Ton Coenen (52) neemt afscheid van het Aids Fonds 8 NIEUWS Op Wereldaidsdag pleit de directeur van het Aids Fonds voor de komst van een controversieel medicijn: prep voorkomt hiv en slik je voor je seks hebt. uist in zijn laatste werkdagen als directeur van het Aids I Fonds kwamen er schrikbaren- de cijfers naar buiten. Het aan- I tal hiv-besmettingen in Euro- pa is nog nooit zo hoog ge- J weest als nu. Bij maar liefst 142.000 mensen werd vorig jaar een hiv-besmetting vastgesteld, meldde de Wereldgezondheidsorganisatie af gelopen week en waarschuwt voor een epidemie. „Die stijging komt vooral voor reke ning van Oost-Europa, waar de mees te besmettingen ontstaan door ver keerd drugsgebruik. Er wordt heroïne gespoten met vuile naalden, waar door besmet bloed in de bloedbaan komt en de infectie zich makkelijk verspreidt. De overheden in Oost-Eu ropa vertikken daar iets aan te doen. Zij zien de drugsgebruikers niet staan, bieden hen geen zorg. Dat ver oorzaakt die enorme spiraal naar be neden." „De aidsbestrijding rust natuurlijk niet alleen op mijn schouders, maar de ontwikkeling is inderdaad zorg wekkend. Erg frustrerend ook. We hebben een paar grote programma's kunnen opzetten in Oost-Europa, zo als in Oekraïne waar we spuitomruil- plekken en methadonverstrekking promoten zoals we die dertig jaar ge leden ook in Amsterdam al hadden. Het blijft vechten tegen de bierkaai. Maar als we niks doen, komt er een epidemie op ons af die minstens zo groot is als die van de jaren tachtig in Afrika. We mogen dan dertig jaar ver der zijn, ik heb in de loop der tijd ge leerd: aidsbestrijding gaat heel lang zaam. Zelfs in Nederland. Hier ko men elk jaar nog zo'n duizend be smettingen bij, met name onder ho mo's en migranten, terwijl er een pil bestaat die beschermt tegen hiv. In andere landen als Amerika en Frank rijk is deze toegankelijk, maar niet in Nederland." „Er zit totaal geen politieke druk ach ter om dit medicijn toegankelijk te maken. Dat begrijp ik niet." „Vooropgesteld zijn er veel mensen die veilige seks hebben, maar een aan tal niet. Daar kun je heel moralistisch over doen, maar mensen doen nu eenmaal dingen waarvan ze weten dat die niet goed voor hen zijn. Anti conceptie is er toch ook? Er wordt ook nog steeds alcohol geschonken, terwijl we de problemen kennen. En waarom wordt er niet harder opgetre den tegen drugs op party's? Buiten dat, het gebruik van prep is goedko per dan een vaak zeer langdurige hiv-behandeling. In Amsterdam houdt de GGD wel een kleinschalige proef onder 370 homomannen om te kijken hoe prep hier ingevoerd kan worden en wat erbij komt kijken." Het is zijn laatste daad, dit pleidooi. Na twaalf jaar stopt Ton Coenen bij het Aids Fonds. Hij neemt af scheid na een bewogen jaar. 'De zwartste bladzijde uit zijn leven' noemt hij het zelfs. De directeur ver loor vijf collega's, die omkwamen bij rampvlucht MH17. Allen waren op weg naar de 20ste Internationale Aids Conferentie in Australië toen het vliegtuig uit de lucht werd ge schoten. Onder hen ook de wereldbe roemde aidsonderzoeker Joep Lange. Coenen legde een paar uur daarvoor dezelf de route af: „Natuurlijk heb ik weieens ge dacht: ik had ook op die vlucht kunnen zitten, of mijn Deense collega die op dat moment een kilometer achter het vliegtuig zat, maar het was volstrekte willekeur. Totale absurdi teit. Zo zie ik dat. Ik ben die dag door gevlogen naar Melbourne. De confe rentie kwam voor een belangrijk deel in het licht van de ramp te staan. We wilden stilstaan, maar voelden ook een drive, net als de families van on ze collega's met wie we contact hiel den: we moeten doorgaan, er zijn nog zo veel problemen." „Niemand wist precies wat de ziekte betekende, behalve dat de slachtof fers met name in de homogemeen schap vielen. Hen wachtte een gruwe lijke dood. Ik, begin 20 en zelf net uit de kast, was angstig. Het verspreidde zich razendsnel. Hoe kon ik mezelf beschermen? Hoe zat het met het aan tal partners? Ik studeerde in die tijd gezond heidswetenschap pen, twijfelde even om me er voor af te slui- 'We mogen dan dertig jaar verder zijn, ik heb in de loop der tijd geleerd aidsbestrijding gaat heel langzaam' ten maar aids werd een steeds groter the ma." Het was ook ang stig in het begin, maar het wekte steeds meer mijn profes sionele interesse. Toen ik bij de GGD begon kreeg ik aidsvoorlichting in mijn pakket en zo ben ik steeds meer in dit veld gerold: eerst bij de Soa Aids bestrijding, het Aids Fonds en straks bij Rutgers (kenniscentrum voor seksualiteit, red.). Het 'mooie' aan infectieziekten is dat je er écht iets aan kunt doen. Je kunt het bestrij den. Natuurlijk heeft het homo zijn met mijn werkkeuze te maken. Ik voel me betrokken bij de gemeen schap waar nog steeds veel slachtof fers vallen, maar een van de belang rijkste drijfVeren was het onrecht, dis criminatie van mensen die hiv heb ben. Wereldwijd, maar ook hier. Lang heeft in Nederland de gedachte geleefd: laat je vooral niet testen. Als iedereen wist dat je besmet was, werd je als een paria behandeld. Bo vendien had een negatieve uitkomst ook financiële consequenties. Je kon niet zomaar een levensverzekering of hypotheek afsluiten. Er was geen medische behandeling dus waarom zou je ervoor uit komen? „Daar heb ik me de afgelopen twaalf jaar hard voor gemaakt. Ik heb talloze testcampagnes opge zet. Vooral omdat we nu weten dat je na behandeling niet meer besmettelijk bent. 90 procent laat zich nu testen. Dat is een resul taat waar we trots op mogen A zijn." Waarom zo moralistisch over pil die beschermt tegen aids? door Hanneke van Houwelingen Hoe is dat anno 2015 nog mogelijk? Vertrekt u niet precies op het verkeerde moment? Het probleem is dichterbij dan ooit. Waarom niet? Waarom zou er een dure pil op de markt moeten komen? Er bestaat toch zoiets als een condoom? Ton Coenen stopt na twaalf jaar als directeur van het Aids Fonds. foto PR U bent zelf homo, hoe beleefde u de ja ren tachtig toen aids in Nederland op kwam? U zegt: 'ik was angstig'. U hoefde dit werk toch niet te doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8