Koning Filip drinkt cocktail terwijl België vreest voor aanslag Brandweer kan vaak sneller bij patiënt zijn dan ambulance 12 NIEUWS Brandweer kijkt per regio naar inzet bij reanimatie Bij een hartstilstand telt elke seconde. Steeds meer brandweerregio's breiden mogelijkheden om te helpen uit. Bij 17 van de 25 brandweer regio's wordt uitgerukt voor reanimaties. Elke re gio kan zelfstandig beslis sen of de brandweer op dat gebied actief wil worden. Soms wordt gekeken welke hulpdienst als eerste ter plaatse kan zijn, in andere gevallen rukt de brand weer altijd uit. In Limburg Noord rijdt de brandweer alleen naar re- animaties tijdens kantoor uren en dan alleen als blijkt dat de brandweerlie den de ambulance daad werkelijk voor kunnen blij ven. Ook in Kennemerland en Gelderland-Zuid wordt de brandweer ingezet als deze de ambulance te snel afkan zijn. In Rotterdam Rijnmond wordt na alarmering van de brandweer standaard een ambulance ingezet. In Gelderland-Zuid heeft een groot aantal kazernes een AED, net zoals in Zuid-Hol- land-Zuid. In Flevoland, Gooi- en Vechtstreek, Utrecht Haag landen en Hollands Mid den worden proefprojecten verder uitgebereid. In Zee land loopt net zo'n proef. De brandweer is in de rest van Gelderland en in Bra bant actief bij reanimaties, net als in Amsterdam-Am- stelland. Groningen heeft kleine 'first responder'- voertuigen, net als in Dren the, Friesland, Brabant Noord, IJsselland, Zaan streek-Waterland, Twente en Noord-Holland-Noord. Een heimelijk gemaakte foto van het staatshoofd in badjas heeft gis teren voor de nodige herrie ge zorgd in België. De foto, geplaatst door het Fran se satirische weekblad Le Canard Enchainé, werd genomen op het moment dat de terreurdreiging naar niveau 4 was verhoogd. Vol gens het blad was het niet moei lijk voor de vorst te kiezen 'tussen de multivruchtencocktail in het kuuroord met 5 sterren en de mul- timiserie van niveau 4 Filip maakte zich niet druk om de vele beschimpingen op internet en sprak van 'futiliteiten' vergele ken met het leed wat slachtoffers van terreuraanslagen moesten Volgens de Belgische premier Charles Michel was de koning 'permanent op de hoogte' van de terreurdreiging thuis meemaken. De toelichting zorgde alleen maar voor meer herrie. 'On ze vorst is zelf een grote futiliteit', aldus een boze tweet van een on derdaan. Het privéweekendje bleek al lan ger gepland te zijn en volgens de Belgische premier Charles Michel was de koning 'permanent op de hoogte' van de terreurdreiging thuis. „We konden hem alleen niet dwingen om terug te ko men", zei de premier gisteren te gen Belgische media. Het koninklijk paar bezocht gis teren het crisiscentrum van de fe derale regering en ontving in het kasteel in Laken nabestaanden van Belgische slachtoffers van de aanslagen in Parijs op 13 novem ber. Ook familieleden van Belgische slachtoffers van de recente aanslag en gijzeling in de Malinese hoofd stad Bamako waren aanwezig evenals nabestaanden van slachtof fers van de aanslagen in de Tunesi sche badplaats Sousse (26 juni) en in hoofdstad Tunis (18 maart). De brandweer die met gil lende sirenes uitrukt, niet naar een vuur haard maar vanwege een hartstilstand. Zo gaat het op steeds meer plekken, om dat de brandweer vaak cruciale minu ten eerder op de plek des onheils kan zijn dan de ambulance. Het kan nog sneller, door naast hulpdiensten ook meer gewone mensen in te zetten, zeggen experts. Steeds als brandweerman Herman Jansen één van de brandweervetera- nen in Bennekom ziet, weet hij weer hoe belangrijk het is dat zijn ploeg ook uitrukt bij reanimaties. Want toen het hart van een brandweerman in ruste stopte, was het de nieuwe ge neratie die hem kwam redden. „Eens in de twee weken komt hij langs in de kazerne, dan zien we hem weer." Het levende bewijs van hun succes. In 2006 verliet de brandweer in het dorp voor het eerst de kazerne om te reanimeren. Toen was het nog bijzonder dat niet alleen ambulance medewerkers, maar ook brandweer mannen daarvoor met vliegende sire nes op pad gingen. Inmiddels gaat het zo in het merendeel van de re gio's in Nederland. Daarmee worden kostbare minuten gewonnen, want de brandweer heeft standplaatsen op veel meer plekken in Nederland dan de ambulance. Terwijl de ziekenbroe ders binnen 15 minuten ter plaatse moeten zijn, geldt voor de brandweer een aanrijtijd van 6 minuten. Die winst telt zwaar: hoe eerder wordt ge reanimeerd, hoe beter. Uitbreiden Op dit moment breidt de brandweer de mogelijkheden om te helpen als een hart stopt nog volop uit. Zo is Fle voland na een proef bezig de inzet bij reanimaties in de hele regio in te voe ren. Ook in Haaglanden en Hollands Midden zijn er initiatieven. De aanpak verschilt nog wel. In Amsterdam Amstelland, waar ook al jaren wordt gereanimeerd door brandweermedewerkers, gaan ze met een autospuit - pomp incluis - op pad. Op andere plekken, zoals in Gel derland-Midden waar Jansen hulp verleent, zijn er ook kleinere voertui gen met sirene én medische appara tuur voor reanimaties. Hiermee kan een ploeg van minimaal twee man naar de plek des onheils rijden. In 2014 werd er in Gelderland-Midden bijna 600 keer uitgerukt met dit voer tuig, in september van dit jaar staat de teller al op 553 keer. AED's Onderzoekers Ruud Koster en Steffie Beesems van AMC Arrest doen onder zoek naar de inzet van AED's, appara ten die een schok kunnen geven om een tot stilstand gekomen hart weer te laten kloppen. Zij zien de effecten van inzet van onder meer de brand weer. „Daardoor is de tijd waarin hulp ter plaatse komt kleiner gewor den en dat is winst. Het gaat allemaal om de vriendschappelijke wedstrijd tussen hulpdiensten: wie is er al eer ste." In Nederland zijn ook alle poli tieauto's uitgerust met een AED. Elk jaar worden 10.000 reanima ties uitgevoerd. In twintig jaar is het succes daarvan gestegen, van 9 naar 23 procent, zegt Koster. Het kan nog beter. „Het aantal slachtoffers ligt ve le malen hoger dan het aantal ver keersdoden, in dat laatste geval doen we er alles aan om de cij fers terug te dringen." Door niet alleen meer brandweer lieden, maar ook meer bur gers bij het hulpverlenen te betrekken, hoopt Koster dat een slag gemaakt wordt. Zo is er een app om Nederlan ders die weten hoe reanima tie en een AED werken op te roepen bij een calamiteit. Brandweerman Jansen waarschuwt voor de impact. „Reanimeren is ook confronte rend werk." Zo zag hij bij een mel ding het adres van een goede vriend verschijnen. Terwijl hij de familie bij stond, deden zijn kameraden er alles aan Gert-Jan te redden. Tevergeefs. Uitrukken naar hartaanval Herman Jansen, brandweer man die ook reanimeert, foto Shody Careman door Bob van Huët Koning Filip drinkt in zijn badjas een cocktail in een kuuroord in Frankrijk. foto Le Canard Enchainé BRUSSEL. Het land trilde voor een mogelijke terroristische aanslag in Brussel, maar de koning lijkt zorge loos aan een cocktail te nippen in een kuuroord in het Franse Bretag- ne. door Carla van der Wal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12