Fietsen in Twente ANWB Reizen Bommetjes en pijlen voor de deur officieel op lijst van Nederlandse tradities NIEUWS 13 Lijst immaterieel erfgoed geeft geen beschermde status. Als overheid vuur werk verbiedt, gaat het weer van de lijst. anu/b ROTTERDAM. Consumentenvuur werk behoort sinds gisteren tot de Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed. Is de show die 'we' elk nieuwjaar opvoeren daar mee voor eeuwig gered? „Dat niet, maar het helpt wel." Het 'voor de deur vuurwerk af steken' is samen met acht andere grote én piepkleine Hollandse tra dities, van het Limburgse stroop- koken tot en met de Indische rijst tafel, aan de erfgoedlijst toege voegd. „Dat is het mooie van deze lijst", zegt Ineke Strouken van het Nederlands Centrum voor Volks cultuur en Immaterieel Erfgoed. „Grote en kleine tradities staan door elkaar. De lijst bestaat drie jaar en er staan er ruim negentig op. Als het aan drie criteria vol doet: het moet een jaarlijkse tradi tie zijn, er moet een gemeenschap van mensen achter staan én het moet een levende traditie zijn, die nog bestaat. Zelfs iets kleins als een straatfeest kan erop." Hoe gewichtig de Nationale In ventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed ook klinkt, de criteria roe pen wel de vraag op: wat heb je er aan? „De lijst van immaterieel erf goed is inderdaad wat anders dan de lijst materieel erfgoed", zegt Strouken. „Daarop staan gebou wen en geschriften. Die lijst wordt door deskundigen samenge steld en is in principe voor altijd. De lijst immaterieel erfgoed is van de mensen zelf en draait om leven de tradities." Dat 'levende' houdt in dat consumentenvuurwerk nu weliswaar op de Inventaris imma terieel erfgoed staat, maar géén be schermde status geniet. „Als de overheid het ooit verbiedt, gaat het weer van de lijst af." En toch heeft 'de pro-vuurwerk- lobby' met het veroverde plekje Inventaris immaterieel erfgoed betekent géén beschermde status op de lijst een tik uitgedeeld aan het toenemend aantal tegenstan ders van consumentenvuurwerk. De erkenning is een overwinning voor de werkgroep Behoud Consu mentenvuurwerk Nederland (BCN) nu steeds meer gemeenten vuurwerkvrije zones invoeren en een groeiend aantal Nederlanders de vuurwerkoverlast zat is. Maar de BCN verzet zich tegen het idee dat consumentenvuur werk verboden wordt. Om op de Inventaris immaterieel erfgoed te komen, moest de BCN onder meer een 'erfgoedzorgplan' opstel len om 'bedreigingen voor de toe komst van de traditie' te tackelen. „De BCN moest dus oplossingen aandragen voor de gewonden die elk jaar vallen", zegt Strouken. En dat is ook wat de BCN wil: de aan tallen gevallen van overlast en ge wonden terugdringen. Daarvoor heeft de club - die niet bestaat uit handelaren, maar uit liefhebbers - allerlei plannen, zegt vuurwerk liefhebber Mart van de BCN. Hun belangrijkste plan: voor lichting geven, op scholen, in wij ken, overal waar het kan. „Alles draait om het besef: weet waar je mee bezig bent", zegt Mart. „Dat besef, daar gaan wij 110 procent voor. Consumentenvuurwerk is nu immaterieel erfgoed. Daarmee begint het pas. Als alles wat wij willen lukt, kunnen we voorko men dat deze mooie traditie de nek wordt omgedraaid." WOENSDAG 2 DECEMBER 2015 Vuurwerk afsteken is nu 'erfgoed' door Victor Schildkamp De werkgroep Be houd Consumenten vuurwerk Nederland wil voorkomen dat af steken voor de deur 'de nek wordt omgedraaid', foto Peter Hilz Kom tot rust in de heuvelachtige grensstreek van Oost-Twente, waar de Dinkel stroomt langs landgoederen, unieke stadjes en vele Saksische boerderijen. Maak prachtige fietstochten en verken interes sante plekken in dit stukje Twente óf over de grens bij het fraaie Bad Bentheim! Een heerlijke 4-daagse fietsvakantie van ANWB Reizen. Wat krijg je? 3 overnachtingen in 4*-hotel Het Ros van Twente dagelijks uitgebreid ontbijtbuffet gebruik fietsroutes van het hotel gratis WiFi in het hotel Extra's speciaal voor ANWB-leden t.w.v. 45,- p.p. kamerupgrade van basis naar standaard kamer welkom met koffie/thee echte Twentse krentenwegge driegangendiner op de dag van aankomst entree landgoed Singraven lx midgetgolf fietsknooppuntenkaart korting opfietshuur Ga je mee? Boek nu deze reis van SNP Natuurreizen van ANWB op anwb.nl/twente of bel ANWB Reizen voor ANWB-leden op 088-269 0 269, keuzenr. 4 (lokaal tarief). Reisperiode: 11 jan. t/m 15 dec. 2016 11 januari t/m 15 maart €149,-p.p. 16 maart t/m 14 oktober €179,-p.p. 15 oktober t/m 15 december 149,- p.p. Bekijk deze reis op anwb.nl/twente Prijzen o.b.v. 2 personen Toeslag aankomst op do., vr. en za. en op feestdagen: 15,- p.p. Toeslag 1-pk: 110,- per arrangement Exclusief: toeristenbelasting 1,50 p.p.p.n. en reserveringskosten 15,- per boeking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13