Verkeer Renesse onder de loep Kans op reanimatie het grootst in Kattendijke Hedwige in het nieuws Trefpunt Gedenkplaat voor slachtoffers 2 ZEELAND De gedenkplaat voor de slachtoffers van het Thermfosongeval is er mede om te wijzen op het belang van veilig werken. COMMENTAAR De wegen van Géry De Cloedt zijn ondoorgrondelijk. De Belgische eigenaar van de Zeeuws-Vlaamse Hedwigepolder is eerst zéér tegen ontpoldering. Maar later maakt hij een flinke draai: hij wil zijn polder des noods zélf onder water zetten. En nu verrast De Cloedt vriend en vijand met een voorstel om maar even vijfduizend vluchtelingen in de Hedwige te huisvesten. Een publiciteitsstunt? Dat zou kun nen. Maar als een man met dergelijke middelen iets voor vluchte lingen wil betekenen, verdient hij serieuze aandacht. De Cloedt haalt schetsen van een kampement tevoorschijn, geeft een rondleiding over zijn terrei nen en wijst op de bruikbaarheid van wat oude gebouwtjes. Dat is constructief. Aan het voorstel van De Cloedt zitten echter ook grote bezwaren. Je kunt mensen in Nederland niet veel verder wegstoppen dan in de Hedwigepolder. Dat is dus een valse start. Want je mag hopen dat een flink aantal van deze vluchtelingen uiteindelijk in Nederland zal blijven. Daarom moet De Cloedt vriendelijk maar beslist worden bedankt. Dat is misschien een goede gelegenheid om hem aan te moedigen zijn zeer te waarderen - compassie anders te uiten. In elk geval niet met nog altijd omstreden grond. In Nederland kun je mensen niet veel verder wegstoppen dan in de Hedwigepolder Sowieso moet eerst maar eens met een verkeerscirculatieplan (VCP) worden aangetoond dat de invoering van tweerichtingsver keer op die plaats écht noodzaak is en of het überhaupt wel kan. „Je kunt elkaar daar wel passeren met twee auto's, maar er rijden ook au to's met caravans, campers en vrachtwagens. Die gaan elkaar daar nooit passeren, dat gaat ge woon niet", zei Kromme Rekebe- woner Martin Jonker eerder deze week - mede namens drie andere 'Je kunt elkaar wel passeren met twee auto's, maar er rijden ook auto's met caravans, campers en vrachtwagens' families uit de straat - in de com missie ruimtelijke ordening over het Masterplan Renesse. Eerder is toegezegd dat er eerst een VCP wordt gemaakt voor er een knoop zou worden doorge hakt over één- of tweerichtings verkeer. In het Masterplan en bij behorende antwoordnotitie lijkt de pap echter al lang en breed ge stort, aldus Jonker. Volgens wet houder Ad Verseput is dat niet het geval. Het VCP, waarmee de ge meente in het eerste kwartaal van 2016 aan de slag gaat, is bepalend voor de keuzes die worden ge maakt. Aan de hand daarvan gaat de gemeente met omwonenden in overleg. Dorpsraadvoorzitter Frans Prins stak - namens dorps raad en ondernemersvereniging - de loftrompet over het Masterplan Renesse. Het maakt het centrum aantrekkelijker voor inwoner en toerist en zorgt voor een herkenba re verbinding tussen transferium, dorp en strand. Prins is niet uitge sproken voorstander van één- of tweerichtingsverkeer in de Krom me Reke. „Maar ik vind wel dat het moet worden onderzocht. Een definitieve beslissing hoort thuis in het verkeerscirculatieplan." Almanak Dreischor mag dan van oorsprong een agrarisch dorp zijn, onder de hui dige bewoners is er ook veel import - met banen in heel andere branches. Zoals laatst maar weer eens bleek toen, tijdens één van die gezellige dorpsfeesten die het dorp rijk is, de puberende jeugd zich verzamelde op het pleintje voor het dorpshuis. Een onderkomen dat sinds enige tijd Tref punt de Dorsvloer heet. Die naam op de gevel leidde tot grote hilariteit bij de vrienden. Want dan laatje een echt naambord voor het dorpshuis maken....en dan vergeet je de letter 'p'. SP vindt digitale borden niets Ordinaire reclameborden die het verkeer alleen maar afleiden. De SP Schou- wen-Duiveland vindt de di giborden die sinds kort aan de rand van Zierikzee staan hélémaal niets. „We waren er al fel op tegen. Zo iets hoort niet bij een histo rische stad als Zierikzee", geeft Wim Hefti aan. Nu de borden er eenmaal staan, blijkt er alleen maar reclame op te zien in plaats van informatie over de stad. Liever zag de SP muur- of doekschilderin gen als alternatief. Toeristische bewegwijzering De gratis parkeerterreinen aan de rand van Zierikzee houden hun oude naam. In het collegebesluit van maart dit jaar staat dat de locaties met het plaatsen van nieuwe toeristische be wegwijzering een nieuwe naam zouden krijgen. Maar dat blijkt 'bij nader in zien niet de bedoeling van het college te zijn geweest', zeggen B&W nu. De nieu we naamgeving op de stadsplattegronden wordt uitsluitend gekoppeld aan de routes naar de 'monu mentale kroonjuwelen'. Race MVO-prijs is begonnen Vanaf gisteren kan er ge stemd worden op de zes be drijven die genomineerd zijn voor de MVO-prijs Schouwen-Duiveland, meldt Pascal Elegeert van organisator Switch. Het gaat om Afval Service Zee land, Habo Hoveniers, Ma nege Balans, Mien Do mus, Saman Groep en TonS Mosterd. Stuk voor stuk bedrijven die onderne men met oog voor mens en milieu. Stemmen kan via: www.mvoprijs.nl. Biljartzaal wordt indoor speeltuin De biljartzaal in Sportcen trum Westerschouwen moet wijken voor een in door speeltuin. De ruimte werd slechts nog gebruikt door één vereniging. De zaal wordt de komende maanden omgetoverd tot een permanente speeltuin voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Er worden twee afzon derlijke speelniveaus ge bouwd. De nieuwe binnen speeltuin opent uiterlijk op 1 april, tegelijk met de sei zoensgebonden kinderker- mis 't Kraayenest. In Kattendijke hebben 3,8 pro cent van alle inwoners zich aan gemeld bij het oproepsysteem om een buurtbewoner te reani meren als het nodig is. In Zee land staat 0,43% van de bewo ners geregistreerd als burghulp verlener. De plaats Wilhelmina- dorp komt in de provincie op een tweede plaats met ruim 3 procent, 's Heer Hendrikskinde ren staat op een derde plaats met bijna 2 procent. Overijssel is de provincie met het hoogste percentage burger hulpverleners' 1,6 procent van de bevolking staat hier geregis treerd. Zuid-Holland (0,1 pro cent) heeft het laagste percenta ge. Het percentage burgerhulp verleners in Zeeland is 0,4 pro cent. In de beleving van de Hart stichting is dat overigens een slechte dekkingsgraad, Alleen Limburg en Overijssel hebben een voldoende dekkingsgraad. en De Looff overleden Herinnering aan de twee slachtof fers, de bewust wording van het belang van vei lig werken en de schoonheid van het kunstwerk. Aan het eind van zijn toespraak vatte broer Huub de Looff sa men waarom de families het zo belangrijk vinden dat de gedenk plaat voor Ruud de Looff en Ton Witte bewaard blijft op een voor iedereen toe gankelijke plaats. Witte door Esme Soesman RENESSE. Bewoners van de Krom me Reke in Renesse willen geen tweerichtingsverkeer voor hun deur. Ze denken dat het fors druk ker wordt en vrezen dat ze daar door onder meer te maken krijgen met geluidsoverlast. Martin Jonker bewoner Kromme Reke Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE ZIERIKZEE ZIERIKZEE BURCH-HAAMSTEDE Dure lessen Nabestaanden van de slachtoffers bekijken de gedenkplaat. foto's Ruben Oreel VLissiNGEN, De kans op tijdige hulp van een buurtbewoner bij een hartstilstand is het grootst in het dorp Kattendijke. In 230 plaat sen is de kans dat iemand gereani meerd wordt door een buurtbe woner nihil omdat er geen burger hulpverleners zijn, concludeert de Hartstichting in een gisteren ver schenen onderzoek. door Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57