Electrabel betaalt taks voor openhouden Doel Kruis Ék L\ hex ©eluiö van Economisch herstel zichtbaar 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Zeeland moet één gemeente worden. Uw Mening EENS ONEENS Bevolking Zeeland daalt Hobbybeurs in Coes Proefduik in Vlissingen De bestedingen nemen weer toe. Nederlander spendeert 13 miljard euro in buitenland, 3 miljard in eigen land. paul kusters woensdag Guido van der Heijden Echt, hartstikke leuk stukje meneer de burge meester. Be-lach-e-lijk, die Amsterdamse mij ter. Beetje het kruis weglaten om een stel schreeu wers tevreden te stellen. Echt weer een actie van die hoofdste delijke theedrinkers. Vast weer in gegeven door hypercorrecte grachtengordelveganisten. Am sterdam... met hun lijpe regen boogpietjes. Groot gelijk René, het moest eindelijk een keer ge zegd worden. Vast weer ingegeven door hypercorrecte grachtengordel veganisten Hoewel, Ad Koppejan, voorheen onze Zeeuwse trots op het Haag se pluche, had charmant lispe lend, al eerder Kamervragen over het kruif van Finterklaaf gesteld. Hij sloeg jaren geleden ook al de zelfde plank mis. Ja mis. Hoe makkelijk te slikken het verhaal ook is. Het klopt niet. De werkelijkheid is dat doorgesla gen politieke correctheid hele maal geen rol speelde. De echte re den achter het verdwenen kruis valt een beetje tegen. De Amster damse sint was in 2006 aan nieuw goed toe en het leek de ont werper aardig om dit keer de mij ter te sieren met de drie - bepaald christelijke - andreaskruisen uit het Amsterdamse wapen. Niet eens vernieuwend want in 1934 liep de Amsterdamse sint al rond met de Amsterdamse kruisjes op zijn gewaad. Een kruis op een mijter is hele maal geen verplichting voor een bisschop. Sterker, al googelend vond ik bitter weinig mijters met een kruis. Die van Myra is feite lijk de enige die meestal met een kruis op zijn mitra rondloopt. Dat kruis? Dat is echt wel het min ste probleem. Want over wie heb ben we het nu? Over een man die ieder jaar weer een karrenvracht statusloze, don kere vreemdelingen het land in- smokkelt die - ongetwijfeld hun paspoort overboord gegooid - alle maal Piet heten. Een katholieke geestelijke die onze kindjes op schoot neemt en ze snoepjes geeft. Probeer die traditie maar eens aan het buitenland uit te leggen. Ik word niet warm van de klimaattop toosenhenk.nl O 's LANfctS KNUFFEL CRIMINEEL T>IE VAN N SOKKEL VIEL... Het aantal Zeeuwen blijft de komende jaren gelijk of groeit licht. Vanaf 2020 daalt de bevolking structu reel. Dat meldt de provin cie Zeeland in de jongste bevolkingsprognose. Tot 2040 verwacht het provin ciaal bestuur een daling van 10.000 Zeeuwen, voor al in Zeeuws-Vlaanderen, Vlissingen en Schou- wen-Duiveland. Het aantal jongeren zal licht dalen, maar het aantal 80-plus- sers verdubbelt. In de Zeelandhallen in Goes staan op vrijdag 11 en zaterdag 12 december hon derd kramen, gevuld met creatieve hobby's, poppen huizen, beren en kerstarti kelen. Op vrijdag is de hob bybeurs geopend van 12.00 tot 17.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Entree 6 euro, kinderen tot 12 jaar gratis en parkeren is ook gratis. Wie graag wil leren dui ken, kan op woensdag 9 de cember een proefduik ma ken bij Duikteam Zeeland in het Vrijburgbad te Vlis singen. De minimumleeftijd is 14 jaar. Aanvang 20.00 uur. Aan melden via e-mailadres hoofdinstructeur@ duikteamzeeland.nl. De toegang is gratis. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl DEN HAAG. We geven voor het eerst in jaren meer uit aan vakan tie en we gaan langer weg. De va kantie van 8 dagen of langer ver overt terrein op de korte trip, maar het totaal aantal vakanties blijft met ruim 35 miljoen het zelfde. Dat blijkt uit de jaarcijfers die van het Continu Vakantie On derzoek die onderzoeksbureau NBTC-NIPO vandaag presen teert. „We zijn op de weg te rug", zegt onderzoeker Kees van der Most over de cijfers. In de cri sisjaren die achter ons liggen, was juist een omgekeerde ont wikkeling te zien. Het aantal va kanties stabiliseerde, maar Ne derlanders gingen vaker kort weg, dichterbij huis en goedko per. De afgelopen twee jaar gin gen we zelfs minder weg én ga ven we minder vakantiegeld uit. Nu sijpelen de tekenen van eco nomisch herstel door in het va kantiegedrag van de Nederland se bevolking. Dat is het meest zichtbaar in de bestedingen. Die nemen voor het eerst in jaren toe. Nederlan ders hebben dit jaar zo'n zestien miljard euro aan vakanties uitge geven, een half miljard euro meer dan vorig jaar. Daarvan spenderen we dertien miljard in het buitenland en drie miljard binnen de landsgrenzen. „Men sen zijn eerder bereid meer geld uit te geven", licht Van der Most toe. „Daarnaast is de verblijfs duur toegenomen. En we gaan iets meer voor luxe, wat je bij voorbeeld ziet in de groei van ho telvakanties." We hebben meer geld over voor een buitenlandse reis en la ten het eigen land wat vaker links liggen. Duitsland en Frank rijk zijn en blijven de meest ge liefde bestemmingen. Spanje staat op de derde plek, maar wint opvallend aan populariteit. Het land profiteert van de pro blemen waar andere vakantielan den mee kampen. „In Grieken land was het onrustig door de dreigende Grexit en de vluchte lingenstroom. Tunesië en Egyp te hadden last van terreuraansla gen. Spanje is een goed alterna tief als je op zoek bent naar zon, zee en strand." Indonesië Ook gingen we vaker buiten Europa op vakantie; het aantal verre vakanties groeide met 3 procent. Vooral de Nederlandse Antillen en Indonesië trekken veel Nederlandse toeristen. Nog altijd brengen we bijna de helft van alle vakanties in eigen land door. De Nederlander koestert zijn klassiekers: onze vrije tijd spenderen we hier al jaren het liefst aan de Noordzeekust of op de Veluwe. Daar komt jaarlijks 130 miljoen euro bij voor de exploitatie van Doel 3 en 4 en de kerncentrales in Tihange. De federale regering had enkele maanden geleden al besloten dat Doel 1 en 2 - veertig jaar oud - open moesten blijven om de energielevering te waar borgen. Er moest nog wel over eenstemming worden bereikt met Electrabel en het moederbe drijf Engie (het vroegere GDF Su ez). Dat gebeurde maandagavond op de valreep; de regering moest vóór 1 december de knoop door hakken. Tevreden Electrabel en Engie bleken gis terochtend tijdens een gezamen lijke persconferentie met pre mier Charles Michel uiterst tevre den met de 'belastingdeal'. De jaarlijkse bijdrage wordt immers verlaagd van ruim 400 miljoen euro per jaar naar 150 miljoen. Als tegenprestatie beloofde de energieleverancier de komende tien jaar 4,3 miljard euro in Bel gië te investeren. In Doel wordt de komende jaren 700 miljoen geïnvesteerd, in het kerncentrale park van Tihange 600 miljoen. De oppositie en de milieube weging noemen de verlaagde be lasting een cadeautje voor Elec trabel en de nekslag voor alterna tieve energiebronnen. 266 reacties MIDDELBURG GOES VLISSINGEN MIDDELBURG Ad Maas geeft Blaubeenlezing Ad Maas doet komend jaar onderzoek naar de collec ties van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Bij zijn aanstelling als genoot- schapsfellow, op dinsdag 15 december, geeft Maas de eerste jaarlijkse Blaubeenle zing. Hij betoogt daar dat moderne wetenschapsbeoe fening geworteld is in de ne gentiende eeuw. De lezing vindt plaats in de Raadzaal van University College Roos evelt in het voormalige stad huis van Middelburg. Aan vang 19.30 uur. Aanmel den: infodesk@ucr.nl Vakanties langer en luxueuzer door Heieen Boex door Wout Bareman DOEL. De federale Belgische rege ring en energieproducent Electra bel hebben een akkoord bereikt over het langer openhouden van de kerncentrales Doel 1 en 2. Ze blijven tien jaar langer open, tot 2025. Electrabel betaalt daarvoor jaarlijks 20 miljoen euro belas ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2