Zo bent u andere Adele-fans te snel af Het loopt storm bij de supermarkt speciaal voor minima NIEUWS 15 Boodschappen doen bij de Swing Market Rotterdam is spotgoedkoop en zelfs gratis voor mensen met een heel krappe beurs. Tips en trucs ROTTERDAM. Een kilogram biologi sche tomaten: 50 cent. Een heel volkorenbrood, vers van de bak ker: 86 cent. Koopjes trekken volk, zoveel is duidelijk. De vrachtwagen van Swing Market moet op de dag van opening al verschillende keren nieuwe voorraad ophalen uit het depot. Een grote watermeloen voor anderhalve euro, een paprika voor 10 cent: een fractie van wat ze elders kosten en daarom ver dwijnen ze vlot in de rode winkel mandjes. Het enige verschil met een 'nor male' winkel is pas bij de kassa te ontdekken. In deze sociale super markt overhandigt de ene klant contant geld of bankpas. De ande re klant haalt een speciale gouden pas door een tweede pinapparaat. Bij Swing Market in Rotterdam winkelen minima gratis. Ze beta len er met fictief geld dat maande lijks op hun 'goldcard' wordt ge stort door de stichting die de su permarkt heeft opgericht. Dat is niet uniek in Nederland; dat niet-minima hier ook mogen shoppen is dat wél. „Een verademing", noemt Ire ne het. De 40-jarige Rotterdamse is alleenstaand en heeft weinig te besteden. „Ik word zo vaak mens onterend behandeld door over heidsinstanties omdat ik weinig geld heb. In deze winkel wordt geen verschil gemaakt. Ik kan niet zien wie een pas heeft en wie niet." En dat is precies de bedoeling, zegt mede-initiatiefnemer Yvon ne Elscot. „Hier verdwijnt het stig ma op armoede. Pashouders hoe ven niet dankbaar in de rij te staan bij een voedseluitgiftepunt voor een krat dat ze niet zelf heb ben gevuld. Met het pasje krijgen minima hun eigenwaarde terug. Ze bepalen zélf wat ze kopen, in een winkel waar ze niet opvallen." De supermarkt wordt gerund door vrijwilligers maar is finan cieel zelfstandig. Wie spotgoed koop een kilogram aardappelen op de kop tikt, betaalt daarmee gelijk de piepers voor een pashouder en een stukje van de huur. Groente en fruit komen van de veiling, waar het te klein of juist te groot is bevonden voor supermarktke tens. Producten als shampoo, wc-papier en rijst worden per par tij opgekocht. Testwinkel Afgelopen jaar draaide Swing Mar ket bij wijze van proef op een afge legen plek in Rotterdam. Het liep direct storm. Wekelijks bezochten 'In deze winkel wordt geen verschil gemaakt. Ik kan niet zien wie een pas heeft en wie niet' 1400 klanten de testwinkel, waar van 180 met een pasje. De omzet cijfers gaven voldoende vertrou wen voor een verhuizing naar een écht winkelcentrum. Sinds gisteren staan de groen ten uitgestald bij de ingang van Keizerswaard in Rotterdam-Zuid. Schuin tegenover de Albert Heijn waar 300 gram biologische toma ten 2,29 euro kost en groenteboer Goudrenet die 2 euro per kilo vraagt. „Ik maak mij niet druk", zegt de groenteboer. „Wij verkopen an dere kwaliteit." Elscot verwacht op de nieuwe plek snel duizenden betalende klanten te trekken en door te groeien naar 400 pashouders. „Dat zijn mensen die zijn wegge stuurd bij de Voedselbank, omdat je er maar drie jaar gebruik van kunt maken. Of ze hebben een paar euro meer te besteden dan daar wordt vereist. Er is veel nieu we armoede in Nederland, bijvoor beeld mensen met een koophuis waarvan de hypotheeklasten te hoog van zijn geworden." Gezonde boodschappen Koppels of gezinnen met kinde ren krijgen maandelijks 50 of 70 euro op hun goldcard. Elscot: „Dat lijkt weinig, maar als je 40 cent per kilogram snijbonen en 25 cent voor een rode kool betaalt, kom je een heel eind met de gezonde boodschappen." Op de pas van Ire ne staat elke maand 30 euro vers shoptegoed. „Daardoor kan ik groenten, fruit en brood betalen en soms zelfs een luxeproduct als chocola. Daar kies ik zelf voor en daar geniet ik dan echt van." De concurrentie is moor dend wanneer u mor genochtend probeert een toegangsbewijs te bemachtigen. Voor de 26.000 tick ets voor de twee shows zijn op z'n minst tien keer, misschien wel vijftien keer zoveel belangstellen den - gezien de hype rond haar nieuwste album. Haar vorige plaat 21 werd in Nederland meer dan 360.000 keer verkocht. Misschien dat de hoge entreeprijzen (een kaartje op de tweede ring kost 76 euro, wie vooraan wil zitten, be taalt 124 euro) de interesse enigs zins drukken, maar de zeldzaam heid van de live-ervaring maakt die tarieven vermoedelijk relatief. Het is één grote frustratie om er tussen te komen. Brommende computers en een virtuele wacht rij waar u geen invloed op lijkt te hebben. De belangrijkste tip: niet verversen, al schreeuwt de F5- knop erom, want dan u sluit weer achteraan in de rij. Concerttickets kopen is een kwestie van geduld, en geluk. Hierbij enkele tips om uw kans op succes te vergroten. 1. Gebruik niet alleen uw laptop of computer, maar ook smartphone en tablet. Spreid de winstkansen! 2. Bellen kan ook. Het callcenter is vanaf 10 uur bereikbaar. 3. Zonder een account bij Ticketmaster, die de officiële kaartjes ver koopt, begint u niks. Zorg dat u die al van te voren aanmaakt. 4. Probeer in te loggen via meerdere browsers (bijvoorbeeld Google Chrome, Internet Ex plorer en Firefox) op dezelfde laptop of com puter. 5. Zoek in uw vrien den- en familiekring mensen die geen inte resse hebben, kijk hen lief aan en vraag of ze het ook willen probe ren. 6. Houd contact met vrienden die ook op ticketjacht zijn. Mis schien is diegene er eer der doorheen en kan hij of zij meerdere kaartjes kopen (vier is het maximum). 7. Volgens Ticketmas ter heeft het geen nut om al vroeg op de site rond te hangen. Als de verkoop start, krijgt ie dereen een willekeuri ge plek in de 'wachtrij' en heeft iedereen een gelijke kans. 8 Adele staat niet al leen in Ziggo Dome, maar doet bijvoorbeeld ook het Sportpaleis in Antwerpen aan. 9. Klinkt overbodig, maar houd bankpas of creditcard gereed. Als u beet heeft, moet de be stelling snel worden af gerond. Na 9,5 minuut vervalt uw reservering. 10. Grijpt u mis? Kijk de komende maanden geregeld op Ticketmas- ter.nl. Soms komen er nog wat nieuwe kaar ten in de verkoop. 11. Zoek in de aanloop naar het concert op si tes als Ticketswap en Marktplaats, soms is ie mand verhinderd en moet hij of zij zijn kaartje kwijt. DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 Winkelen zonder te betalen door Jitske-Sophie Venema Swing Market in winkelcentrum Keizerswaard in Rotterdam verkoopt (soms afgekeurde) producten voor bodemprijzen, foto Sanne Donders Irene alleenstaande (40) door Stefan Raatgever, Marlies van Leeuwen en Suzanne Borgdorff Het zijn de meest begeerde con- certkaarten van dit moment, die voor Adele in Ziggo Dome op 1 en 3 juni. Morgenochtend om stipt tien uur staan duizenden fans in de virtuele wachtrij in de hoop tickets te bemachtigen. Tips en trucs om de buit binnen te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15