Zorgen PvdA over splitsen ZorgSaam Terneuzen draait Leutfabriek in Sas van Cent de duimschroeven aan Kerk Hoek krijgt glas- in-loodramen terug Ouderenbus doet gratis shop-retourtjes langs dorpen naar Breskens ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Woongoed plaatst eerste zonnepanelen Tijdens de allereerste rit zat de Ouderenbus nog bepaald niet vol. Maar het was wel enorm gezellig. Die zorgen uitten verschil lende leden maandagavond tij dens een thema-avond van de politieke partij over zorg in Zeeuws-Vlaanderen. De raad van bestuur van ZorgSaam wil de zorginstelling opsplitsen in een stichting voor ziekenhuis zorg en een stichting voor oude ren- en thuiszorg. Oud-wethou der Paul Weemaes van de ge meente Hulst sprak ook zijn be denkingen uit: „Het was een sterke koepel die nu weer uit el kaar wordt gehaald. De samen werking tussen alle partijen was goed", stelt hij. „Die ont koppeling kan wel eens het ein de betekenen van ZorgSaam, als het ziekenhuis op zichzelf komt te staan." Tweede Kamer lid Joyce Vermue van de PvdA hoorde alle zorgen aan. „Ik be grijp die ontkoppeling ook niet", reageerde ze. TERNEUZEN. Woningcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren is begonnen met de plaat sing van zonnepanelen op haar woningen. De eerste wooncomplexen die van zonnepanelen worden voorzien, zijn Weistede in Axel, een seniorencomplex aan de Van Halewijnstraat in Axel, aan het Martje van Wardje in Sint Jansteen en de Molenhof in Zaamslag. Van de 6100 hui zen van Woongoed in Sluis, Hulst en Terneuzen, zullen er uiteindelijk 1900 zonnepanelen krijgen. et is een voorzie ningen die duide lijk nog moet groeien, maar die ongetwijfeld heel snel aan populari teit zal winnen; de ouderenbus die senioren en mindervaliden uit Biervliet, Hoofdplaat en Schoon- dijke twee keer per week hele maal gratis en voor niks naar Bres kens Winkelhart brengt. En, met volle boodschappentassen, weer terug. Dao kun jie toch nie vod suk- kl'n eejll Ronald Lohman, één van de ze ven ondernemers die de Ouderen bus in het leven heeft geroepen en betaalt, rijdt met zijn auto ach ter de touringcar aan. In Biervliet, aan de Ter Wallestraat, stappen acht passagiers in. Ze worden wel kom geheten en in de bus gehol pen door Bresjes Viswuuf Suzan Boersma en buschauffeur Lauran. Lohman is tevreden met de be langstelling. Zijn gemoed wordt ietwat getemperd als even later in Hoofdplaat en Schoondijke nie mand instapt. De enorme touring car rijdt dus vrijwel leeg naar Bres kens, maar dat kan de pret niet drukken. De Biervlietse shoppers zijn dolenthousiast en Lohman zelf is er ook van overtuigd dat het aantal passagiers nog sterk zal aantrekken. Dat kan ook eigenlijk niet anders. Collega Piet Boogaard van de Bruna in Breskens is het met hem eens. „Er verdwijnen steeds meer voorzieningen uit de dorpen, er is vaak geen super- De Ouderenbus blijft zeker een jaar twee keer per week gratis rijden. Dan wordt het project geëvalueerd markt meer, niks. Uit sociaal oog punt hebben we daarom voor de Ouderenbus gekozen. Vooral ook voor degenen die zelf niet meer naar ons kunnen komen. Dan ha len wij hen zelf naar ons toe." Eddy Provoost is samen met zijn buurvrouw Ireen Vermeesch opgestapt. „Wanneer kom je nou nog in Breskens? En nog wel met de bus! Ik zit echt nooit meer in een bus!" Maria Riedijk gaat niet alleen mee voor de boodschap pen, maar ook voor de gezellig heid. De reis, via Sasput, is voor haar al een belevenis op zich. „Ik was bang dat het een klein busje zou zijn en dat er wellicht geen plaats was voor de boodschappen. Nou, plaats genoeg!" Voor Eddy Verkeste, die in de bus de rol van gids op zich heeft genomen („Aan de rechterkant zie je het voetbal veld van Bresjes") is de Ouderen bus bittere noodzaak. „In Biervliet zit niet één winkel meer. Normaal ben ik aangewezen op de WMO-taxi, maar dat is bijna onbe taalbaar geworden. Dan is het toch geweldig sociaal van de Bres- siaanse ondernemers dat ze dit voor ons willen doen?" Om 15.00 uur laveert viswuuf Boersma iedereen tevreden en met volle tassen de bus weer in. Wethouder Cees Liefting ziet voor lopig geen andere uitweg uit een conflict met de Leutfabriek. De Leutfabriek, sinds 2014 gevestigd in de vroegere Vlaanderenhal, doet volgens hem het nieuwe, in 2013 opgeleverde multifunctioneel cen trum De Statie concurrentie aan. Het conflict draait om de recen te verhuizing van showband Sas van Gent van De Statie naar de Leutfabriek. „In De Statie is veel geld geïnvesteerd om de leefbaar heid Sas van Gent te verbeteren", stelt Liefting. „We kunnen niet ac cepteren dat de positie van De Sta tie wordt ondergraven." Jan Vinke, voorzitter van de Leutfabriek, is zich van geen kwaad bewust. „De showband is direct al genoemd als mogelijke ge- 'We kunnen niet accepteren dat de positie van De Statie in Sas van Cent wordt ondergraven' bruiker", verwijst hij naar het pro jectplan voor de Leutfabriek uit 2013. De Leutfabriek is allereerst be doeld voor bouwers van carnavals wagens en De Statie voor andere activiteiten, aldus Liefting. Voordat B en W tot actie overgaan, is Lief ting bereid tot overleg, in het voor jaar van 2016, als de carnavalsvier ders zijn uitgefeest. Eind 2013 is overigens al gewaar schuwd voor 'dit gedoe'. SGP en Christenunie stelden toen, bij aan koop van de Vlaanderenhal voor de Leutfabriek, dat 'de exploitatie van De Statie door de ontwikke ling van dit plan niet in gevaar mag komen'. Predikant Arie van der Maas is verrast over het resultaat. In to taal is 28.569 euro ingezameld. De inzet was 30.000 euro. „We hebben het streefbedrag dus op een haar na gehaald", aldus Van der Maas, „en dat is beter dan wij van tevoren hadden gehoopt. We hebben tenslotte al veel ac ties gevoerd." De 1 januari dit jaar afgebran de Protestantse kerk in Hoek tel de twee gebrandschilderde glas- in-loodramen. De geschiedenis van Hoek en omgeving is er on der meer in afgebeeld en een ta fereel van het Heilig Avondmaal. Hoewel ze pas in 1957 zijn ge plaatst, vormden ze de belang rijkste cultuur-historische ele menten in de kerk, volgens Van der Maas. ABN Amro Mees Pier- son begeleidde de inzamelingsac tie via internet. De kerk is goed verzekerd, maar voor het in origi nele staat terugbrengen van de ramen was niet voldoende dek king. De nieuwe kerk moet eind november 2016 klaar zijn. WOENSDAG 2 DECEMBER 2015 OOSTBURG. Leden van de Partij van de Arbeid in Zeeuws-Vlaan- deren maken zich na de sluiting van de PAAZ ook zorgen over de ontvlechting van ZorgSaam. „Zorg moet aan elkaar gekop peld blijven", vindt PvdA-wet- houder Cees Liefting van Terneu- zen. De eerste passagiers van de Ouderenbus (allemaal uit Biervliet) zijn gearriveerd bij Breskens Winkelhart, waar ze een dik uur kunnen winkelen en daarna weer gratis en veilig naar huis worden gebracht. In het midden de glunderende ondernemer en mede-initiatiefnemer Ronald Lohman. foto Chris Platteeuw Winkelbusje komt zo! door Sheila van Doorsselaer door Harmen van der Werf SAS VAN GENT. De Leutfabriek in Sas van Gent dreigt (een deel van) haar gemeentelijke subsidie kwijt te raken of moet de gemeente Ter neuzen een boete betalen. Cees Liefting, wethouder door Harmen van der Werf HOEK. De gebrandschilderde glas-inloodramen komen terug in de te herbouwen Protestantse kerk in Hoek. Een inzamelingsac tie via internet heeft voldoende geld opgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73