fc" -m Zuckerberg is vooral op zoek Facebook-oprichter richt liefdadigheidsfonds op om wereld te verbeteren Mark Zuckerberg geeft 42 miljard weg. Hoe kan hij die het best besteden? V 10 NIEUWS n VOORBURG. Goede doelen in de he le wereld kunnen hun geluk niet op. Facebook-oprichter Mark Zuckerberg deelt de komende ja ren maar liefst 42 miljard euro uit voor het verbeteren van de we reld. Maar hoe geef je zo'n fortuin slim uit? Bij UNICEF weten ze het wel. Mocht Zuckerberg het duizeling wekkende bedrag volledig aan hen schenken, dan laten zij er acht jaar lang 58 miljoen kinderen mee naar de basisschool gaan die nu nog nooit een klas van binnen hebben gezien. En zelfs dan blijft er nog genoeg geld over om ook de 650 miljoen kinderen die al wel onderwijs krijgen, nog beter les te geven. Ondervoeding van 70 miljoen kinderen en ouders is in één klap de wereld uit. En 210 mil joen kinderen hebben eindelijk schoon drinkwater. UNICEF heeft nu elk jaar grof weg 5 miljard euro te besteden. Het goededoelenbudget van Zuckerberg is maar liefst acht keer zoveel. Of UNICEF tot de gelukki ge ontvangers behoort, houdt Zuckerberg nog even geheim. De multimiljardair wil met zijn geld in elk geval de gelijkheid in de we reld verbeteren, ziektes bestrijden, mensen samenbrengen, beter on derwijs opzetten en sterke ge meenschappen opbouwen. Het is die aankondiging alleen al waarmee hij een warm onthaal krijgt van andere grote weldoe ners in de wereld, zoals Bill Gates en zijn vrouw Melinda. „Wauw! Het voorbeeld dat jullie geven, is een inspiratie voor ons en de hele wereld", schrijven ze. Gates schonk zelf al 31,5 miljard in zijn leven aan goede doelen. Zuckerberg belooft uiteindelijk 99% van zijn aandelen aan goede doelen te geven. Hij begint voor alsnog met 1 miljard per jaar, maar zelfs zo'n bedrag verstandig uitde len is nog een hele kunst, weet de Rotterdamse hoogleraar filantro pie Lucas Meijs. „Welk goed doel Zuckerberg ook kiest, er zullen al tijd mensen zijn die vinden dat hij zijn geld aan een beter doel kan besteden." Volgens Meijs kan Zuckerberg het verschil maken als hij heel pre cies keuzes maakt welke goede doelen hij selecteert en van de ge baande paden durft af te wijken. „Als hij een ziekte wil bestrijden - m gM!* J' Jipi&a v dan zou het hem sieren als hij kiest voor iets waar bedrijven niet in willen investeren omdat het commercieel niet interessant is. Dan kun je als filantroop echt iets betekenen." 'Er zullen altijd mensen zijn die vinden dat Zuckerberg zijn geld beter kan besteden' Meijs wijst naar Microsoft-oprich- ter Bill Gates, die onder meer geld investeerde in de bestrijding van malaria. „Hij wil geen medicijn ontwikkelen maar de ziekte uit roeien. Er is geen commerciële par tij die in zo'n project stapt." Durven experimenteren als fi lantroop is volgens Meijs onont koombaar. „Juist mensen die zo veel te besteden hebben, kunnen het zich veroorloven om te experi menten en zo een echte toegevoeg de waarde krijgen bij het verbete ren van de wereld." AMSTERDAM. De een noemt hem een privacyschurk die over lij ken gaat. De ander roemt zijn schijnbare gewone levensstijl vol McDonald's en grijze T-shirts. Maar waarom geeft Facebook-miljardair Mark Zuckerberg (31) zijn fortuin weg? Eerst was er het kiekje - via Face- book uiteraard - van de kersver se, trotse ouders met hun nieu we aanwinst. Een normaal tafe reel. Alleen: Mark Zuckerberg, zijn echtgenote Priscilla Chan en hun dochter Max behoren door hun Facebook-miljarden tot de buitencategorie. Toen Zucker berg daarna in een persoonlijke brief zijn dochter en de rest van de wereld meedeelde dat hij af stand doet van 99 procent van zijn bezit omwille van goede doe len, kwamen de vragen. Hoe in tiem en oprecht is die bood schap? Of is er sprake van een goed geregisseerd pr-moment? Duidelijk is dat Mark Zuckerberg nog steeds worstelt met de kri tiek die zijn dienst heeft losge maakt, stelt Peter Olsthoorn, schrijver van De macht van Face- book. En dat gaat niet alleen om het commentaar dat hij over de rug van zijn inmiddels 500 mil joen gebruikers multinationals in de kaart speelt met het ver strekken van privégegevens. Maar ook om het gebrek aan per soonlijke waardering: iedereen ziet hem nog altijd als die Har- vard-computernerd die in het vo rige decennium zijn medestu denten en -bedenkers van Face- book genadeloos buitenspel zet te. Een briljante internetpionier, maar een asociale ondernemer. Olsthoorn: „Los van het feit of die kritiek terecht is: het zorgt er voor dat Mark Zuckerberg een enorme zucht heeft naar erken- ledereen ziet hem nog steeds als die nerd die zijn medestudenten genadeloos buitenspel zette Kersverse vader strooit met miljarden door Raymond Boere 'nSQ - - - - .fSMMÉ Facebook-baas Mark Zuckerberg met zijn vrouw Priscilla Chan en hun pasgeboren dochtertje Max. foto Reuters Lucas Meijs hoogleraar filantropie door Annemart van Rhee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10