemeente van Nederland worden. Die legt op nationaal ni veau gewicht in de schaal. Het da gelijks provinciebestuur gaat voor een groot deel mee in de analyse van de problemen die Van der Wouw schetst, maar ziet niets in de oplossing die hij voorstaat. De prioriteit van Gedeputeerde Staten ligt bij het bevorderen van samenwerking binnen Zeeland. Naar buiten toe - in Den Haag en Brussel - moet de provincie één geluid laten horen. Komend jaar schakelt de provincie een extern bureau in om tot concrete aanbe velingen te komen. In het coalitie akkoord is afgesproken dat bij de ze 'spiegeling' ook maatschappelij ke instellingen en het bedrijfsle ven worden betrokken. SAN BERNARDINO. Onbekenden heb ben gisteren in een behandelcen trum in San Bernardino (VS) met ge weren het vuur geopend. Mogelijk twaalf mensen vonden de dood. Dit kleine meisje uit Eritrea kwam gisteren met haar grote koffer aan op Marina Beach bij Hoek. Ze be hoorde tot de eerste groep van in totaal 600 vluchtelingen die een jaar lang worden opgevangen op het vakantiepark. Ondertussen woedt in de Hedwigepolder de discussie of daar 5000 asielzoekers terecht kun nen, zoals eigenaar De Cloedt wil. ZEELAND 2,3 &4 PAGINA 22 23 PAGINA 8 www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 3 december 2015 Droog, af 257e jaargang nr. 285 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 entoezon 'Grenzen dicht of uit Schengen' door Frans Boogaard door Theo Giele MIDDELBURG. Het idee om gemeen ten, provincie en waterschap sa men te voegen tot een 'provincie gemeente' Zeeland is niet één, maar een paar bruggen te ver, vindt het dagelijks provinciebe stuur. Zeeland 2: commentaar Zeeland 10&11: Wat vinden ze in de kleinste gemeente van Zeeland? pagina 4: Veel slachtoffers 8 711688 555530 foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1