2 1 Expositiehal Stellendam is uitgebreid en opgeknapt i 4 ZEELAND Opvang in Oostvoorne afgeblazen «ra Eerste huilers van stranden gehaald De voormalige Expo Haringvliet in Stellendam, waarin zeehondenopvang A Seal huist, is tweemaal zo groot geworden. 5 111 112-nieuws Als burgemeester Ada Grootenboer van Goe- ree-Overflakkee straks het lint door knipt, heeft Stellen dam niet alleen een goed geoutil- STELLENDAM. Er komt géén zeehon denopvang in Oostvoorne. Dat heeft EHBZ-medewerker Jaap van der Hiele uit Middelburg gisteren bekendgemaakt. De zeehondenopvang in Stellen dam is het initiatief van EHBZ en Lenie 't Hart. Beiden vonden dat in Zuid-Nederland aangetroffen zieke dieren te lang onderweg waren naar Pieterburen. Maar 't Hart was ook in conflict met Pieterburen. In Stellendam werd A Seal opgericht en begon zonder medewerking van Pieterburen met de opvang. Toen zich later in Oostvoorne vrijwilli gers meldden, wilde Pieterburen wél meewerken aan een opvang op nota bene twintig kilometer van Stellendam. Alleen de financiering kwam niet rond, meldde directeur Niek Kruizenga van Pieterburen in mei. „De opvang in Oostvoorne is definitief afgeblazen", zei Jaap van der Hiele gisteren. „Nu komt een aantal vrijwilligers uit Oostvoorne ons meehelpen." Er zijn momenteel drie samenwerkende opvangcentra voor zeehonden: Pieterburen, Stel lendam en Ecomare op Texel. leerde zeehondenopvang, maar ook een permanente waterexposi tie én een nieuw restaurant. Het complex gaat volgende week open. Zeehondenopvang A Seal is sinds de zomer van 2014 gevestigd in het complex van Expo Haring vliet, langs de N57 bij de havens van Stellendam. De opvang is het initiatief van de stichting Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) en Lenie 't Hart. Laatstgenoemde was op zoek naar een in Zuid-Ne derland gelegen dependance van Pieterburen. Schouwen-Duive- land had de nieuwe opvang graag gehuisvest - Renesse noemde zich zelf al 'zeehondendorp' - maar leg de het af tegen Goeree-Overflak- kee, waar A Seal meteen terecht- kon in de in verslonzing geraakte Expo Haringvliet. Bovendien werd de opvang warm onthaald door het maritiem bedrijfsleven. Nog in 2014 werden de gebou wen van Expo Haringvliet ge kocht door de exploitant van Beachclub Havanna in Rockanje. De ondernemer verhuurde de ex positieruimte aan A Seal en ver bouwde het bijbehorende restau rant voor zichzelf. Het hele com plex wordt donderdag 17 decem ber geopend door burgemeester Ada Grootenboer. Een dag later gaan restaurant, zeehondenop vang en expositie open voor het publiek. Schouwse strandpaviljoens hebben de verbouwing van expohal, waarin ook de zeehondenopvang zit, mede gefinancierd De expohal, waar A Seal huist, is twee keer zo groot geworden. Binnen is de quarantaine voor nieuwe 'patiënten' en zijn verder de viskeuken, de kleedruimte voor de 90 vrijwilligers en de wa terzuiveringsinstallatie te vinden. Het grootse deel van de hal wordt ingenomen door een permanente expositie van Rijkswaterstaat (over het Kierbesluit Haringvliet), waterschap Hollandse Eilanden (Ramp 1953), waterbedrijf Evides, de KNRM en A Seal zelf. Aan de buitenzijde van de hal is de 'serre' van kleine baden voor zeehonden die nog worden gevoed. Buiten is ook de 'etalage' van vier grote ba den met dieren die bijna voldoen de zijn aangesterkt om te worden uitgezet. De verbouwing heeft vijf ton gekost. Er is geen geld voor festivi teiten rond de opening. „We hou den het sober", zegt Middelburger Jaap van der Hiele van EHBZ. „Al les is gefinancierd. We zijn begon nen met nul en staan nog steeds op nul." De verbouwing wordt voorgeschoten door het bedrijfsle ven, waaronder enkele Schouwse strandpaviljoens. De jaarlijkse twee ton exploitatiekosten van A Seal worden opgebracht door sponsors en donateurs. Hierbij gaat A Seal uit van 100.000 bezoe kers per jaar. STELLENDAM. Het geboorteseizoen van de grijze zeehond is begonnen. Maandagavond kwamen de eerste twee 'huilers' binnen in Stellendam. De dieren zijn moederloos aange troffen op de stranden van Kijkduin en Bloemendaal. Ze worden 'witjes' genoemd, naar de witte babyvacht, waar Canadese pelsjagers zo dol op zijn. Grijze zeehonden krijgen hun jongen in de winter, vanaf half no vember. Dit in tegenstelling tot de gewone zeehonden, die in het begin van de zomer pups krijgen. Jaap van der Hiele van de EHBZ heeft drie tips voor wandelaars die een huiler aantreffen. 1. Zorg dat de omgeving rustig blijft. 2. Houd kinderen en honden uit de buurt, (de zeehond vlucht voor ze of bijt ze) en 3. Bel A Seal: 088-2747795 (24 uur per dag). A Seal geeft zaterdag twee (gewo ne) zeehonden de vrijheid. Dat ge beurt om 13.00 uur op het strand bij paviljoen Haven van Renesse, duino vergang Jan van Renesseweg in Ren esse. Vrouw spuit met pepperspray Een 67-jarige vrouw uit Tho- len is aangehouden omdat ze een 41-jarige vrouw uit Halste ren met pepperspray in het ge zicht zou hebben gespoten. De vrouwen waren gisteren rond 6.45 uur aan de Abra ham Crijssenstraat in Tholen hun hond aan het uitlaten. Toen het slachtoffer de ver dachte aansprak, omdat haar hond losliep, spoot de vrouw haar in het gezicht met pep perspray. Kort daarna kon de 67-jarige vrouw in haar huis worden aangehouden. Man aangehouden voor mishandeling Een 51-jarige man uit Vlissin- gen is gisteren aangehouden omdat hij zijn ex-vriendin ernstig mishandelde. De ver dachte gaf het slachtoffer vrij dagavond net na half twaalf in haar woning verschillende klappen en trappen. Ze hield daar een verbrijzelde neus, een gebroken oogkas en blau we plekken aan over. Hij had haar eerder over de telefoon de huid vol gescholden. De vrouw is voor behande ling met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De Vlissinger meldde zich giste ren op het politiebureau en is aangehouden. Mannen proberen in te breken In een appartementencom plex aan de Elvis Presleylaan in Goes is vrijdagmiddag net na drie uur een poging tot in braak gedaan. Een bewoon ster zag rond dat tijdstip twee Noord-Afrikaans uitziende mannen bij de ingang staan. Het tweetal belde bij haar aan, maar de vrouw deed niet open. Vervolgens probeerde het duo de centrale deur te forceren. De politie vraagt ge tuigen contact op te nemen via 0900-8844 of anoniem via 0800-7000. Agent herkent in vrije tijd inbreker De politie heeft op de Middel burgsestraat een mogelijke 43-jarige inbreker aangehou den. De verdachte is dinsdag rond 10.00 uur herkend door een politieman in zijn vrije tijd. De agent zag de verdach te rijden en wist dat hij ge zocht werd. De politieman waarschuwde zijn collega's, die hem inrekenden. De man heeft mogelijk iets te maken met een woninginbraak op een bungalowpark aan de Duinweg in Zoutelande. De tien dagen oude 'huiler' die maandagavond bij opvang A Seal in Stellendam is binnengebracht, foto's Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland londentrnnspoit Jaap van der Hiele van de stichting Eerste Hulp bij Zeezoogdieren. THOLEN VLISSINGEN GOES KOUDEKERKE Zeehondenopvang in nieuw jasje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32