1 Kerst of Oud Nieuw corendon i t 1 corendon.nl Provincie heeft toekomst met een stadskern en één bestuur ZEELAND 5 1 Middelburg en Vlissingen worden de Zeeuwse Randstad. Provincie en gemeenten vormen één bestuur. Zo wordt Zeeland sterk! 'is Het stadsgewest Middelburg/ Vlis singen wordt hét centrum van Zee land. Daar vind je alles wat je hartje belieft. Van ziekenhuis tot grote schouwburg, van kamer van koop handel tot hogere onderwijsinstel ling, van rechtbank tot megabio scoop. En een bestuur dat Zeeland als één geheel aanstuurt. Zorg ver volgens dat al dat moois vanuit heel Zeeland goed bereikbaar is. Dat is een toekomstplan dat se nior-onderzoeker Dick van der Wouw van ZB Planbureau schetst in zijn bijdrage aan het pas ver schenen tijdschrift Rooilijn voor wetenschap en beleid in de ruim telijke ordening. Hij schrijft in het blad over 'Zeeland en haar Rand- landdilemma's': „Het realiseren van één bestuurlijke eenheid met een krachtig stedelijk centrum is een noodzakelijke opgave." Dit door Van der Wouw ge hoopte toekomstperspectief laat zich in een ontwikkeling plaatsen. Eind jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw werd er vanuit Den Haag een spreidingsbeleid in gezet om de regio's buiten de Randstad te versterken. In 1988 werd de koers verlegd en mikte de landsregering vooral op verster king van de grote steden. De vraag nu voor een provincie als Zeeland is: hoe worden we weer toekomstbestendig? Voor Van der Wouw is het antwoord duidelijk. Zet je niet af tegen het Randstad idee maar omarm het en maak een Randstad binnen Zeeland. Als we er niet in slagen een eigen stadskern te ontwikkelen, dan is Breda straks de hoofdstad van Zeeland Van der Wouw: „Het is niet meer zo dat het dorp van vroeger het dorp van nu is. Wie vandaag de dag in Gapinge woont zal niet zeg gen, dat hij alle voorzieningen voor een goed en prettig leven in zijn eigen dorp wil hebben. Je kijkt breder: een basisschool in Veere, een middelbare school in Middelburg. Het oude dorpenpa troon van Zeeland gaat ervan uit dat je binnen een uur gaans - te voet of op een paard - in een an der dorp kan zijn. Nu hebben we een auto. Binnen één uur gaans kun je nu vanuit heel Zeeland in Middelburg/Vlissingen zijn." „Je kunt de kleinschaligheid koes teren en Zeeland als een eilanden rijk blijven beschouwen. Waar dat toe leidt hebben we met onze in tercity gezien. Omdat we het be langrijker vinden dat het station netje in Rilland-Bath openblijft dan dat we vanuit ons stadsge west een snelle verbinding met de Randstad krijgen, moeten we nu boemelen." „Je kunt MiddeJburg/Vlissingen tot hét stadscentrum ontwikke- len. Daar wonen nu 80.000 men sen, op een Zeeuws totaal van 380.000. Voor een sterk stadscen trum wordt een norm gehanteerd van 1500 inwoners per vierkante kilometer. Daar voldoet Middel burg/Vlissingen ruimschoots aan. Ik heb ook naar Goes en Terneu- zen gekeken als mogelijke centra. In omvang en dichtheid van bewo ning schieten ze tekort. Daarom is de combinatie Middelburg/Vlis singen geschikt als de toekomsti ge Randstad van Zeeland, waar je alles binnen loop- en fietsafstand beschikbaar hebt en waar bestuur ders, advocaten, hoogleraren en studenten elkaar tegenkomen, langs elkaar schuren en zo tot in novatie inspireren." „Dat heeft de provincie miljoenen gekost. De twee steden stonden al tijd met de rug naar elkaar. Nu is de tijd gekomen om uit te gaan van wat de steden aan elkaar bindt. Het alternatiefis simpel. Als we er niet in slagen een eigen stadskern te ontwikkelen, dan is Breda straks de hoofdstad van Zee land. Dat is een beweging, die nu al gaande is." „De tijd is rijp om onze organisa- tieschaal aan te passen. Als Zee land één gemeente is, zijn we met 380.000 inwoners de vierde ge meente van Nederland. Wie zou dan durven zeggen, dat zo'n ge meente geen eigen justitie, poli tie, gezondheidszorg en semi-over- heidsdiensten moet hebben? Ik zou kiezen voor een nieuwe be stuursvorm: een provinciegemeen te Zeeland. Je moet zorgen dat de geldstromen die nu naar de pro vincie en de gemeenten gaan, be houden blijven. Maak één be stuursorganisatie, waarin provin cie, gemeenten en waterschap worden opgenomen. Presenteer het als een experiment. Minister Plasterk zou daar best eens oren naar kunnen hebben." Vlucht Transfer Hotel Skipas Alkoclar Grand Murgavets Orlovetz Hotel Perelik Hotel AU Inclusive r i 1 Bt 023-75106 06 WOENSDAG 2 DECEMBER 2015 'Maak van Zeeland één gemeente' door Jan van Damme Zo'n voorstel heet, binnen de verhou- dingen zoals die nu binnen Zeeland zijn, een steen in de dorpsvijver. Dat past niet binnen het denken van de beleidsmakers die het dorp van Wim Sonneveld verheerlijken. Uw idee: richt Zeeland in als één leef gebied met één stadskern. Dick van der Wouw Het lukte Middelburg en Vlissingen in het recente verleden niet eens om een stadsgewest te vormen. Verwacht u dat de dertien gemeente besturen met u meedenken? 8 DAGEN 8 DAGEN 8 DAGEN Bulgarije Pamporovo Logies Ontbijt Bulgarije Pamporovo Logies Ontbijt Bulgarije Pamporovo Vertrek 19 dec. Vertrek 19 dec 26 dec. €549 Vertrek 19 dec 26 dec. €549 26 dec. €599 Inclusief skipas! S** Inclusief skipas! Inclusief skipas! In het centrum van Pamporovo Spa Center binnenzwembad 1/ Op ca. 800 meter van de skilift Halfpension ook mogelijk Gratis shuttleservice naar skilift Gratis wifi In het centrum van Pamporovo Ontbijt, lunch, diner, snacks Op ca. 800 meter van de skilift alle drankjes tussen 10:00 - 22:00 LI Gratis shuttleservice naar skilift Spa Center met binnenzwembad In het centrum van Pamporovo Spa Center binnenzwembad Op ca. 500 meter van de skilift Halfpension ook mogelijk Gratis shuttleservice naar skilift Miniclub voor de kinderen Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33