8 HARTOfZII Mannen pochen zelfs bij het eten ©TIPS Vraagje volwassen vrienden in je 'mattieboek' te schrijven mattie l)e man van Marloes Voermans Eijsvogels (39) uit Etten Leur stapte op oudejaarsdag 2007 uit hei leven. Ze verhuisde met hun zoontjes terug naar haar oude wijk en vindt nieuw geluk. Toen ik thuiskwam trof ik mijn man levenloos aan. Hij was zelf uit het leven gestapt Bezte beek Mannen eten in het bijzijn van een vrouw veel meer dan wanneer ze tegenover een man aan tafel zitten. Dat weten we na een 'stiekem' onderzoek in een pizzeria door we tenschappers van de Cornell Universiteit. Er werden 105 man nen geobserveerd bij een all-you-can-eat Ita liaans buffet. Geturfd werd het aantal pizza- punten dat zij naar binnen werkten en met wie ze aan tafel zaten. Na afloop wer den de mannen onder schept en gevraagd hoe verzadigd ze waren, of ze gehaast waren en of ze op hun gemak waren tijdens de maaltijd. Pochen Mannen die met een vrouw dineerden aten 93 procent meer pizza en 86 procent meer sa lade dan mannen die met een seksegenoot aten. Voor vrouwen blijkt het geen verschil te maken of ze bij een tafeldame of tafelheer aanzitten. Maar bij een mannelijke disge noot aten vrouwen hun maaltijd sneller. „Deze studie laat zien dat mannen geneigd zijn te pochen en daar door te veel eten. Dat zie je ook bij eetcom- petities die vooral door mannen worden gedaan," zegt onder zoeker Kevin Kniffin. &TEKSTANNEUES WIJNEN Mijn partner kreeg een nieuwe baan en we hadden net een huis gekocht waaraan we wilden verbouwen. Alles bij elkaar werd het mijn man te veel. Hij zocht hulp en ging in therapie. Na zes maanden voelde hij zich nog niet goed. Hij kreeg te horen dat een verkeerde diagnose was gesteld en dat viel hem zwaar. Die oudejaarsmiddag ging hij me diteren, terwijl ik een boodschap ging doen. Toen ik thuiskwam, trof ik mijn man levenloos aan. Hij was zelf uit het leven gestapt, al wijst niets erop dat hij dit weloverwogen had gedaan. Mijn wereld stortte in. Ik kreeg veel hulp van familie, vrienden, buren en kennissen. Bijna 24 uur per dag was er bezoek in huis. Na een paar weken plakte ik een briefje op de deur: 'Mag ik even een momentje voor mijzelf?'" Kappersopleiding „Mijn kinderen waren mijn red ding. Voor hen moest ik opstaan. Ik kon wel huilen met hen, maar ik wilde ze toch een goed leven geven. Je bent zeven dagen per week papa en mama en dat valt niet altijd mee. Daarom ben ik blij met de ac tiviteiten die de Harold van Zun- dert Stichting regelmatig organiseert, speciaal voor kinderen die op jonge leeftijd een van hun ouders verliezen. In de zomer van 2008 ben ik terug verhuisd naar mijn oude wijk, dat voelde ver- trouwd. Aan dat andere huis be waarde ik geen fijne herinnerin gen. Ik besloot een kappersopleiding te volgen. Ik heb altijd kapster willen worden, al leen was het er nooit van geko men. Nu zette ik door. Sinds drie jaar heb ik een kapsalon aan huis. Ik ben thuis voor de kinderen en kan alles zelf inplannen." II uwe I ij k saanzoe k „Ik heb nog altijd fijn contact met de familie van mijn overleden partner. Via mijn schoonzus leerde ik Con kennen. We hebben eerst veel gepraat, ik wilde dat mijn nieuwe partner iemand was die voor het gezin gaat en niet al leen voor mij. Con zei direct dat hij de papa van het gezin wilde zijn. Hij heeft zelf geen kinderen. Na een huwelijksaanzoek zijn we op 31 augustus 2012 getrouwd. Sinds die verschrikkelijke oude jaarsdag zijn we acht jaar verder, het wordt makkelijker. Ik heb alles, zover dat kan, een plekje ge geven. Ik kan er goed over praten en soms laat ik nog een traan. Ik kan weer genieten en ook de kin derverjaardagen zijn niet meer zo moeilijk. Het gaat goed met de jongens. We vormen een hecht gezin, waarin ook plaats is voor hun overleden vader." Als kind had je een vriendenboekje. Anouk Corstiaensen maakte met het 'Beste mattie boek' de versie voor volwassenen. Met deze vijf tips om vrienden beter te leren kennen. dinsdag I december 2015 9 PETER DE JAEGER PZ 4Mijn kinderen waren mijn redding' Marloes Voermans- Eijsvogels heeft de dood van haar man een plekje gegeven. FOTO KEES BENNEMA MARLOES VOERMANS- EIJSVOGELS Was plotseling weduwe Is nu opnieuw getrouwd 44 INeem je beste mattie (Surinaams voor vriend) mee naar je geboorteplaats en laat zien waar je bent opge groeid, in welke boom je klom en waar je voor het eerst hebt gekust. Zo kan je meteen antwoord geven op de vraag in het boek: 'Op hem/haar was ik vroe ger verliefd.' 2 Deel je grootste geheim of iets waar je je voor schaamt. Je zult zien dat je vriend of vriendin er zeker ook één heeft. Dit schrijf je natuurlijk niet in het mattieboek, maar blijft tussen jullie. 3 Onderneem samen iets watje normaal gesproken niet zo snel zou doen. Neem een proefles biodanza, ga bun- geejumpen of maak een mooie wandeling. Dat kan ook over De Wallen zijn. Zo kwam Anouk erachter dat haar beste mattie erg goed is in de linedance- pasjes. 4 Een andere vraag uit het boek is: 'Welk liedje wil je graag op je begrafenis horen?' Ga met een goede vriend op de bank zitten met een biertje en heb het over eikaars begrafenis- wensen. Wie moet er zeker bij zijn en voor welke bloemen ben je al lergisch? 5 Kijk met elkaar eens naar jullie toe komst. Hoe zie je de vriendschap tussen jou en je mattie over twintig jaar? Zitten jullie nog steeds elke zondagavond met pizza op de bank of maken jullie plannen om samen in een bejaarden huis te gaan wonen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53