Drukkerij breekt met Orionis Kans op reanimatie het grootst in Kattendijke Hedwige in het nieuws Trefpunt Gedenkplaat voor slachtoffers 2 ZEELAND De gedenkplaat voor de slachtoffers van het Thermfosongeval is er mede om te wijzen op het belang van veilig werken. COMMENTAAR De wegen van Géry De Cloedt zijn ondoorgrondelijk. De Belgische eigenaar van de Zeeuws-Vlaamse Hedwigepolder is eerst zéér tegen ontpoldering. Maar later maakt hij een flinke draai: hij wil zijn polder des noods zélf onder water zetten. En nu verrast De Cloedt vriend en vijand met een voorstel om maar even vijfduizend vluchtelingen in de Hedwige te huisvesten. Een publiciteitsstunt? Dat zou kun nen. Maar als een man met dergelijke middelen iets voor vluchte lingen wil betekenen, verdient hij serieuze aandacht. De Cloedt haalt schetsen van een kampement tevoorschijn, geeft een rondleiding over zijn terrei nen en wijst op de bruikbaarheid van wat oude gebouwtjes. Dat is constructief. Aan het voorstel van De Cloedt zitten echter ook grote bezwaren. Ie kunt mensen in Nederland niet veel verder wegstoppen dan in de Hedwigepolder. Dat is dus een valse start. Want je mag hopen dat een flink aantal van deze vluchtelingen uiteindelijk in Nederland zal blijven. Daarom moet De Cloedt vriendelijk maar beslist worden bedankt. Dat is misschien een goede gelegenheid om hem aan te moedigen zijn zeer te waarderen - compassie anders te uiten. In elk geval niet met nog altijd omstreden grond. In Nederland kun je mensen niet veel verder wegstoppen dan in de Hedwigepolder De mensen, zes in totaal, heb ben dit dinsdagochtend te horen gekregen. Dat werd volgens OPM- directeur Dorsun Acun een acuut en emotioneel afscheid. „Ik heb het er nog moeilijk mee", zei hij in de loop van de dag, „zeker om dat die mensen er zelf niets aan kunnen doen. Zij zijn de dupe van ons meningsverschil met de direc tie van Orionis. Dat gaat over aller lei zaken. Ik kan en wil dat niet toelichten en uitvechten via de krant. Wel kan ik zeggen dat het niet uit de lucht komt vallen en dat het allemaal niet soepel ver loopt. Om die reden zag ik mij ge noodzaakt om het contract te ver breken. Hoe zuur ook." De sociale werkvoorziening had sinds mei 2014 een contract met OPM Zeeland. Orionis plaats te er mensen met een beperking die vroeger ook al bij Grafïmedia of zelfs nog bij ADZ werkten, via de toenmalige sociale werkvoor ziening l'Eté. De zes zijn 'vakmen sen', volgens Acun. „Het verlies is ook voor ons heel zuur. Er zijn nu nog vier medewerkers over. Dat betekent dat wij niet meer alle op drachten aankunnen en dat we dus ook genoegen moeten nemen met minder omzet. Hoe het op de lange termijn verder moet, weet ik nog niet. Op de korte termijn probeer ik de problemen op te los sen met partners en klanten. Dat lukt. Wij proberen ons bedrijf draaiende te houden." Orionis benadrukt dat het con flict niets te maken heeft met het vorige week uitgelekte rapport over diefstal door Orionis-mede- werkers bij de kringloopwinkel en de milieustraat. Het bedrijf zegt zorg te dragen voor de medewer kers die op straat zijn beland. „We zullen, zodra zij daar aan toe zijn, zoeken naar een nieuwe, passende werkplek. Maatwerk staat hierin voorop. Tot die tijd proberen we in gesprek te blijven met OPM, om samen te zoeken naar een op lossing voor de ontstane situatie." Acun bevestigt dat. „Maar of die oplossing er komt, ligt volle dig aan Orionis." Almanak Dreischor mag dan van oorsprong een agrarisch dorp zijn, onder de hui dige bewoners is er ook veel import - met banen in heel andere branches. Zoals laatst maar weer eens bleek toen, tijdens één van die gezellige dorpsfeesten die het dorp rijk is, de puberende jeugd zich verzamelde op het pleintje voor het dorpshuis. Een onderkomen dat sinds enige tijd Tref punt de Dorsvloer heet. Die naam op de gevel leidde tot grote hilariteit bij de vrienden. Want dan laatje een echt naambord voor het dorpshuis maken....en dan vergeet je de letter 'p'. 8ste VN Wereld Gehandicaptendag Nederland besteedt mor gen weer uitgebreid aan dacht aan de 34e UN-Inter- national Day Of Persons With Disabilities. Stich ting Gdag heeft voor het 8ste opeenvolgende jaar maar liefst 65 activiteiten in heel Nederland in de aanbieding. In Zeeland kunnen men sen met een lichamelijke of verstandelijke beperking in Oost-Souburg deelne men. Begin om 20.00, ein de om 22.00 uur bij Saam-aikido aan het Koop mansvoetpad 81. Huishoudhulp blijft vijf euro De huishoudelijke hulp voor inwoners van Middel burg, Veere en Vlissingen blijft in 2015 vijf euro per uur. Dat hebben de ge meenten besloten. De in woners kunnen maximaal drie uur huishoudelijke hulp per week inkopen. Ondanks het volgens ge meenten lage tarief maakt nog niet iedereen die dat mag, er gebruik van. De ge meenten hebben geld over. Daarom hebben zij beslo ten dat meer mensen ge bruik mogen maken van de regeling. Pad wordt Middelburgsweg Het voetpad dat loopt van het Grifïioenpad tot de Henry Dunantlaan alsme de het voetpad dat tot de Laan der Verenigde Naties loopt wordt het Middel burgswegje. Dat is de oude naam van de Griffioen- straat. Het college van bur gemeester en wethouders heeft besloten die naam te geven aan dat pad omdat het nog geen naam had. Cursus 'online' voor vrijwilligers Stichting Welzijn Middel burg houdt op dinsdag 8 december een bijeenkomst over hoe een vrijwilligers organisatie zich op een goe de manier online kan pre senteren. Tijdens de bijeenkomst geeft Urban Heroes infor matie over websites, zoek machines en social media. De bijeenkomst is in Pop podium De Spot in Middel burg tussen 19.00 en 21.00 uur. Er is plek voor maxi maal 120 deelnemers en maximaal twee vertegen woordigers per organisatie. Toegang is gratis. In Kattendijke hebben 3,8 pro cent van alle inwoners zich aan gemeld bij het oproepsysteem om een buurtbewoner te reani meren als het nodig is. In Zee land staat 0,43% van de bewo ners geregistreerd als burghulp verlener. De plaats Wilhelmina- dorp komt in de provincie op een tweede plaats met ruim 3 procent, 's Heer Hendrikskinde ren staat op een derde plaats met bijna 2 procent. Overijssel is de provincie met het hoogste percentage burger hulpverleners' 1,6 procent van de bevolking staat hier geregis treerd. Zuid-Holland (0,1 pro cent) heeft het laagste percenta ge. Het percentage burgerhulp verleners in Zeeland is 0,4 pro cent. In de beleving van de Hart stichting is dat overigens een slechte dekkingsgraad, Alleen Limburg en Overijssel hebben een voldoende dekkingsgraad. en De Looff overleden Herinnering aan de twee slachtof fers, de bewust wording van het belang van vei lig werken en de schoonheid van het kunstwerk. Aan het eind van zijn toespraak vatte broer Huub de Looff sa men waarom de families het zo belangrijk vinden dat de gedenk plaat voor Ruud de Looff en Ton Witte bewaard blijft op een voor iedereen toe gankelijke plaats. Witte door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. OPM Zeeland, een drukkerij aan de Mercuriusweg in Vlissingen, wil niet meer werken met medewerkers van Orionis Wal cheren. Tip? redactie@pzc.nl OOST-SOUBURG VLISSINGEN MIDDELBURG MIDDELBURG www.welzijnmiddelburg.nl/ vrijwilligerswerk Dure lessen Nabestaanden van de slachtoffers bekijken de gedenkplaat. foto's Ruben Oreel VLISSINGEN. De kans op tijdige hulp van een buurtbewoner bij een hartstilstand is het grootst in het dorp Kattendijke. In 230 plaat sen is de kans dat iemand gereani meerd wordt door een buurtbe woner nihil omdat er geen burger hulpverleners zijn, concludeert de Hartstichting in een gisteren ver schenen onderzoek. door Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30