Van Rhijn is slachtoffer van nieuwe lichting 16 PSV haalt met 'on-Nederlands' voetbal wél goede Nederland is 'kampioen balbezit'. Moeten we dat nog wel willen? De kille cijfers achter het oer-Hollandse fenomeen. „Het gaat erom waar je de bal hebt." ls trainer van Beek Vooruit Bi ver biedt Pierre van Hooijdonk zijn spelers om na de aftrap terug te spe len naar de laatste linie. „Dat is ook niet nodig", zegt de ex-inter- national. „Als de bal weer bij de keeper is, moet je honderd meter overbruggen. Waarom zou je dat doen als je op vijftig meter van het doel mag beginnen?" Het is een reactie op het oever loos achterin rondspelen, dat hij Nederlandse clubs en Oranje zo vaak ziet doen. Goed voor de sta tistieken, maar je koopt er niets voor. „We willen na afloop graag zeggen dat we het meeste balbe zit hadden en dominant waren", zegt Van Hooijdonk. „Maar balbe zit is helemaal niet relevant. Het gaat erom waar je de bal hebt. Kijk je alleen naar balbezit op de helft van de tegenstander, dan krijg je een heel ander beeld." Nederlanders zijn verliefd op de bal. Altijd al geweest. De Hol landse School is gestoeld op bal bezit, op het kapotspelen van te genstanders met verzorgd posi tiespel. Het verklaart wellicht waarom we, anders dan in veel andere landen, zo hechten aan statistieken die moeten 'bewij zen' dat we ondanks een neder laag de bovenliggende partij wa ren. Wie de bal heeft, is toch de baas? Bij PEC Zwolle weten ze be ter. „Voor ons geldt: hoe minder balbezit, hoe meer punten we ha len", zegt trainer Ron Jans. „Bal bezit geeft maar een klein beetje informatie. Je kunt het alleen ge bruiken in combinatie met ande re gegevens. Begin dit seizoen wa ren we de ploeg met het minste balbezit. Maar met doelpogingen stonden we in de top-3. Dat is in teressanter. Je moet het moment pakken, dat is veel belangrijker." Vaker de bal Natuurlijk zegt het percentage balbezit wel iets. Wie beter is dan zijn tegenstander heeft in de regel vaker de bal. Ploegen als Bar celona en Bayern München zijn zelfs zo goed dat hun meeste op ponenten er helemaal niet aan te pas komen. „Zij gaan uit van bal bezit", zegt Jans. „Maar bijna alle andere topploegen spelen com pact en komen er snel uit. Inter nationaal gelden andere regels." Dat hebben ze bij PSV goed be grepen. De Eindhovenaren boek ten dit seizoen twee on-Neder- landse zeges in de Champions League. Met minder balbezit wer den Manchester United en VfL Wolfsburg thuis verslagen. De Het grootste slachtoffer van het huidige succes van Ajax in de eredivi sie is Ricardo van Rhijn (24). Een jarenlang onbe twiste basisspeler en achtvoudig Oranje-international nota bene. Maar reputaties tellen niet voor trainer Frank de Boer, die in het overtuigende talent Kenny Tete zijn nieuwe rechtsback vond. De Rotterdamse Kuip is doodstil als een vrije trap van Ricardo van Rhijn na vier minuten in het doel ploft. Ajax wint van Feyenoord en Van Rhijn maakt een schitterend doelpunt, dat uiteindelijk zelfs de overwinning oplevert tegen de aartsrivaal. Niemand kan eigenlijk geloven dat Ajax zegeviert, nadat het bijna negentig minuten is overklast door de Rotterdammers. Maar Van Rhijn kan het na afloop logischerwijs weinig schelen. Hij staat daar te glimmen. Slagregens teisteren De Toekomst. Het veld is zompig en nauwelijks bespeelbaar. Na een half uur geeft Spartaan Loris Brogno een strakke voorzet richting de modderpoel die voor het strafschopgebied van Jong Ajax door moet gaan. In een poging redding te brengen, glijdt Van Rhijn de bal in het eigen doel. Ook dat nog. Symbolischer kan de huidige situatie van de ver dediger niet worden uitgedrukt. Jaap Stam, trainer van Jong Ajax, zei met gevoel voor understa tement: „Lullig voor Ricardo, dat zoiets op zo'n moment gebeurt." De hoofdrolspeler zelf had na de negentig minuten durende koude douche geen trek om zijn licht te laten schijnen op zijn huidige sta tus. En ook dat is veelzeggend. Uitzichtloos Want de situatie van de Leide- naar begint zo langzamerhand uitzichtloos te worden. Aan het begin van dit seizoen ver loor hij definitief de concur rentiestrijd van revelatie Kenny Tete. Dat is pijnlijk, maar nog wel tot daar aan toe. Maar de laatste wedstrijden behoort hij volgens trainer Frank de Boer niet eens meer tot de beste achttien spelers die de wedstrijdselectie vormen. Een hard gelag voor de voorma lig international. Zelf deed hij zijn voorganger Gregory van der Wiel snel vergeten, nu gebeurt met hem hetzelfde. Wat nu? Zijn zaak waarnemer So ren Lerby zegt: „We gaan ermee aan de slag en een oplossing zoeken." Die moet in januari komen, als clubs weer een maand lang spelers kunnen transfe reren. Van Rhijn heeft een doorlopend contract tot de zomer van 2018. Gezien zijn leeftijd (24) lijkt zijn begeleiding voor een structurele oplossing te gaan. Ver koop ligt wat dat betreft meer voor de hand dan verhuur. Godenzonen Auteur Auke Kok schreef het boek Tussen Godenzonen, Een jaar lang Ajax. Hij leerde Van Rhijn zodoen de goed kennen. Die zal de reden van zijn huidige situatie vooral bij zichzelf zoeken, weet Kok zeker. „Hij is extreem zelfkritisch, bijna overdreven. Een atypische eigen schap voor een voetballer. Hij zal vooral naar zichzelf kijken om hier uit te komen." Vorig seizoen waren er al voor tekenen dat Van Rhijn niet meer het vertrouwen van De Boer zou krijgen. Scherpte, dat wilde de trai ner vooral bij hem zien. Eerder dit seizoen zei De Boer: „Voor hem is deze situatie lastig. Hij is ook nog nooit in de positie geweest dat een concurrent het van hem won." Kenny Tete dus. Laat dat nu net een van de Ajacieden zijn die onomstreden is. En dus was de te genwind voor Van Rhijn maandag op De Toekomst niet alleen letter lijk, maar ook figuurlijk. statistieken van het falende Ne derlands elftal, dat in alle EK-kwalificatieduels meer balbe zit had dan zijn tegenstanders, steken er schril bij af. Sneeuwschuiver „Bij Oranje was het tempo ook enorm laag", zegt Van Hooij donk. „Je kan snel omschakelen als de tegenstander hoog staat. Maar bij Oranje gaat het breed, te rug, nog eens breed en weer te rug. Vergelijk het met een sneeuwschuiver. Als je die lang zaam vooruit duwt, schuifje al les in elkaar. We geven tegenstan ders de tijd om zich te groeperen, omdat we denken dat we nog zo goed zijn dat we er wel door heen kunnen voetballen. Maar alleen Arjen Rob ben en Wesley Sneij- der zijn top en kun nen dat nog." Als trainer van Jong Oranje heeft Fred Grim talenten onder zijn hoede. Met hen streeft de ex-Ajacied balbezit na: via de op bouw van ach teruit de vrije man proberen te vinden. Eigenlijk zo als alle jongens in dit land ook zijn opgeleid. „Leuk is dat Wesley Hoedt bij Lazio Roma nu hele andere opdrachten krijgt", vertelt Grim over de naar Italië uitgevlogen verdediger. „Niet vooruit verdedigen, achter uitlopen en het initiatief aan de tegenstander laten. Het is interes sant hoe er in die landen wordt gedacht." Omgooien Zijn filosofie omgooien, ziet Grim niet zitten. „Kiezen voor 'Voor ons geldt: hoe minder balbezit we hebben, hoe meer punten we halen' dominant voetbal of reactievoet bal hangt van zoveel af. De kwali teiten van jouw team, de tegen stander, het type wedstrijd. Het is ook een kunst om te leunen op een gesloten verdediging. Dan moeten de onderlinge afstanden klein zijn, zodat er geen muisje doorheen kan. Als ik kijk naar de eredivisie en de hoeveelheid kan sen die er worden weggegeven, gaat een club echt niet zomaar veel rendement uit reactievoet bal halen. We zijn in dit land een periode alleen maar met mooi voetbal bezig geweest. Uiteinde lijk gaat het om het winnen. Daar zijn we nu inmiddels wel achter." Sport 'Balbezit totaal niet relevant' door Pim Bijl en Wietse Dijkstra JM1Q 4A door Daniël Dwarswaard 21 september 2014 30 november 2015 Ricardo van Rhijn Arjen Robben scoorde tijdens het WK in Brazilië tegen Spanje, foto AP Ron Jans trainer PEC Zwolle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16