Zeiler Postma vindt medaille niet interessant 1 EK kortebaan is niet meer dan opwarmer richting Rio Wat is nu een eerlijke prijs ^^5 voor een onderhoudsbeurt? carsom.nl mm SPORT 19 Finn-zeiler Pieter-Jan Post ma (33) plaatste zich afge lopen weekend op het WK in Nieuw-Zeeland voor de Olympische Spelen van Rio de Janeiro. Het worden zijn derde Spelen. Drie jaar geleden in Londen verspeelde de Fries in de laatste race een medaille, hij werd vierde. 'Ik haal vooral veel plezier uit de passie waarmee ik zeil. Daar gaat het mij om' „Nee, ik wist dat het ging luk ken. Dat wil niet zeggen dat ik me geen zorgen meer maak. Er moeten nog dingen beter, zoals het materiaal en de techniek." „We zijn een nieuwe mast aan het testen. De mast is de motor van de boot, heel belangrijk. En ik wil vloeiender kunnen schake len tussen technieken die horen bij veranderende omstandighe den. Ik kijk ook naar mezelf. Ik ben iemand die altijd overal met hart en ziel ingaat, vroeger meer dan nu, maar het blijft een val kuil. Je hebt meer overzicht door afstand te nemen." „Een medaille vind ik niet inte ressant." „Wat ik bedoel is dat ik plezier haal uit de passie waarmee ik ra ce. Je hebt daar sterk wisselende windomstandigheden, je moet op alles voorbereid zijn. Soms initiatief nemen, soms juist rea geren. Er komt veel bij kijken. Dat wil ik allemaal in orde heb ben. De prestatie is wat daar dan uiteindelijk uit voortkomt. Ben ik gebrand om met een medaille thuis te komen? Ja, natuurlijk. Maar met die focus moet ik er niet heen gaan." „Een jaar. Ik had goud in han den, in de laatste minuten ging het mis (door een strafrondje, red.). Ik ben er de laatste jaren achter gekomen dat de kwaliteit van racen door veel zaken wordt bepaald. Ik heb nu, denk ik, op al le vlakken de juiste ervaring." WÊÊk Ook technisch directeur Joop Al- berda van de zwembond ontkent niet dat hij momenteel al met een schuin oog naar Rio kijkt. Zijn ge voel voor dit magische evenement is duidelijk: „Een dag na de Olym pische Spelen kijk ik alweer naar de volgende." „Dit EK is voor onze zwem mers een prima meetmoment. Kortebaanwedstrijden beschouw ik als het InnoSportLab in wed- strijdvorm; starten en keren in de praktijk brengen", zo verwijst hij naar de vooruitstrevende technie ken in het Eindhovense trainings centrum. Alberda is benieuwd hoe Fem ke Heemskerk (28) en Moniek Nij- huis (27) ervoor staan na hun ver huizing naar respectievelijk Frank rijk en Engeland. „Het is afwach ten hoe zij reageren op de nieuwe trainingsprikkels. Vaak duurt het enkele maanden voordat het lichaam gewend is aan andere in spanningen", aldus Alberda. Nijhuis liet afgelopen week we ten dat zij in Plymouth veel har der traint dan ze in Nederland ge wend was. „Ik moet iedere mid dag even slapen om bij te komen." Ook Heemskerk kan niet zonder haar middagdutje, sinds ze in sep tember de overstap maakte naar het strenge trainingsregime van coach Philippe Lucas. Het roept de vraag op of de da mes niet een te grote gok hebben FINALES EK KORTEBAAN genomen, om kort voor de Olym pische Spelen het roer radicaal om te gooien. Alberda ziet dat anders. „Het was geen gok, maar een keu ze. En nee, we weten niet of het goed of slecht uitpakt. Dat zullen we waarschijnlijk nooit weten. Er is geen tweede Femke Heemskerk die gewoon in Eindhoven is blij ven trainen. Er is geen vergelij kingsmateriaal voor handen." Kromowidjojo Terwijl Heemskerk en Nijhuis de afgelopen weken moesten wen nen aan een nieuw land, een nieu we coach en nieuwe trainingen, kon Ranomi Kromowidjojo (25) doorgaan op de weg die zij in de zomer van 2014 is ingeslagen. Een weg die onder leiding van haar trainer/coach Patrick Pearson moet leiden tot nieuwe olympi sche successen. Pearson stelde gis teren dat 'Kromo' dicht tegen haar niveau van afgelopen zomer aan zit. „Voor de WK in Kazan was ze zwemtechnisch beter dan ooit. Omdat ze zo fit was, ging het alle maal automatisch goed. Nu zit ze bijna op dat niveau. Normaal valt Ranomi in deze fase van het jaar iets terug, nu niet." Puur op snel heid is er nog wel aardig wat te winnen voor de olympisch kam pioene. Pearson: „Ze moet nog fit ter worden om minder weerstand te hebben in het water." Vraag gratis 3 offertes aan bij garages uit jouw buurt, vergelijk en kies de beste deal WOENSDAG 2 DECEMBER 2015 door Rik Spekenbrink Pieter-Jan Postma Ooit getwijfeld aan plaatsing voor Rio? Vertel. Durf je na de vierde plek in Londen nu te zeggen dat je voor een me daille gaat? Sorry? Hoe lang duurde het voordat je de teleurstelling van Londen had ver werkt? Pieter-Jan Postma: „Ik had in Londen goud in handen, maar in de laatste minuten ging het mis." foto ANP Ranomi Kromowidjojo zit volgens coach Patrick Pearson op weg naar Rio op dit moment al dicht tegen haar topni veau van afgelopen zomer aan. foto VI Images door Natasja Weber NETANYA. In een seizoen dat ein digt met de Olympische Spelen, vormen de Europese kampioen schappen kortebaan niet het meest aansprekende toernooi. Met het oog op Rio 2016 draait alles de ko mende maanden uiteraard om het langebaanzwemmen. De EK in het 25-meterbad in de Israëlische bad plaats Netanya zijn dan ook vooral een mooie test. Vandaag: 50 school vrouwen (Nij huis), 400 vrij mannen Brzos- kowski), 50 school mannen (Van Lith) Morgen: 800 vrij vrouwen (Van Rouwendaal), 50 vlinder vrouwen (Dekker), 200 vrij mannen (Brzos- kowski, Schwietert) Vrijdag: 100 vrij vrouwen (Kromo widjojo, Heemskerk, Steenber gen), 50 vrij mannen (Puts, Schwie tert), estafettevrouwen (4x50 vrij) Zaterdag: 200 vrij vrouwen (Heemskerk, Rouwendaal, Steen bergen) Zondag: 50 vrij vrouwen (Kromo widjojo, Dekker, Steenbergen), 400 vrij vrouwen (Rouwendaal, Heemskerk) T Tt Vind de beste deal voor auto-onderhoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19