14 NIEUWS Journalist Jacques Hendriks trok door Tsum Valley, een Tibetaanse enclave in Noord-Nepal die ook werd getroffen door de zware aardbevingen van april en mei. Hij doneerde er spullen aan drie basisscholen. Voetje voor voetje, balance rend als een koorddanser zonder net. Links een steile rotspartij zonder houvast, rechts gaapt een honderden meters diepe afgrond, die eindigt in de kolkende rivier. De aardbeving en daaropvolgende lawi nes hebben het pad op weg naar Chhokang Paro weggeslagen. Nu is er niet meer dan een drie decimeter breed richeltje. Er is geen andere optie. Behoedzaam volg ik op het zachte gruis de kleine voetstappen van gids Tenzie Sherpa en weet: één slippertje kan fataal zijn. De keienmassa beweegt nog, je hoort het getik van kiezeltjes die te pletter slaan in de diepte. Er zoeft iets rakelings langs, ge volgd door een doffe dreun. Dat was geen kiezeltje, maar een stevige kei. Ik haal diep adem en vervolg geconcen treerd mijn weg. Pas als ik weer een veilig pad onder mijn bergschoenen voel, komt de schrik. En opluchting. Ik heb een engel tje op mijn ene schouder, en Boeddha op de andere. Het is de enige keer op weg naar Tsum Valley dat ik me afvraag waaraan ik ben be gonnen. Met drie koffers en een rugzak, ge vuld met schoolbenodigdheden, ben ik van uit Nederland afgereisd naar Kathmandu, de hoofdstad van het in april en mei door zware aardbevingen getroffen Nepal. Daar liggen nog eens tweehonderd rugzakj( tweehonderd paar schoenen klaar voor kinderen van drie basisscholen en nonne tjes in spé. De spullen zijn betaald met de verkoop van mijn boek Gek op Nepal, en met donaties. Met de jeep over deels hopeloos slech te paden is het zes uur rijden naar Arug- hat. Dan nog een paar uur hobbelen met een busje naar Arkhet en tenslotte vijf da gen bergje op, bergje aflopen tot Lama- gaon (3.300 meter hoog). Het even praktische als romantische idee om de circa 250 kilo bagage met een ezelkaravaan te vervoeren, kan in de prullenbak. De paden zijn zwaar be schadigd; te gevaarlijk voor lastdie ren. Daarom gaan we op pad met acht dragers: zeven mannen en een vrouw. Gedwongen door aardverschui vingen moeten we geregeld een om weg nemen. En vier, vijf keer klinkt Tenzie's alarm: 'Too dangerous'. Scheefgetrokken stalen hangbruggen waar rotsblokken gaten in hebben ge slagen, spekgladde afdalingen of proviso rische houten bruggetjes over een zee van vlijmscherpe stenen. Onderweg zien we hoe mannen en vrouwen, jong en oud, proberen de route beter beloopbaar te maken. Ze werken vrijwel alleen met hun handen, steen voor steen; veel vaart zit er niet in. Eenmaal in Lamagaon, ons 'basis kamp', kunnen de dragers weer naar huis. 'enzie en ik slapen bij het Compassion 'Sinterklaas' in de Vallei van de Stilte De verslaggever (rechts) deelt spullen uit aan schoolkinderen. foto Jacques Hendriks ^.r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14