Korting op kavel bij aanbieden werk ww'ers Schouwen houdt flink over van budget sociaal domein 1 Onthulling van monument op Oosterlandse begraafplaats SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Dorpsraad Oosterland regelt monumentje voor mensen zonder steen op begraafplaats Het is heus niet dat ze er weke lijks kwam, maar met enige regel maat bezocht To de Jonge uit Oosterland toch het graf van haar -nu vijftig jaar gele den overleden- broer Kees Zwager. Met de herinrich ting van de begraafplaats in Oosterland in 2013 raakte Kees zijn graf kwijt. Voor hem en alle andere mensen die geen grafsteen of ge nummerd bordje (meer) hebben is het gisteren op de Oosterlandse begraafplaats onthulde monument be doeld. Boom, bankje en nu ook een eenvoudige recht- toe-rechtaan steen met de tekst 'In herinnering aan hen die nooit worden verge ten'. „Een mijmerplekje waar je kunt herdenken", zegt Jeanette Bolle van de dorpsraad. Zij kwam een jaar of zes geleden op het idee zoiets te realiseren door een verhaal van een oud-dorpsgenoot. „En dat leek me nog steeds wel wat, zeker na de herinrichting van de begraafplaats." Dus zette ze met de dorpsraad, die zich pas een dikke maand geleden officieel pre senteerde, kordaat de schou ders onder realisatie. „Het mooie van dit monument is dat het tijdloos is", vindt dorpsraadlid Anne van Mil. „Dit monument is ook voor mensen die nog geruimd gaan worden. Het kan de ko mende eeuwen mee." To de Jonge vindt dat een mooi idee. Haar broer Kees overleed ('Op 18 januari pre cies 51 jaar geleden') op 27-jarige leeftijd na een val in het ruim van een schip. Regelmatig doet de Ooster landse een rondje op het kerkhof langs de graven van overleden dierbaren. Dus was het best even slikken toen het graf van haar broer Kees werd geruimd. „Heb je centjes dan kun je ze herbe graven, maar anders niet. Terwijl ze die oude verzak- 'Een mijmerplekje waar je kunt herdenken' te graven weer wel laten lig gen. Eigenlijk is dat best raar." Het monumentje geeft haar nu een concrete plek om haar broer te geden ken. „Daar loop ik volgende keer vast wel naar toe." An ne-Liza, Alexandra, Hannie en Jacobine van de Boger manschool en Melissa, Kira en Jessie van de Ooster burcht snappen allen de waarde van de zojuist ont hulde steen. „Je hebt anders geen rustplaats meer. Nu is er iets voor teruggekomen." En: „Je kunt hier ook men sen herdenken die je niet kent. Want iedereen is be langrijk. En dit monument is er voor iedereen." THOLEN. Voor wat hoort wat, moet het gemeentebestuur van Tholen hebben gedacht. Want als het aan hen ligt, krijgen bedrijven volgend jaar tien procent korting op een kavel op Welgelegen II. Er is echter één voorwaarde, het be- 'Wie een lap wil kopen om een lege doos neer te zetten, moet maar ergens anders naartoe' drijf moet dan wel inwoners van Tholen aannemen die een uitke ring hebben. Wethouder Frank Hommel (WD) vindt het eigenlijk heel lo gisch. „Bij bedrijven waarmee we nu in gesprek zijn, vragen we al hoeveel banen nieuwbouw ople vert. Wie een lap van tien hectare wil kopen om daar alleen een lege doos neer te zetten waar maar een paar mensen werken, moet maar ergens anders naartoe." De kortingsactie van tien pro cent is een positieve vertaling van deze gedachte. De gemeente is op het idee gekomen, nadat sinds vo rig jaar zomer grond voor woning bouw met twintig procent kor ting wordt aangeboden. „De resul taten daarvan zijn heel positief. Het is net een duwtje in de rug voor mensen en projectontwikke laars om te bouwen in Tholen", zegt Hommel. Hommel twijfelt niet of er wel genoeg geschikte kandidaten in de kaartenbakken van de gemeen te en het UWV zitten. „Sommige mensen moeten bijgeschoold wor den, maar tussen het moment dat een kavel wordt gekocht en de zaak in bedrijf is, zit toch wel een half jaar. Die tijd kan daar mooi voor worden benut." Tholen ver wacht dat de kortingsactie vol gend jaar zo'n 170.000 euro kost. Voor de begeleiding van zorg- behoevenden door het SMWO houdt de gemeente 778.000 euro over. Voor het verstrekken van huishoudelijk hulp was ruim 2,7 miljoen begroot, maar werd uit eindelijk circa 2,2 miljoen be steed. Er blijft 480.000 euro over. Dat blijkt uit de financiële mana- gementsrapportage over de eer ste drie kwartalen van dit jaar. „Daarmee krijgen we voor het eerst inzicht in hoe de decentrali satie voor ons uitpakt," zegt wet houder Cees van den Bos. Voor wat betreft de zorgbegeleiding heeft het Rijk geen richtbedra gen genoemd. Schouwse ambte naren hebben landelijke bedra gen teruggerekend naar gemeen telijke en daardoor bijna acht ton te veel begroot. Huishoudelijke hulp door de gemeente wordt minder vaak toegewezen dan in geschat. Veel mensen zien er ook vanaf omdat ze geen tegemoetko ming in de eigen bijdrage meer krijgen. „Deze overschotten blij ven behouden voor de doel groep", bezweert Van den Bos. „Dit is nog niet het eindplaatje en voor de jeugdzorg ziet het er minder florissant uit. Maar we kunnen wel stellen dat we voor uitvoering van de WMO niets te kort komen." De wethouder stuurt rond de zomer een beste dingsvoorstel naar de raad. In de rapportage staat verder dat beleidsvoornemen en investe ringen zijn uitgesteld of juist naar voren gehaald. Na alle plus sen en minnen resteert een struc tureel voordeel van 30.000 euro, dat nog kan worden besteed. Los van de rapportage melden BenW een BTW-meevaller van drie ton over de afgelopen jaren. Ook over dit jaar wordt rekening gehouden met een meevaller. Een bureau heeft alle BTW-beta- lingen nageplozen. WOENSDAG 2 DECEMBER 2015 Leerlingen uit groep 8 van de Bogermanschool bekijken het monumentje. Anne-Liza (helemaal rechts), Jacobine (derde van rechts), Alexandra (tweede van links) en Hannie (derde van links) schre ven met klasgenoot Jorg het gedicht dat ze gisteren voorlazen. „Dat was lastig, omdat het verdrietig moet zijn. Maar ook goed, want daardoor denk je er wel over na." foto Dirk-Jan Gjeltema Mij merplek kan lang mee door Esme Soesman Jeanette Bolle, dorpsraad door Joeri Wisse Frank Hommel, wethouder door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Schouwen-Duiveland houdt meer dan een miljoen over van het geld dat het Rijk beschik baar stelt voor aanpassingen in het sociaal domein. De gemeente Schouwen-Duiveland houdt ruim één miljoen euro over van het budget sociaal domein. Dat geld wordt niet opgepot, maar besteed aan de doelgroep, zegt wethouder Cees van den Bos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59