Top zorgt voor filevrije wegen en glimmend station 2.800 NIEUWS 5 CHINA RUSLAND Charles: denk aan latere generaties 'China wil zowel in energiebesparing als in duurzame energie tot de wereld kampioenen behoren' 'Rusland is bereid zijn C02-reducties tegen 2030, ten opzichte van 1990, met ruwweg een derde te verminde ren' president Vladimir Poetin De gemeente Parijs had de bevol king opgeroepen de auto te laten staan. Op die manier konden de officiële delegaties onder bewa king en zonder oponthoud naar de klimaattop rijden, op vliegveld Le Bourget ten noorden van Pa rijs. Zondag en gisteren werden daarvoor verschillende snelwegen, zoals de Ai in het noorden en de A6 in het zuiden, afgesloten. Vrij baan voor de presidenten Obama en Poetin, was het devies. Het gevolg was snel zichtbaar: al om 06.00 uur 's morgens ston den veel metro's in Parijs propvol - ondanks de oproep van de poli tie om ook het openbaar vervoer te mijden uit angst voor overvolle wagons. Het afsluiten van snelwegen was slechts een van de vele voor zorgsmaatregelen die de Fransen hebben genomen. Want na twee series aanslagen in elf maanden, is Parijs er alles aan gelegen om de klimaattop rimpelloos te laten ver lopen. Zo werden de grenscontroles weer ingesteld: 8.000 agenten con troleren wie het land via de weg, via de lucht en over water, binnen komt. De locatie van de klimaat top, vliegveld Le Bourget, is afge grendeld door 2.800 agenten met automatische wapens en kogel vrije vesten. De Verenigde Naties, die de top organiseren, hebben nog eens honderd beveiligers ge stuurd, die als Amerikaanse she riffs - met een baseballpet op hun hoofd en een goudkleurige ster op hun borst - de bezoekers controle ren. En tot slot lopen er dan nog zo'n driehonderd man van particu liere beveiligers rond. Voor de ongeveer 15.000 bewo ners van Le Bourget is het even wennen, die invasie van beveili gers en 40.000 bezoekers uit alle uithoeken van de wereld. Maar voordelen heeft het ook. Het arme stadje kreeg speciaal voor de top een flinke schoonmaakbeurt, ca mera's uit heel de wereld staan plotseling in deze onbekende ban- lieue op de stoep en het treinsta tion glimt als nooit tevoren. „In eens wordt alles mooi geverfd en zie ik nergens meer kots liggen!", zei een verbaasde bewoonster. PARIJS. Te midden van de meer dan 150 wereldleiders die gis teren de klimaattop toespraken, was het een niet-gekozen, nog steeds aanko mend leider die de show stal: de Britse prins Charles. „Uw beraadslagingen de komende twee we ken bepalen niet al leen het lot van ieder een die nu leeft, maar ook van generaties die nog geboren moe ten worden. Denk dus aan uw kleinkin deren zoals ik aan mijn kleinkinderen denk, en aan die mil jarden zonder stem, voor wie hoop een zeldzaam gevoel is en een veilig leven een ver vooruitzicht." Volgens Charles, be kend natuur- en mi lieuvoorvechter en daarom door presi dent Hollande inge huurd om de klimaat top te openen, is er op onze planeet geen groter dan de klimaat verandering. „Het ab surde is dat we pre cies weten wat we moeten doen", aldus de prins van Wales. „Het enige dat ont breekt is politieke wil." Charles zei dat hij op de mislukte kli maattop van 2009 in Kopenhagen al waar schuwde dat er min der dan 100 maanden resteerden om de we reld te redden. „Tach tig van die honderd zijn voorbij. Het is nü tijd voor actie." PARIS DINSDAG 1 DECEMBER 2015 Als grootste van de ontwikkelingslanden blokkeerde China jarenlang een mondiaal klimaatakkoord. Het wilde niet weten van C02-reducties zolang industrielanden als de VS hun historische verantwoordelijkheid als veroorzaker van de klimaatverandering niet na men. Dat is veranderd. Met zijn omvangrijke be volking, snelgroeiende industrie en verstedelijking ontwikkelde China zich niet alleen in sneltrein vaart zelf tot kampioen C02-uitstoot, maar on dervond het ook als geen ander de gevolgen. Er zijn dagen dat je in de Volksrepubliek zelfs mét mondkapje nauwelijks naar buiten kunt. Inmid dels werkt China hard aan C02-arm transport en een C02-neutrale productie. Het wil de klimaat verandering via nationale plannen aanpakken, zo dat het ook aandacht kan geven aan armoedebe strijding. Belangrijk is verder, zegt premier Xi Jin- ping, dat de industrielanden hun hulpbeloften (vanaf 2020 jaarlijks 100 miljard dollar) nakomen BELOFTE IN 2009 In 2020 40 tot 45 procent minder C02-intensi- teit (dat is per eenheid groei; bij groei loopt dus de C02-uitstoot nog op) dan in 2005; 15 pro cent meer schone energie en 40 miljoen hectare meer bos BELOFTE IN PARIJS premier Xi Jinping IN CIJFERS Landoppervlak: 9,3 miljoen km2 Inwonertal: Ruim 1,3 miljard BNP (2014 in US Dollars): 10.356.500 miljoen Groei BNP (2014): 7,3 procent Gem. inkomen per hoofd van bevol king (2014 in USD): 22,600 Geen land heeft meer geprofiteerd van de opwarming van de aarde dan Rusland. Kort na de ineenstorting van de Sov jet-Unie donderde ook de economie van het oude Sovjet-rijk in elkaar. Rusland kon met twee vingers in de neus zijn emissiedoelstellingen (basisjaar: 1990) halen, en kon bovendien door de verkoop van emissierechten aan minder geluk kige landen nog kapitalen verdienen. Daarnaast is in Rusland makkelijker dan waar ook winst te boe ken door energiebesparing, ledereen weet hoe je er in de winter je kamertemperatuur regelt: de ka chel op maximum en af en toe het raam open. In Parijs zijn ze dan ook niet erg onder de indruk van de belofte van Poetin om de C02-uitstoot te gen 2030 op 70 procent van het niveau van 1990 te brengen. Dat plafond is zo hoog dat hij onge straft de C02-uitstoot nog kan laten oplopen. BELOFTE IN 2009 In 2020 15 tot 25 procent minder C02 dan in 1990 BELOFTE IN PARIJS IN CIJFERS Landoppervlak (2013): 16.377.742 km2 Inwoners (juli 2015): 142.423.773 BNP (2014 in US Dollars): 1.860.600 miljoen Groei BNP (2014): 0,6 procent Gem. inkomen per hoofd van de bevolking (2014 in USD): 12,718 De wegen in en om Parijs staan normaal gesproken propvol met auto's. Gisteren was het stil. Vanwege de klimaat top had de gemeente wegen afgesloten en bewoners opgeroepen de auto te laten staan, foto Benoit Tessier/Reuters door Frank Renout PARIJS. Op de eerste dag van de kli maattop bij Parijs werd meteen al een eerste record verpulverd. En een record dat nog goed is voor het milieu ook. Rond de Franse hoofdstad stond tijdens de och tendspits slechts 20 kilometer aan file, waar 250 kilometer normaal is. Rond vliegveld Le Bourget lopen 2.800 agenten met automatische wapens en kogelvrije vesten. Ze bewaken de vergaderlocatie. «OMIKRIS C0P21-CMP11 De Britse prins Charles opende de klimaattop. „Denk aan uw kleinkinderen zoals ik aan mijn kleinkinderen denk." foto Carl Court/Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5