Gouden vondst uit Haamstede Paarse korstzwam zit graag op stobbe BUITEN 11 Uit de Zeeuwse klei Zeeuwen in de buiten Niks is beter dan werken in de buitenlucht, vinden Rien Koek (65, links) en Leo van Dongen (63) uit Burgh-Haamstede. De afgelopen dagen heeft het gere gend, maar zelfs dat vinden de mannen niet erg. „Een kantoor zou niks voor mij zijn", zegt Rien. De twee timmermannen werken voor bouw bedrijf J.C. Prince. Al 33 jaar zijn ze collega's. Vijf dagen per week werken ze van half 8 's och tends tot half 5 's middags samen. „Ja, we kun nen goed met elkaar overweg", zegt Rien. „Dat zal wel moeten, anders houd je het natuurlijk zo lang niet vol. Waar we het over hebben? Nou, over van alles, over hoe het thuis gaat, maar voornamelijk over de bouw." Hij lacht. „En als er een mooie meid langs loopt, dan zeg gen we het natuurlijk ook tegen elkaar." Rien en Leo werken op dit moment aan een aanbouw voor een huis in Nieuw-Haamstede: een slaapkamer met een bovenverdieping. De bouw kent voor de mannen na al die jaren wei nig geheimen meer, maar dit is een uitdagende klus. „De aanbouw krijgt een puntdak, met dwars een puntdak eroverheen", legt Rien uit. „Dat is best ingrijpend. Maar ik vind: hoe moei lijker, hoe leuker." Rien heeft de pensioengerechtigde leeftijd bijna bereikt. Eigenlijk zou hij over een paar maanden van zijn vrije tijd kunnen genieten. „Maar ik heb nog twee jaar bijgetekend. Mijn werk is mijn hobby." er ook voor dat zich op de stobbe geen paddenstoelen en mossen kunnen vestigen, die er normaal gesproken voor zorgen dat het hout van de stobbe heel langzaam wordt omgezet in humus, zodat de kringloop van het leven zijn voortgang vindt. Beter niet gebrui ken dus, en gelukkig raken steeds meer mensen daarvan doordron gen. Natuurlijk, op de lange termijn vindt het verteringsproces toch wel plaats, want die giftige rom mel raakt een keer uitgewerkt. Maar zonder gifgebruik gaat het proces sneller en natuurlijker. Nor maal gesproken vestigen zich op zo'n verse populierenstobbe bin nen een halfjaar al de eerste zwammen. De pionier is steevast de paarse korstzwam. Dat is een mooie, korstvormige zwam die meestal in flinke plakkaten groeit, waarin bij nader kijken vaak ook wat afstaande hoedjes te onder scheiden zijn. Die paarse korstzwam ver schijnt op rijen met afgezaagde po pulierenstobben vaak op honderd procent van alle stobben. Mooi om te zien maar de paarse kost- zwam is niet bij iedereen popu lair. Het is de veroorzaker van de zogenaamde loodglans: een boom ziekte die allerlei bomen kan aan tasten, maar die berucht is bij fruittelers, omdat vooral pruimen bomen heel vaak worden aange tast. Zo'n aantasting is te zien aan de loodgrijze glans die op de aan getaste delen verschijnt. De blaad jes aan een aangetaste tak blijven vaak wat kleiner dan de rest. Het is zaak om de aantasting snel weg te halen, want anders kan de hele boom erdoor geveld worden. Er bestaan tegen de loodglans (vaak wordt de Engelse term 'silver leaf gebruikt) geen bestrijdingsmidde len, dus is wegknippen of zagen van het aangetaste deel de enige optie. Overigens is het niet zo dat po pulierenstobben vanwege de paar se korstzwam een bedreiging vor men voor pruimen- en andere fruitbomen. De zwam komt in de natuur op allerlei bomen wijdver breid voor. Aantasting dreigt pas als een boom om andere redenen verzwakt is, of als bijvoorbeeld snoeiwonden een invalspoort voor de schimmel bieden. En behalve mogelijke schade heeft de paarse korstzwam ook nog een heel nuttige toepassing. Ze wordt met succes toegepast voor de biologische bestrijding van de Amerikaanse vogelkers; ook wel bospest genaamd. De decembermaand herinnert mij vaak aan een opgraving die we 25 jaar gele den in Haamstede uitvoerden. De hoek Weststraat/ Noord straat, centraal gelegen tussen kerk en kasteel, was een ideale locatie om meer van de historie van Haamstede te weten te ko men. Provinciaal archeoloog Ro bert van Heeringen, assistent provinciaal archeoloog Bas Oe- le en ondergetekende schoon den het terrein op, op zoek naar sporen. Opgraven in een dorpskern doe je nooit onopge merkt. Zodra de machine was begonnen voor het nodige grondverzet kwamen de eerste nieuwsgierigen eropaf. In de late namiddag begon ik met be hulp van de kraan een ander deel van het terrein te schonen. Ineens werd er onder de bak van de machine een hoeveel heid aardewerk zichtbaar. Het bleek om een afvalkuil vol met gebroken en weggegooid vaat werk te gaan. We besloten we gens het tijdstip deze vondsten de volgende dag te bergen. De volgende ochtend begon ik aardewerk, scherven en bot- materiaal van etensresten te ver zamelen. Ineens zag ik een klein gaaf potje tussen de scher ven. Opmerkelijk, dat maak je niet vaak mee, het leek gevuld met klei. Ik schudde eraan en er rammelde iets van binnen. Met een mesje peuterde ik voor zichtig de klei weg en keek, en keek nog eens. Goud zag ik, gouden munten! Vol ongeloof strooide ik de inhoud in mijn hand. Toen zag ik het pas, het ging om chocolademunten in een goudwikkel. Vanaf de kant klonk enorm gelach en gejuich. De conclusie was gauw getrok ken, 's avonds hadden de heren toeschouwers een potje gevuld en verborgen tussen de scher ven. De hele operatie en de vondst van de 'gouden mun ten' was ook nog op film vastge legd. Tja, ik was even vergeten dat ik ze de vorige dag had ver teld dat de mooiste vondst voor een archeoloog een pot met gouden munten is. Natuurjournaal doorChiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP Het is jammer, maar he laas; populieren gaan niet heel lang mee. Een populier van een halve eeuw oud kan met kunst en vlieg werk nog een paar decennia over eind gehouden worden, maar dan slaat de aftakeling echt toe. Ten minste, als het gaat om de veel voorkomende Canadese populier; de oorspronkelijk inheemse zwar te populier gaat veel en veel lan ger mee. De komende jaren zullen er weer heel veel populieren gekapt worden, zoals onder meer blijkt uit een recent persbericht van het waterschap. Als populieren gerooid zijn blijft er een stobbe over, die meest al niet veel meer dan een decime ter boven het maaiveld uitsteekt. De stobben worden vaak inge smeerd met round-up, om te voor komen dat er allemaal opschot van jonge takken op de stobbe ont staat. Maar daarmee wordt niet al leen de vorming van nieuwe tak ken voorkomen: het vergif zorgt WOENSDAG 2 DECEMBER 2015 door Henk Hendrikse 3 3 jaar samen bouwen door Cornelleke Blok Leo van Dongen (rechts) en Rien Koek. foto Lex de Meester Pot uit Haamstede met 'gouden' munten. Henk Hendrikse werkt bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Paarse korstzwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39