massale aanleg van kunstgrasvelden werd ooit geportretteerd als een soort reserve-Jezus SPORT 19 alle gebieden de baas bij FC Twen te. De clubstructuur was dusdanig ingericht, dat de voorzitter Mun sterman tevens de directeur was, en dus feitelijk zichzelf controleer de. Na de landstitel van 2010 kwam alle macht bij Munsterman en diens rechterhand Aldo van der Laan te liggen, óók op voetbal- technisch gebied. Technisch mana ger Cees Lok was bovenal een uit voerder van wat Munsterman en Van der Laan wilden. De scouting- staf met onder meer Jan van Staa en Evert Bleuming werd steeds meer buitengesloten. Doyen De deal met investeringsmaat schappij Doyen werd, toen de fi nanciële nood in 2013 hoger en ho ger werd, volledig door Munster man en Van der Laan bekok stoofd. Geassisteerd werden de twee vrijwel uitsluitend nog door hun financiële man Arjan Hoop. In de voetbalwereld werden toen al vraagtekens gezet bij het beleid van FC Twente. „Je kunt niet eeu wig zes blijven gooien", klonk het. „Let op: de eerste keer dat Twente vijf gooit, gaat het mis." Wie zijn gezond verstand ge bruikte, wist: dit kón niet. Het was een wonder dat de licentie commissie van de KNVB pas in 2014 een stok vond om mee te slaan, via een puntenstraf. „Munsterman heeft mijn ver trouwen beschaamd", zei commis saris Hennie ten Hag in april in Tubantia. „Joop heeft ons in zijn functie van directeur verkeerd geïnformeerd over de financiële si tuatie en ons daarmee allemaal op het verkeerde been gezet." Ook diens collega Joop de Winter voel de zich 'besodemieterd'. Dat mag zo zijn, ook zij waren jarenlang getuige van het konink rijk dat stilaan ontstond in Ensche de. Munsterman en Van der Laan mogen de grote, sluwe regisseurs zijn geweest, uiteindelijk is ieder een binnen FC Twente medever antwoordelijk voor het huidige de bacle. „Succes heeft vele vaders, fa len is een wees", zei Co Adriaanse ooit, de man die in 2012 nog werd geslachtofferd door Munsterman. Als de titel in 2010 een verhaal was van heel Twente, dan is de pijnlijke nasleep dat net zo goed. twee gezichten. Van de ene kant sociaal en charmant, van de ande re juist meedogenloos. Een wolf in schaapskleren, zogezegd. Niet onbelangrijk: het succes gaf hem lang gelijk. Hij bouwde lang met een heldere, uiterst ambi tieuze visie aan FC Twente. Met een team dat elk jaar beter werd. De Twentse aanhang liep weg met zijn 'local hero' Munsterman. Niet alleen boekte de voorzitter sensationele successen, hij inves teerde ontelbare uren in zijn rela- Munsterman heeft twee gezichten. Van de ene kant sociaal en charmant, van de andere meedogenloos. tie met de fans. Bij haast elke sup portersavond in de provincie was Munsterman hoogstpersoonlijk aanwezig. Gedoe met Vak P? Mun sterman ging voor de troepen staan en won zo feilloos het res pect van de harde kern. Ook dat is één van de bijzonde re kwaliteiten van Munsterman: hij spreekt de taal van de suppor ters, als het Twentse jochie dat vroeger zelf op de staantribune stond. Maar net zo gemakkelijk schuift hij aan bij journalisten, sponsors en captains of industry. Hij begon als schoonmaker bij Wegener en beklom met onderne mersgeest en intelligentie de com plete maatschappelijke ladder. Binnen een paar jaar na zijn en tree in 2004, was Munsterman op uithangen, en tegelijk spreekwoor delijk iemands kop eraf hakken. Johan Plageman, in de beginja ren directeur en rechterhand van Munsterman, trachtte als eerste op de rem te trappen, in 2006 al, maar die vertrok prompt wegens een 'verschil van inzicht'. Ook commissarissen zoals Wilma van Ingen en Gerard Oude Vrielink maakten plaats. Commercieel ma nager Jan van Halst stapte in au gustus 2011 op bij FC Twente, uit Twente, de club die hij zo meesle pend opstuwde in de vaart der vol keren, werd gemopperd en ge klaagd over de sluimerende sfeer van manipulatie. De angstcultuur overwon echter. Jaknikkers waren welkom, critici niet. Wie niet voor de voorzitter was, was tegen. „Joop is geniaal in het bespelen van mensen", zeggen twee men sen die met hem werkten, onaf hankelijk van elkaar. In één verga dering kon hij de grote charmeur onvrede met de verdeel- en heers politiek van Munsterman. „Ik hoef mijn gelijk nu niet te halen", zegt Van Halst. „Het is al triest ge noeg wat er is gebeurd." Zorgvuldig selecteerde de Twente-voorzitter zijn mede bestuurders en werknemers op lo yaliteit. Wie al te kritisch of scep tisch was, vertrok vroeg of laat via een zijdeur. Vrijwel iedereen die ooit met hem werkte, omschrijft Munsterman als een man met blijven met ons clubvoetbal, zijn twee vragen cruciaal: hoe leid je op? En hoe speel je op het hoogste niveau? Kunstgras is in geen enkel land om ons heen een thema. On dertussen voeren wij het als enige massaal in. Je doet jezelf tekort met deze ontwikkeling. De af stand die er al is, maak je door ei gen toedoen alleen maar groter." Nu de kunstgrasrevolutie een voldongen feit is, kan het congres vandaag eigenlijk alleen gaan over vraag hoe 'we' er nu verder mee omgaan. Want dat is in het rap port opvallend en ook paradoxaal: dat clubs massaal kunstgras aan leggen en gebruiken, betekent niet dat men de situatie ook als ideaal ervaart. De eredivisieclubs antwoorden op een vraag van de onderzoekers dat zij gemiddeld zo'n 42 procent van alle oplei dingsactiviteiten op kunstgras wil len doen. Dat zien ze als voldoen de. Maar dat is ruim 20 procent minder dan de huidige praktijk. „Er wordt geld bespaard door op kunstgras te voetballen en velden zijn altijd bespeelbaar. In die zin zijn veel clubs tevreden met de si tuatie die is gecreëerd", vernam Wouter Kuperus, directeur van NMC Bright. „Maar puur voor het opleiden zelf is daar meer twijfel over." „Ik ben heel benieuwd hoe de bijeenkomst verloopt en waar we op uit gaan komen", zegt Martin van Geel. Zelf neemt hij vandaag zitting in het forum dat de discus sies stroomlijnt. Thuiswedstrijden trainingen DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 Gemiddeld percentage thuiswedstrijden 9 ,op kunstgras Gemiddeld percentage trainingen op kunstgr;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19