Nederlandse kinderen en ouders dupe van hack bij speelgoedfabrikant Montenegro mag bij EU, Rusland geërgerd Elke maand 12:45 Telfort 150 min 500 MB Onbeperkt sms NIEUWS 13 Samsung Galaxy Grand Prime Honderden ouders hebben VTech Nederland gemaild en ge beld. De zorgen gaan vooral over de vragen 'welke gegevens zijn ge lekt' en 'of het apparaat dat ze voor Sinterklaas voor hun kinde ren hebben gekocht, het nog wel doet'. VTech maakt onder meer tab- Iets en smartphones voor kinde ren tussen de 3 en 7 jaar. De hacker heeft niet ingebroken op de apparaten zelf. De gestolen ge gevens stonden op een server in Hong Kong. „Het kunnen dus al leen gegevens zijn die kinderen naar elkaar of naar hun ouders hebben gestuurd", zegt commer cieel directeur Johan Dassen van VTech Benelux. „Zoals een teke ning, foto of een tekstberichtje." Voor zover VTech kan over zien is de hacker vanaf 14 novem ber binnengedrongen. Volgens het van oorsprong Chinese be drijf kan de hacker in ieder geval de naam, het geslacht en de ge boortedatum van bijna 125.000 kinderen uit Nederland hebben gestolen. Plus de accountgege- wmükz vens van ruim 100.000 Neder landse ouders (die een account hebben om apps te kunnen down loaden voor hun kinderen). Dan gaat het om naam, e-mailadres, IP-adres en wachtwoord. Het wachtwoord is in principe ver sleuteld, volgens Dassen. VTech benadrukt dat er geen creditcardgegevens zijn gestolen. „De betalingen gaan via een ex tern bedrijf, dat heeft niks met onze server te maken", zegt Das sen. Het is volgens VTech niet dui delijk of de hacker ook foto's en audio- en chatgesprekken tussen kinderen en hun ouders heeft buitgemaakt. De hacker die zegt verantwoordelijk te zijn, stelt op de Amerikaanse website Mother- board van wel. VTech onderzoekt dit nog. „Maar we houden met al les rekening", zegt Dassen. „Je wil niet dat foto's van je kinderen over het internet gaan zwerven." De hacker heeft laten weten dat hij verder niets van plan is met de data. Wereldwijd zijn gegevens van bijna 6,4 miljoen kinderen en ruim 4,8 miljoen ouders buitge maakt. De hacker brak in op de downloadsite Explor@ Park van VTech. Daar kunnen de apps, e-books en spelletjes worden ge- download voor de apparaten van VTech. De website ligt voorlopig plat. „Totdat we het zeker weten dat niet meer ingebroken kan wor den", zegt Dassen. Alle Neder landse gebruikers van Explor@ Park zijn al geïnformeerd. Remco Pijpers van website Mijn Kind Online noemt de hack zorgelijk. „Het bewijst maar weer dat kinderen op steeds jongere leeftijd commercieel worden ge volgd." Rusland, dat nauwe banden onder houdt met het Balkanland, zou economische sancties overwegen. De Russische buitenlandminis ter Sergei Lavrov noemde de NA- VO-uitbreiding dit najaar al 'een vergissing' en 'een provocatie', maar volgens zijn Amerikaanse collega John Kerry is de uitbrei ding niet tegen Rusland of tegen wie dan ook gericht. In Moskou ligt elke NAVO-uitbreiding in oos telijke richting uiterst gevoelig, het idee heerst daar dat de NAVO Rusland 'omsingelt'. Bij de NAVO staat het principe centraal dat lan den zelf beslissen of ze opteren voor een kandidaat-lidmaatschap. De feitelijke toetreding van Montenegro kan nog een jaar du ren. In Podgorica ging gisteren de vlag uit. „Dit is de belangrijkste dag sinds het referendum over on ze onafhankelijkheid", zei pre mier Djukanovic. Zijn 620.000 in woners tellende land brengt bij de NAVO 2.000 nieuwe soldaten in. 0,- bijbetalen DONDERDAG 3 DECEMBER 2015 door Victor Schildkamp WEERT. Bij een hack in de compu ter van elektronisch speelgoedfa brikant VTech zijn gegevens van Nederlandse kinderen en hun ouders buitgemaakt. Mogelijk zit ten daar foto's, chatgesprekken en geluidsfragmenten bij. wÊVÉF/My/ffêi*, Meisjes spelen met Storio, een mul timedia systeem van VTech, in 2011 Speelgoed van het Jaar. foto ANP Wereldwijd zijn gegevens van bijna 6,4 miljoen kinderen verzameld bij een inbraak op de downloadsite van VTech. In Nederland gaat het om 125.000 kinderen. door Frans Boogaard BRUSSEL. De NAVO zet de toch al gespannen verhouding met Rus land verder op scherp door dwars tegen Russische protesten in het ministaatje Montenegro formeel uit te nodigen als 29e NAVO-lid. SAMSUNG ,<llioo%i 12:45 Wed, 18 Jan ±3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13