rm Bonen door de brievenbus &GOI 3 DE KUNT IS KLOOTWIJK w- - Veel mensen raken hun verstand kwijt doordat ze iets té graag willen hebben. 'Auction fever' heet dat Waarom van mooie bonen iets lelijks maken dat aan kipnuggets doet denken? 2LIDL FAVORINA GEMENGDE CHOCOLADE KRUIDNOTEN Mki *v "A:V ■- v' - fel objecten aanbieden, maar van alles. BVA Auctions, één van de grootste on line veilingwinkels in Nederland, veilt bijvoor beeld alles watje maar kunt bedenken. En dan met name in opdracht van overheden, banken, cu ratoren, leasemaatschappijen, de in dustrie en het bedrijfsleven. Denk aan faillissementsveilingen. Ook gigant eBay veilt allerlei produc ten, maar is de afgelopen jaren steeds meer veranderd in een traditi onele webshop, zoals Amazon of Bol.com. Een ander groot verschil is dat de verkoper bij eBay en BVA zijn eigen beginprijs mag vaststellen, ter wijl dat bij Catawiki niet mag. Dat betekent dat het bij Catawiki kan ge beuren datje bijvoorbeeld voor een bijzondere vaas minstens 500 euro wil hebben, maar er slechts 200 euro voor krijgt. Je moet de vaas dan ver kopen en bent hem dus als het ware kwijt. Bij Marktplaats, BVA of eBay is dat anders. Marktplaats Feit is dat eBay in Nederland nooit zoveel voet aan de grond heeft gekre gen. Marktplaats - niet voor niets in 2004 opgekocht - is van oudsher veel populairder. Nederlanders vinden Marktplaats gemakkelijker in het ge bruik, al was het maar omdat je er ook gebruik van kunt maken als je geen creditcard hebt. Daarnaast ap- peleert Marktplaats, veel meer dan eBay, aan dat typisch Nederlandse, kneuterige Echt-HEMA/Vrijmarkt- op-Koninginnedag-gevoel. Bij Markt plaats ben je aan minder regels gebonden dan bij veilingsites. Dat geeft vrijheid maar heeft als nadeel datje als koper makkelijker bedro gen uit kan komen. Bij eBay is de ko persbescherming beter geregeld, omdat je als verkoper aan veel meer regels bent gebonden. Ook hanteert de site een uitgebreid reviewsysteem, waardoor je kan zien of de verkoper betrouwbaar is. John Laurence, handelaar in aarde werk en keramiek, houdt het daarom graag bij eBay en Catawiki. In zijn winkel, Antiekcentrum Amsterdam aan de Elandsgracht, constateert hij dat steeds minder mensen naar win kels of reguliere veilingen gaan. De valkuilen op internetveilingen kent hij als geen ander. „Het werkt verslavend, want in iedereen zit diep van binnen een handelaar", zegt hij. „Daarnaast raken veel mensen hun verstand kwijt, door de spanning of doordat ze iets té graag willen heb ben. Ze bieden dan ver over de waarde heen. Auction fever heet dat." Particia Dijkman ziet dat ook vaak gebeuren op Vakantieveilingen.nl. Mensen die niet goed controleren hoeveel iets ergens anders kost. Zelf zou dat haar niet snel overkomen. Ze struint wekelijks en soms zelf dage lijks Vakantieveilingen.nl af naar leuke koopjes. Zo scoorde ze onlangs nog voor 12,50 euro een diner voor twee personen bij een Grieks restau rant. Maar ook cadeautjes voor vrienden of familie, een weekendje weg, naar een pretpark met haar kinderen, uit eten met haar man of naar de sauna met vriendinnen; ze koopt het allemaal via Vakantievei lingen. Eerst doet ze vooronderzoek. „Ik controleer wat de waarde is en wat de prijzen bij andere aanbieders zijn. Daarnaast lees ik eerst alles heel goed, zodat ik niet bedrogen uitkom. Bijvoorbeeld een hotel voor 25 euro. Dat is mooi, maar soms komt daar in het weekend nog een toeslag van 15 euro bovenop. Dan is het ineens niet echt een koopje meer." Naar eigen zeggen gaat er soms veel tijd zitten in het koopjes jagen. „Als ik echt iets wil dan zet ik wekkertjes vlak voor de veiling afloopt. In de laatste 10 seconden, dan moetje gaan bieden. Die spanning is enorm. Het geeft me een ontzettende kick als ik weet dat ik voor de helft van de prijs ergens zit te eten." 2016 wordt het jaar van de boon. Eindelijk waardering voor deze aandoenlijke wondertjes van design. reclame gemaakt voor bonen. De Wereld gezondheidsorganisatie roept het vol gende jaar nu alvast uit tot het jaar van de boon. En zopas nog liet de Neder landse regering een boekje drukken waarin staat dat burgers bonen moeten eten. Het is geschreven door een advies orgaan van de regering, de Gezondheids raad. En krek op de dag dat het advies werd uitge bracht - eet minder vlees, eet meer bonen - bracht Hak nieuwe zakken op de markt. Hak doet voort aan gekookte bonen in een zak. Nog niet de allerge woonste bonen zoals bruine en witte. Maar zwarte en rode die ook nierbo nen heten. Er was een paar weken gele den nog ander nieuws, dat eigenlijk ook over bonen ging zonder dat we het in de gaten hadden. Het stond in een vakblad voor kruideniers. De verkoop stagneert van geboetseerde etenswaren die worden gerangschikt onder een onprettige verza melnaam: vleesvervangers. Mensen vin den ze niet zo lekker als ze eruitzien. Hoe zat het ook weer? maar van huis uit verslaafd zijn geraakt aan een warm bruin gebakken voorwerp op hun bord. Waar moet je anders heen met je ketchup? Er worden dingen ge boetseerd die weliswaar twee keer zo duur zijn, maar niet van vlees zijn ge maakt. Van wat dan wel? Van eieren, tarwe, zeewier en vooral: van bonen. Het is te zot. Bonen zijn wonderschoon van design. Intens mooie voorwerpjes, aan doenlijk ook en geheimzinnig. Zoals witte bonen waarop een zwart mannetje staat afgebeeld. Geen kunstenaar aan te pas gekomen en toch adembenemend in teressant. En dan ook nog eens fantas tisch voedsel. Wat moet dat toch, van mooie bonen iets lelijks maken dat aan kipnuggets doet denken en alleen een tikje viezer is? Het is de ontdekking van 2015. Noem het de emancipatie van de boon. Wat een droom van een voedsel. Nu ook kant en klaar te koop in een platte zak die door de brievenbus kan. het veld conserveren. Bonen worden droog geoogst. Thuis even weken in water en koken met zout. Gedoe? Dan doet de fabriek het wel. Bonen in blik. In glas is leuker, zei Hak indertijd, maar nu gaan ze toch in een donkere zak. Maar met een klein venstertje. Een paar bonen mogen naar buiten kijken. 3 ACTION FRISIAN CHOCO LADE MIX KRUIDNOTEN Wouter Klootwijk proeft en test producten woensdag 2 december 2015 €1,60 per 450 gram Scoort minder op smaak dan de concurrent van Aldi, Bevat verhoudingsgewijs meer melkchocoladenoten dan de concullega-noten. Si WAT? Hermes Birkin tas type Porosus Crocodile Rose Scheherazade STARTBOD 81.115,83 euro GEVEILD VOOR Veiling loopt nog op eBay WAT? Een DeLorean uit 1982 ook wel bekend als de auto uit kaskraker Back to the Future. STARTBOD I euro GEVEILD OP Catawiki voor 21.000 euro w WAT? Kaak van een T-rex STARTBOD I euro GEVEILD OP Catawiki voor: 10.000 euro 44 Wereldwijd wordt plotseling groots en gratis Er zijn mensen die minder vlees willen eten, Bijzonder aan bonen is dat ze zichzelf al op Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl 44 €1,30 per 350 gram Van prijsvechter Action. Vettiger dan de meeste concurrenten, niet duurzaam geproduceerd, wat vlakker van smaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47