Brussel: actie tegen korte levensduur apparatuur Toekomstvisie CPB: groei economie trager De Rolls Royce onder de koffie ECONOMIE 21 Brazilië krimpt weer verder VW: verkopen stijgen flink S9 De economie van Brazilië is ook in het derde kwartaal gekrom pen. Het is voor het eerst sinds 1996 dat de grootste economie van Zuid-Amerika drie kwarta len op rij kromp. De daling met 1,7 procent ten opzichte van een kwartaal eerder was sterker dan geraamd. Economen rekenden gemiddeld op een min van 1,2 procent. De krimp in het twee de kwartaal werd naar beneden bijgesteld van 1,9 naar 2,1 pro cent. Op jaarbasis ging het bruto binnenlands product (bbp) met 4,5 procent achteruit. Brazilië kampt verder met stijgende werkloosheid en hoge inflatie. Volkswagen heeft in Nederland af gelopen maand fors meer nieuwe auto's aan de man gebracht. Er werden in totaal 5.684 nieuwe VW's op kenteken gezet, tegen 3.505 in november vorig jaar. Het emissieschandaal lijkt de verkoop cijfers niet te deren. Volgens brancheorganisatie Bovag danken de Duitsers de forse verkoopplus aan de nieuwe bijtellingsregels. In januari gaat het bijtellingsper- centage voor veel leaseauto's om hoog. Mensen die nog graag zo'n wagen willen, kopen deze voor het eind van het jaar. Er werden daarom uitzonderlijk veel Golfs en Passats verkocht. Apparatuur, zoals (vaat)wasmachi- nes, strijkijzers, televisietoestellen en andere gebruiksvoorwerpen: consumenten vinden al dan niet terecht dat die net na de garantie termijn naar de filistijnen gaan. Ze wijzen dan de beschuldigende vinger naar de fabrikant. Die zou bewust een beperkte levensduur aan het apparaat hebben gegeven om de consument snel weer naar de winkel te lokken. Die vorm van verspilling is veel consumen tenorganisaties al lang een doorn in het oog. De Nederlandse Euro commissaris Timmermans wil daarom tot nieuwe, en veel duur zamer afspraken komen met de in dustrie. In het verleden is er veel geke ken naar energieverbruik van huis houdelijke apparatuur, zegt Tim mermans in zijn actieplan, maar betrekkelijk weinig naar duur zaamheid, repareerbaarheid en hergebruik. Dat moet wat hem be treft snel veranderen. Europarlementariërs Gerben Jan Gerbrandy (D66) en Bas Eickhout (Groenlinks) vinden het prima dat Timmermans hier werk van maakt, maar vinden het wel jam mer dat hij zich beperkt tot een ac tieplan. „Waarom gaat hij niet meteen over tot wetgeving? Dit is alleen maar een aankondiging", al dus de twee Europarlementariërs. ,„Zo verlies je maar tijd." Ook hun CDA-collega Annie Schreijer-Pie- rik betreurt dat het bedrijfsleven nu nog weer langer moet wachten op duidelijke regels voor duur zaam productontwerp. Het parlement ziet met span ning uit naar de voorstellen van Timmermans, omdat hij vorig jaar onder zware kritiek de plannen van de vorige Commissie voor een kringloopeconomie in de prullen bak mikte. Tegen de storm die toen opstak verweerde Timmer mans zich met het argument dat hij met betere plannen zou terug komen. Volgens bronnen in Brussel is het zeer de vraag of dat nu gelukt is. De plannen die Timmermans niet ambitieus genoeg vond, voor zagen in minimaal 70 procent her gebruik van alle door gemeenten ingezameld afval, geen opslag in de grond van herbruikbaar materi aal, gescheiden inzameling van bioafval binnen 10 jaar en ook minstens 30 procent minder voed- selverspilling binnen 10 jaar. Het deels gelekt ontwerp van Timmermans is op al die punten juist minder ambitieus. Dat stellen het Centraal Planbu reau (CPB) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een gisteren gepubliceerde stu die 'Nederland in 2030-2050'. Er worden twee scenario's uitge werkt. Het eerste gaat uit van een hoge economische groei, het tweede zet juist in op een trage ontwikkeling van de economie. Het hoge scenario combineert een relatief hoge bevolkingsgroei (met rond de 19 miljoen inwo ners in 2050 tegen 17 miljoen in woners nu) met flinke economi sche groei. Maar zelfs in dat sce nario zal de economische groei niet boven de 2 procent uitko men. Volgens de onderzoekers heeft de verhoging van de pen sioenleeftijd weliswaar een posi tief effect op de potentiële be roepsbevolking, maar is dat op termijn onvoldoende om het drukkend effect van de lagere be volkingsgroei en vergrijzing te compenseren. Het lage scenario, waarbij de Nederlandse bevolking na 2030 krimpt naar rond de 16,5 miljoen in 2050, gaat uit van een econo mische groei van 1 procent. In beide scenario's is de ver grijzing een van de belangrijkste demografische ontwikkelingen in de toekomst. Nu is nog een op de zes Nederlanders ouder dan 65 jaar, in 2050 is dat een op de vier. Nu is nog een op de zes Nederlanders ouder dan 65 jaar, in 2050 is dat een op de vier De onderzoekers verwachten ver der onder meer dat Nederlan ders in de toekomst steeds meer kilometers gaan afleggen, zowel met de auto, het openbaar ver voer, als de fiets. Voor Schiphol voorzien ze in het hoge scenario dat de luchthaven in de toe komst onvoldoende ruimte zal hebben om de vraag naar lucht vervoer te kunnen opvangen. Ook blijven de steden groeien. Niet alleen doordat de trek naar de stad doorzet, maar ook doordat de bevolking in de Randstad en andere steden rela tief jong is en er in de steden dus een hoger geboortecijfer is. Met gratis schitterende thermosbeker! Cups voor Nespresso® machine 100% Arabica koffiebonen (2 kg) Bestel via de unieke link WWW. koffievoordeel.nl/cadeau of gebruik de bon I iflvAixn WOENSDAG 2 DECEMBER 2015 In een recyclingbedrijf in Dordrecht worden afgedankte koelkasten ver werkt. foto Robert Vos/ANP door Frans Boogaard BRUSSEL. Huishoudelijke apparaten en elektronica moeten straks min der snel stuk gaan, beter repareer- baar zijn en makkelijker uit elkaar te halen zijn voor hergebruik. Dat zegt vicevoorzitter Frans Timmer mans van de Europese Commissie in een actieplan dat hij vandaag naar buiten brengt. 70% Het vorig jaar naar de prullenmand verwezen plan voor de kringloopeconomie voorzag in minimaal 70 procent hergebruik van al het ingezamelde afval DEN HAAG. De economische groei in Nederland blijft in de toekomst waarschijnlijk achter bij wat we de afgelopen decennia hebben ge zien, met een groei van tussen de 1 en 2 procent per jaar. Een be langrijke oorzaak is de vergrij zing. Grand Maestro Italiano is de Rolls Royce onder de koffie. Alleen de allerbeste bonen uit Costa Rica, Mexico, Colombia en Brazilië zijn zorgvuldig geselecteerd voor deze uitmuntende melange. Vervolgens wordt de koffie op authentieke Italiaanse wijze gebrand. Het resultaat is een intense en tevens uiterst verfijnde koffie. Een waar genot voor uw smaakpapillen. Let op! Als u eenmaal Grand Maestro Italiano heeft geproefd, dan wilt u nooit meer andere koffie. Geniet van een heerlijke Café Grand Cru Classé van het topmerk Grand Maestro Italiano en haal nog veel meer koffiebeleving uit uw Nespresso® Machine. Het schitterende proefpakket bevat de smaken Intenso, Lungo di Lusso, Espresso Grande en II Delizioso. Profiteer van 33% korting, thermosbeker cadeau en gratis verzending! Maak extra voordelig kennis met zowel de Celeste als de Original koffiebonen van Grand Maestro Italiano en bepaal zelf uw favoriet. Profiteer van 45% korting, gratis verzending en een schitterende thermosbeker cadeau! verzending DAAROM KOFFIEVOORDEEL: Gratis verzending <3" Altijd de laagste prijs garantie Klanten beoordelen ons met een 9,2 O Betaling per factuur Alle A-merken voor stuntprijzen ITALY'S FAVOURITE COFFEE fa/ra/i» Vragen? Telefoon 030 - 32 000 92 of mail naar info@koffievoordeel.nl BESTELBON GRATIS SCHITTERENDE THERMOSBEKER x 100 cups voor Nespresso® machine van 37,- voor 24,95 x 2 kg topkwaliteit koffiebonen van 35,90 voor 19,95 VoorlettersAchternaam Afleveradres PostcodePlaats E-mailadresTelefoonr Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: Koffievoordeel, Antwoordnummer 79601, 7960 WB Ruinerwold

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21