Rutger Blok wint twee prijzen met zijn scriptie over appels Scholieren Sas willen dak boven hun fietsen Vonnis in hoger beroep volgens advocaat ICL-IP van belang voor hele chemiesector Chemiebedrijf Israel Chemicals Limited-Industrial Products boekt overwinning na jarenlange strijd. TERNEUZEN. Na bijna vier jaar is chemiebedrijf ICL-IP Terneuzen, voorheen Broomchemie, in hoger beroep vrijgesproken voor een mi lieu-incident dat zich 5 december 2011 voordeed bij de fabriek. Vol gens advocaat René de Groot uit Terneuzen is de vrijspraak van be lang voor de hele Nederlandse che mische industrie. Het Openbaar Ministerie (OM) zette zwaar in, nadat op sinter klaasdag 2011 een vat met een ver keerde stof was aangesloten op een vat met probylbromide. In de tank ontstond daardoor overdruk, waardoor vermoedelijk het deksel losschoot en gevaarlijke stoffen vrijkwamen. De directie stuurde uit voorzorg elf werknemers voor onderzoek naar het ziekenhuis in Terneuzen. Niemand bleek letsel te hebben opgelopen. Van vervuiling was ook geen sprake. Het OM besloot ICL-IP toch te vervolgen, omdat het bedrijf'onvoldoende zou heb ben gedaan om een zwaar ongeval te voorkomen'. ICL-IP is daartoe verplicht als chemisch bedrijf dat onder de strengste milieu- en vei ligheidswetgeving valt, zoals ook onder meer Dow in Terneuzen en Yara in Sluiskil-Oost. In Breda werd ICL-IP in mei 2013 veroordeeld tot een boete van 5000 euro. Officier van justitie In geborg Koopmans had namens het OM een geldboete geëist van 35.000 euro, waarvan 15.000 euro voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter kwam tot een lagere straf, omdat ICL-IP een blanco strafblad had, snel had gereageerd en verbeteringen had doorgevoerd. ICL-IP ging desondanks in ho ger beroep. „Uit principe", stelt ad- 'Had het Openbaar Ministerie gewonnen, dan was de term zwaar ongeval flink opgerekt' René de Groot, advocaat vocaat De Groot, „omdat ICL-IP er van overtuigd is dat ze al het mo gelijke doet om ongevallen te voor komen. De beschuldiging kwam daardoor extra hard aan. Bij een veroordeling zou bovendien elk in cident gezien kunnen worden als een zwaar ongeval." Het hoger beroep is niet voor niets geweest. Het gerechtshof in 's-Hertogenbosch vonniste vrij spraak. Vier zittingen zijn aan de kwestie gewijd. Ook hebben zich drie deskundigen, onder wie twee van het Nederlands Forensisch In stituut, over het incident gebogen. Vandaar dat de zaak zo lang heeft geduurd, maar het was 'alle moei te waard', aldus advocaat De Groot. „Had het OM gewonnen, dan was de term 'zwaar ongeval' behoorlijk opgerekt, waar de hele Nederlandse chemiesector vervol gens last van had gekregen." Het OM kan nog wel beroep aantekenen. foto Camile Schelstraete SAS VAN GENT. Bij basisschool De Statie in Sas van Gent moet een overdekte fietsenstalling komen. Het kinderparlement van de school greep gisterochtend de komst van Sinterklaas aan om daarvoor actie te voeren. De leden Juul Peters, Anouk de Waele en Marit Noët hadden hem snel overtuigd. „Dat kan toch niet", zei hij in de regen, „de fietsen gaan zo roesten." Multifunctioneel centrum De Statie, waarin de school zit, is in 2013 geopend. Geld voor een overdekte fietsenstalling was er niet en is er nog altijd niet. Het kinderparlement van De Statie gaat daarom de komende tijd de boer op, richting gemeente, eigenaar Woongoed en het schoolbestuur. ZEELAND 5 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DINSDAG 1 december 2015 Vrijspraak na lang proces door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69