Tegenstanders denken over afzetten van activist Jeremy Corbyn wil dat partij tegen luchtaanvallen op IS in Syrië stemt. Maar hij ergert leden vooral. 8 NIEUWS Duitsland levert miltairen tegen IS ■muimii Hl LONDEN. Toespraken, dreigemen ten en trucs om zijn partijgenoten als één blok tegen luchtaanvallen op Syrië te laten stemmen haal den niets uit. De mislukking legt de broosheid van Labour-leider Je remy Corbyn bloot. Een pacifist in oorlogstijd maakt weinig vrienden, onder vindt Corbyn. Bijna een kwart van zijn parlementsleden in het Lagerhuis negeert zijn advies om vanavond tegen het voorstel van kabinet-Cameron te stemmen, om Syrië te bombarderen. Het geeft aan hoe groot de weerstand tegen Corbyn binnen de top van oppositiepartij Labour is. Vijanden lachen in hun vuistje. Corbyn bekleedde tot voor kort een marginale rol binnen de partij door zijn structurele weigering zich aan stalorders te houden. Nu hij aan het hoofd staat, keert zijn halsstarrigheid als een boemerang terug. De linkse activist werd tij- dens een crisisberaad gedwongen de teugels te laten vieren om een coup te voorkomen. Parlementsle den mogen nu 'vrij' stemmen. Corbyn gaf niet snel op. Hij dreigde afvalligen met ontslag en liet zelfs een brief uitlekken met de mededeling dat Labour tegen luchtaanvallen op Syrië is. Deze BERLIJN. De regering van de Duitse bonds kanselier Angela Mer kel wil 1.200 militai ren inzetten in de strijd tegen IS. Daar mee voldoet Berlijn aan een verzoek van de Franse president Hollande. De Duitsers gaan vooral ondersteunen de taken verrichten. Zo zullen Bundes- wehr-eenheden hel pen bij het uitvoeren van verkennings vluchten. Ook stelt Berlijn een tankvlieg tuig beschikbaar voor gevechtsjets van de internationale coali tie tegen IS en er wordt bovendien een marineschip naar de regio gestuurd. De Bondsdag moet de plannen nog goed keuren, maar de coali tie van CDU/CSU en SPD heeft in het par lement een grote meerderheid en de toestemming geldt als zeker. De opposi tie van Groenen en Linke is tegen. Vol gens de Groenen is er geen juridische basis voor militaire inzet. De missie tegen IS is vooralsnog beperkt tot een jaar. poging zijn mensen in het gelid te krijgen, mislukte. Kwaad kwamen ze verhaal halen over de onjuiste berichtgeving. Erg blij was een be langrijk deel toch al niet. In het ge niep wonnen tegenstanders bij een advocaat advies in over een af zettingsprocedure. De pr-machine van Corbyn maakte de kuil nog dieper door te wijzen op de uitkomst van een on line poll. Driekwart van de stem mers zei tegen luchtaanvallen te zijn. De 'leden', oreerde Corbyn, hadden gesproken. Dat niet te con troleren viel of de invullers aan hangers van Labour waren en hoe veel keer ze de enquête hadden in gevuld, werd terzijde geschoven. Een officiële poll bevestigde de argwaan. Niet driekwart maar de helft van de leden van Labour voelt er weinig voor IS te bestoken met bommen. „Je won met de be lofte eerlijke, vriendelijke en op rechte politiek te gaan bedrijven", foeterde Kevan Jones, een invloed rijk lid van de partij. „Na deze week, waarin je je hebt misdra gen, ligt die belofte in duigen." Corbyns medestanders tonen zich evenmin tevreden. Kopstuk Diane Abbott riep hem op 'leider schap te tonen' om de dwarslig gers 'in het gareel te krijgen'. An deren noemden hem 'incapabel'. Corbyns reactie op de muiterij staat vast. Hij wil de tegenstribbe laars in het schaduwkabinet ver vangen. Of dit uitkomst biedt, valt te bezien. Naar buiten toe blijft Corbyn kalm en overtuigd van zichzelf. Hij herhaalt zijn bood schap van geweldloos verzet. Dat zelfs stafleden dit nu 'pamfletten- taal' noemen, moet hem zorgelijk stemmen. Amper drie maanden na zijn uitverkiezing tot leider lijkt het einde al in zicht. Als hij vanavond, nadat het La gerhuis heeft besloten gevechts vliegtuigen naar Syrië te sturen, een lijstje opmaakt van mensen die weg moeten, toetst een van hen mogelijk al het nummer van de geraadpleegde advocaat in. De handpalm is ro ze, de vingers 'glow in the dark parelmoer'. Zelf uitgekozen, vertelt brugklas ser Yu-lia Threels. Als je een heel speciale hand nodig hebt, mag hij er ook heel spe ciaal uitzien, vindt ze. „Ik wil geen huidskleur, ik wil dat het bijzonder blijft!" Sinds de zomer draagt ze de plastic prothese over haar vergroeide rechterhand die enkele vingers mist. Ze kan nu wél een bal vangen, haar veters strikken, of een zware schooltas optillen met twee handen. De hand is ontworpen, ge print en in elkaar gezet door Martin van Wezel, een voor haar onbekende Bredanaar die na het zoveelste telefoon hoesje liever iets nuttigs maakte met zijn 3D-printer. Hij meldde zich bij de stich ting e-NABLE, een idee van New Yorker Jon Schuil. Schuil, van huis uit psycho loog, zag dat een Youtube-vi- deo van twee mannen die met een 3D-printer een sim pele prothese ontwikkelden veel enthousiaste reacties op leverde. Hij richtte een onli ne netwerk op van vrijwilli gers met de juiste printer, een neus voor techniek en zin om in hun vrije tijd pro theses te bouwen. In nog geen 2,5 jaar verza melde hij ruim 6.700 leden die ontwerpen, printen en monteren. e-NABLE verbindt hen aan kinderen in de hele wereld die een hand nodig hebben. Het resultaat gaat naar Nigeria, Aruba, Para guay, Engeland. Of Woerden. Yu-lia noemt de prothese haar 'robothand'. Andere kin deren hebben hem Iron Man Hand gedoopt, Wolverine Hand of Star Wars Hand. Dat bleek goede marketing, er kent Schuil, die inmiddels aan de basis staat van bijna 1.500 protheses voor kinde ren uit 37 landen. Voor hen was een op maat gemaakte, perfect werkende medische prothese te duur - zeker om dat ze er nog uit groeien. 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier en Mont Blanc Express 10 dagen Rondreis Gardameer, Verona Venetië Venetië Zuid Tirol 10 dagen Schotland Loch Lomond en Edinburgh/ RR. Schotse Hooglanden ji JM LabouMeider in het nauw door Geert Langendorff Jeremy Corbyn heeft het na drie maanden al moeilijk, foto EPA door Wierd Duk Coole hand door Karlijn van Houwelingen Een Amerikaanse wetenschap per bedacht een doodeenvou dige oplossing voor kinderen die een hand missen. Voor een paar tientjes rollen de protheses van zijn stichting e-NABLE uit de 3D-printer. Yu-lia (12) uit Woerden is dol blij met haar 'robothand'. Yu-lia kan meer zelf door haar 'robothand', foto Marco de Swart ll^^ i Brochureen (0318)58 09 58 boe|(insen- www.boicjei-man.nl Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8