l 25 Sinéad vraagt haar familie om hulp Amy Winehouse in Joods Museum 'A Head Full of Dreams', de jongste cd van de Britse rockgroep komt vrijdag uit Het getuigt van levenskracht. Net niet de grootste rockband ter wereld Media Entertainment Sinéad O'Connor heeft vanuit het zieken huis haar familie om hulp gevraagd. 'Ik heb jullie nodig', laat ze via Facebook weten. De zangeres wilde zondag zelfmoord plegen, maar werd op tijd gevonden. Eerder ver klaarde ze haar familie 'dood'. Het Joods Historisch Museum in Amsterdam zet volgend jaar Amy Winehouse (1983-2011) in de kij ker. Op 29 februari opent daar een tentoonstelling over de succesvol le zangeres. Is het zevende album van Coldplay het laatste dat de band ooit maakte? Zanger Chris Martin zinspeelt er op. Al in december vorig jaar meldde Martin (38) in een radiointerview dat hij de al bums van de groep als een cyclus van zeven delen beschouwt. 'Net als de Harry Potter-boeken', voeg de hij nog toe. Over wat er na het voltooien van het zevental met zijn band ge beurt, bleef hij vaag. Ook nu het verschijnen van A Head Full of Dreams twee dagen weg is, is de toekomst onzeker. En dat is vreemd voor wie luistert naar het van spelplezier en avonturen- drang bruisende album. Stond de laatste, tegenvallende, Coldplay-plaat Ghost Stories voor introspectie en soberheid, zijn op volger is juist compleet naar bui ten gericht. Deze songs zijn ge maakt om mensenmassa's in de stadions (in juni volgend jaar speelt Coldplay tweemaal in de Amsterdam Arena) vrolijk te laten deinen en meegalmen. Meer dan ooit omarmt het Lon- dense viertal de elektronische dansmuziek. Het opvallendst in die zin is Hymn for the Weekend, waarop Beyoncé als Martins duet partner fungeert en deejay Avicii de beats programmeerde. Het con- fettikanon loeit nog harder op de disco van de titeltrack en de hyper- aanstekelijke single Adventure of a Lifetime. Beide zijn over de top-dansvloersongs die zowel een bekeuring van de smaakpolitie als een oorkonde voor bewezen goed-humeur-garantie verdienen. Het sterkst blijft Coldplay ech ter als de band zijn ambities enigs zins weet in te tomen. Zo is Up Up (met Noel Gallagher op gitaar) een ouderwets pakkende popsong en ontroert de delicate ballade Everglow juist omdat hij klein is gehouden. Op die laatste song, die over een liefdesbreuk gaat, figu reert Martins ex-echtgenote Gwy- neth Paltrow. Ze schreef een deel van de tekst en is, voor wie goed luistert, ook vocaal hoorbaar. Al met al getuigt Coldplays ver- Meer dan ooit omarmt het Londense viertal de elektronische dansmuziek meende epiloog van grote levens kracht. Kwalitatief is A Head Full of Dreams als dat ene gebakje dat zoveel suiker bevat dat je het ei genlijk zou moeten laten liggen. Maar ondertussen is het zo lekker dat je het, voor je er erg in hebt, naar binnen schrokt. Als cijfers niet liegen, dan is Coldplay net niet de grootste rock band van dit mo ment. 38 miljoen vol gers op Facebook, 16 miljoen op Twitter, 4,6 miljoen streams op Spotify en 5,9 mil joen verkochte con certkaartjes: het zijn hoe dan ook indruk wekkende aantallen. Maar welke maatstaf je er ook naast legt, op vrijwel elk front worden de Britse mu zikanten ingehaald. Soms nipt, zoals op Facebook waar One Direction een half miljoen volgers meer heeft. De boyband geldt volgens kenners niet als rockband, maar is natuurlijk wél volop actiefin de wereld van de pop muziek. U2 verslaat Coldplay ruim schoots met 22 Gram my's (7 voor Cold play) en 20,5 miljoen verkochte concert- kaarten. Zelfs de Rol ling Stones doen het met 19,7 miljoen ver kochte tickets beter. Het verschil komt vooral door het aan tal dienstjaren: Cold play begon pas in 1996. U2 en de Stones waren toen al volop aan het toeren. WOENSDAG 2 DECEMBER 2015 Cultuur door Stefan Raatgever A Head Full of Dreams van Coldplay ligt vanaf vrijdag in de winkels. COLDPLAY Coldplay komt vrijdag met het zevende album, foto PR r. 'ty A-; -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25